Neler yeni

Saklama Alanı 'Sistem' Boyutu Ve Yapılması Gerekenler

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
Selamun Aleykum
bu konu benimde başıma geldi apple a kadar gittim yüzyüze görevliyle konuştum, teknik servise teli götürdü ve tekrar geldiğinde bunun normal olduğunu zamanla onun düzeleceğini beklemem gerektiğini söylediler fakat bu "zamanla düzelir" dediği şey 1 ay ı buluyor saklama yeri yok deyip video bile çekemez hale geliyordum.Gerçekten dünya çapında bir problem gerek yabancı siteler gerek yerli sitelerde doğru düzgün bir çözüm veya açıklama bulunamamakta.
Jailbreaktr.com farkı ile bu sorunu ele alıp neler yapabileceğimizi konuşalım tartışalım.Kendi uyguladığım ve kısmen çözümüne ulaştığım yöntemleri anlatacağım bu bilgiler %100 sorunu çözer demiyorum fakat yardımcı olacağına inanıyorum şimdi gelelim yapılabileceklere;

1-Elime 2 tane ip6s geçti birisi samsung diğeri tsmc işlemciye sahip bu sorunu en cok samsung işlemci kullanan cihazımda gördüm tsmc olandada var ama kısa aralıklarla sistem(diğer) kısmı boşalıyordu.

2-Cihazı sıfırlamak yedekten kurmamak bizzat apple 'ın bana önerisi, yaptım ama daha sonra zamanla yine aynı sorun başlıyordu.bende başladı diye sizdede başlayacak diye birşey yok deneyebilirsiniz.
Diyelim ki cihazı sıfırlamamanız gerekiyor ozaman diğer maddeleri deneyelim,

3-Fotoğraflar kısmındaki silinenler kısmının epey dolu olması bu konu önemli uzun süre bekleyince sistem kısmı alıp başını gidiyor :D

4-Safarinin temizlenmesi gerekiyor safari kısmıyla ilgili çok fazla sekme açılması, çerezlerin silinmemesi, favoriler ve yer imlerinin çok fazla olması 200-300 tane yer iminden bahsediyorum

5-Eski kısa mesajları silmek gerekiyor ben 1 ay sonra silmeye ayarladım cok önemli olanları notlara kaydediyorum.

6-Kullanılmayan uygulamaların kalıntıları veya kullanılsa dahi kalıntıların temizlenmemesi, jb li cihazlarda bir tweakle bunlar temizleniyor.Jb olmayanlar da kullanılmayanları silebilir.saklama alanına gelip
kullanılmayan uygulamalar kısmından kırmızı ile yazılan "uygulamayı sil" kısmından silmek.

7-Bu konunun asıl çözümü belkide bu maddede 20-30 kere denedim ve sorun tamamen gitti başkasında diğer maddelerdede gidebilir.Fotoğraf ve videoları bilgisayara aktarırken kes yapıp bilgisayara yapıştırmayın peki nasıl yapalım? fotoğraf ve videoları önce kopyalayalım bilgisayara yapıştıralım daha sonra telden silip çöp kutusundanda silelim.çöp kutusunda bekletmeyelim.Eğer daha önce kes-yapıştır yaptıysanız büyük oyunlar indirip daha sonra silip cihazı resetleyerek rahatlatabilirsiniz diğer kısmını.

8-icloudda bulunan yedekler, şahsen ben icloud yedek alma olayına tamamen karşıyım ve hiç kullanmıyorum yedek almak ara sıra manuel olarak pcde yardımcı programlarla yapılmalı diye düşünüyorum.

9- yukarıdakileri yaptıktan sonra Anasayfa+güç tuşuyla cihazı yeniden başlatalım

10-Beklemek evet bu işlemleri yapar yapmaz sistem(diğer) kısmının birden bire 5-6 gb düşmesini beklemeyin belli bir süre sonra orasının temizlenmesi için belki 1-2 gün bekleyin, şebeke adının orda dönen ufak birşey görebilirsiniz

Elimden geldiğince zaman ayırıp bildiklerimi, yaptıklarımı sadece yardımcı olabilmek insanların sorunlarını çözmeye çalışmak adına anlatttım.Lütfen gereksiz konuşup insanın şevkini kırmayın.

Ya bir yol bul, ya bir yol aç, yada yoldan çekil.

Son düzenleme:

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
Aynı olayı Mac'te de yaşıyorum. 60 GB'dan fazla sistem kullanıyordu. Servis sonrası yedeği geri yüklemeyip Tamamen sıfırladım şu an 12.5 GB kullanıyor. Arada sıfırlamak iyi çözüm oluyor.

SuvariBurak

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
WhatsApp sohbetlerinde gelen fotoğraflar/videolar hem sizin galerinize girer hemde WhatsApp ın depolamasına girer ve bu WhatsApp depolamasında gözükmeyebilir.Yani 20 mb video geldiyse WhatsApp hafızasına 20 mb girdiği gibi galerinizede 20 mb girer.
WhatsApp'ı sık sıfırlamayan biriyseniz ayarlar>veri ve depolama kullanımı>depolama kullanımı diyerek en çok yer kaplayan sohbetinizi bulabilirsiniz.O sohbetlerdeki videolardan işinize yarayanlar galeride yoksa galeriye tekrar kaydedin,sonrasında sohbeti silin.Telefonunuzda genel anlamda çok büyük yer açacağını düşünüyorum.

Bunu diğer uygulamalarınızdada deneyebilirsiniz.Bende WhatsApp depolaması gözükmüyordu,sistem hafızası gibi gösteriyordu sizdede öyle mi bilemem tabi.

Fotoğrafları pcye aktarıp tekrar yüklemek gerçekten işe yarıyor bu arada.Daha önce denemiştim.
Konu için teşekkürler.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
Aynı olayı Mac'te de yaşıyorum. 60 GB'dan fazla sistem kullanıyordu. Servis sonrası yedeği geri yüklemeyip Tamamen sıfırladım şu an 12.5 GB kullanıyor. Arada sıfırlamak iyi çözüm oluyor.
bana appledan ilk başlarda problem varsa yedekte sorunludurr daha sonra yedekten yükleyince aynı sorunu görebilirsiniz demişlerdi ama işe yaramadı sizde yaramış demek 👍

sutsurup

4K Devices Support
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6
Aleyküm selam. Konularını takip ediyorum, gayet faydalılar. Direk çözüme ulaştırmasa da en azından önerilen her adım birilerinin işini görecektir. Bu sorunu yaşamayanlar için de cihazda yer açma bakımından faydalı olacaktır. Konuların altında gereksiz yorum olmayacak, devamını bekliyoruz.

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
bana appledan ilk başlarda problem varsa yedekte sorunludurr daha sonra yedekten yükleyince aynı sorunu görebilirsiniz demişlerdi ama işe yaramadı sizde yaramış demek 👍
Muhtemelen yedek yüklesem aynı şekilde olacaktı. Yedek yüklemek yerine baştan kurmak daha sağlıklı oldu.

refmusic

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
Cihazı sıfır kurulum yaptık.
Daha önceleri sistem boyutu 5.5-6 GB arası değişiyordu. Konuyu görünce fark ettimde galiba iCloud üzerinden Notlar, rehber ve safari için yer imleri yüzünden olsa gerek.. Şuan cihazda Facebook, Twitter ve whatszap dışında hiçbir şey yok.

Yer imleri 150,
200 adet içinde resim bulunmayan Notlar ve rehber nasıl olurda bu kadar yer kaplıyor?

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

CAGRI

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE
Bu söylenenlerin hiç biri benim için çözüm olmadı. Filza 4.5 GB boş dese de sistem 600 MB boş diyor.

Daha önce de yaşamıştım ve çözmüştüm ancak bir türlü hatırlayamadım. Birden 4GB’a düşmüştü sistem 9’dan. Bulunca editlerim.

RapunzelBenim

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7 Plus
Yusuf Kardeşim Benim İphone 8 Plus 11.2.2 Jailbreakli Yeni Fark Ettim Sistem 47.50 Gb Yer Kaplı Bu Normalmi??Değilse Silme Yöntemi Varmı Jailbrekli Cihazım İcleanerle Temizliyom Ama Orası Hiç Boşalmıyor??

Gülümse Kaderine

CAGRI

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE
son maddeyi okudunuzmu? bekleyin
Beklemeye gerek yok. Ki beklemeyle çözülecek bir şey değil. Kapatıp açtığında düzelmişse düzelmiştir.

Sorun icloud’dan kaynaklanıyor demişler bu arada apple’dakiler arkadaşlar.

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
benimki beklemeyle düzeldi herkesde olan bir sorun.siz maddeleri okumamışsınız onuda yazmıştım neyse geçmiş olsun yapacak diyecek başka bişeyim yok hepsini maddelerde belirttim olmadıysa sağlık olsun

RapunzelBenim

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7 Plus
benimki beklemeyle düzeldi herkesde olan bir sorun.siz maddeleri okumamışsınız onuda yazmıştım neyse geçmiş olsun yapacak diyecek başka bişeyim yok hepsini maddelerde belirttim olmadıysa sağlık olsun
Benim olayım normalmi sence 47.5 Gb Sistem Olabilirmi?

Gülümse Kaderine

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
@RomeoBenim asla değil yukarda bir arkadaşımız sıfırlamayla çözdüğünü yazmış mesela bendeki konudaki maddeleri yaptıktan sonra düzeldi

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
bu altına yazdığımız konuda 10 tane madde belirttim sıfırlamadanda düzeliyor jbli eski cihazım 11.3.1 sıfırlamadan düzelmişti sende sıfırlamayınatlayıp denersin olmazmı?

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
bence düzelir düzeliyorda
Mesaj düzenlendi:

Cihazı sıfır kurulum yaptık.
Daha önceleri sistem boyutu 5.5-6 GB arası değişiyordu. Konuyu görünce fark ettimde galiba iCloud üzerinden Notlar, rehber ve safari için yer imleri yüzünden olsa gerek.. Şuan cihazda Facebook, Twitter ve whatszap dışında hiçbir şey yok.

Yer imleri 150,
200 adet içinde resim bulunmayan Notlar ve rehber nasıl olurda bu kadar yer kaplıyor?

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
iyide seninki zaten normal ipsw dosyasını açıp kuruyor tel.

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
Yusuf Kardeşim Benim İphone 8 Plus 11.2.2 Jailbreakli Yeni Fark Ettim Sistem 47.50 Gb Yer Kaplı Bu Normalmi??Değilse Silme Yöntemi Varmı Jailbrekli Cihazım İcleanerle Temizliyom Ama Orası Hiç Boşalmıyor??

Gülümse Kaderine
Ya kendiliğinden düzelecek ya da sıfırlamamız gerekecek

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
Yapılacak br şey yokmu bir anda oldu kendiliğnden anlamadım gitti?

Gülümse Kaderine
Kesin bir çözümü yok gibi görünüyor. Sıkıntınız yoksa bekleyin derim

CAGRI

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE
Filza boş gösteriyor sistem dolu gözüküyor yok mu bunun bir çözümünü bilen ciddi ciddi?

Çok basit bir şeymiş ama kimse bulamıyormuş gibi geliyor. Hani filzadan falan yer kaplayan dosya olsa sileriz tamam ancak bu bildiğin bug sistem yanılıyor...

Tips
Tips
Üst Alt