Neler yeni

Bugrakrkmz

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6 Plus
Bildiğimiz üzere Apple sürekli orjinal aksesuar kullanımı adına çağrı yapıp duruyor ama neden ?

orjinal ve orjinal olmayan tüm kablolarda içinde bulunan çipler akımı yönlendiriyor düşürüyor yada yükseltiyor ama neye göre olduğu önemli ki burada orjinal kablonun önemi çıkıyor ortaya örneğin orjinal olan kablo içerisindeki çip güç adaptörünün verdiği belirli bir voltajı belirli bir voltaj değerine kadar izin veriyorken orjinal olmayan kablolarda bu sürekli değişim halinde stabil olmaksızın değişim gösterebiliyor ki voltajı değiştiriyor olması.

voltaj değişir ise ne olur ? sorusu akıllara geliyor hemen cevaplamak gerekirse 5 volt ile çalışan birşey 3 4 5 6 7 voltaj aralığındada çalışacaktır fakat uzun ve sağlıklı bir ömrü olacağı pek söylenemez neden ? cihaz 5 volt alması gerekirken sürekli değişen bazen 3 bazen 5 bazen 7 bazen hiç bazen 6 voltaj aldığında pil yorulacak şişecek şiştikçe sıkışacak sıkıştıkça sıkışacak ve sonunda bom ardından haberlere çıkacak ve apple mecburi bir açıklama ile orjinal olmayan aksesuardan kaynaklandığını söyleyecek ve işten kurtulacaktır çünkü orjinal olan kablo bunu sabitlemek için en iyi teknoloji ile donatılmıştır.

orjinal güç adaptörüde aynı kablo gibi önemlidir. aksi taktirde orjinal olmayan Kablo ile aynı sonu paylaşacaktır.

kısaca özetlemek gerekirse orjinal olmayan bir kablo ve güç adapörünün maliyeti 10 lirayı geçmez fakat bunun telefona verdiği zarar heleki birde patlama olursa size yada evinize vereceği hasarı düşünürsek kısa süreli bir kereye mahsus (ofiste unutulur eve giderken bir gecelik kullanım, evde unutulur ofiste kullanım vb.) kullanılabilir ki bunuda tavsiye etmiyorum ama uzun süreli kullanımdan kaçınılmalıdır

kısa bir örnek ile yazıyı bitirmek isterim bime gelen 4,99 liralık araç şarj cihazı seti aldım kablo ve adaptörü içinde idi arabaya taktım şarj etmedi biraz oynayınca bir etti bir etmedi dıtdıtdıtdıt ettikten sonra etmiyo sanırım diyerek çıkarttım ve telefonum ondan sonra anakartı yaktı apple store a götürdüm anakartı yanmış dedi ve cihazım değişim gördü ben arabada yalnızca 1 dakika boyunca şarja taktım uğraştım 1 dakika öncesinde pil sağlığım %98 idi telefon 12 saatte %100 seviyesine gelip 30 dakika içinde kullanım olsada olmasada şarjı full bitiriyordu.

sonuç olarak garanti kapsamı içinde olmasaydım bana maliyeti en az 2000 lira idi (garantisi biten telefonları baz alırsak en az tutara göre söyledim) fakat alacağım orjinal bir setin maliyeti 100 ile 110 lira arasında değişiyor sadece

hatalarım olmuştur illa ki yada çok uzattığım, gereksiz cümlelerim, yazım hatalarım şimdiden affola okuyanlara faydalı olması dileğiyle.

İyi Forumlar

Moderatör tarafından düzenlendi:

evo35

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone XS Max
10 liralık kablo alırsanız dediğiniz doğru olabilir

Ben 5 sene griffin kablo kullandım 5 sene de en az 6 farklı cihaz kullandım hiç birinin piline bir şey olmadı. Deformasyon olunca kablo da yenisini bulamadım yerine otterbox aldım 6 aydır kullanıyorum pil sağlığı gayet düzgün yüzdeler veriyor.

Şimdi 100 lira verip orijinal kablo alıp 2 ay içerisinde kablonun deformasyon olması sonucu yenisini almak zorunda kalmak var bir de aynı ücret aralığında farklı kaliteli bir kablo alarak uzun süre kullanmak var

iPhone 6S Plus bir cihazım var yaklaşık 32 aydır kullanıyorum apple pil testi yaptığında inanamadı normal de bu kadar uzun bir süre cihaz kullanmam yazılım 9.3.3 stabil jailbreak bulamadığım için kendisini emekli edemedim ve 2. Cihaz olarak kullanıyorum.

arasll

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
3 yıldır yaklaşık 5 adet 5 tl lik kabloila şarz ederim her iki telefonuda pil sağlığı yüzde 90 larda görünüyor bence normal

Elmar123

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6
benim iphone 6 Amerikadan geldigi için şarj başliği amerika için ben ucuz çevirici kullanak şarj ediyorum zarari varmıdir? varsa nelerdir?

Bugrakrkmz

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6 Plus
10 liralık kablo alırsanız dediğiniz doğru olabilir

Ben 5 sene griffin kablo kullandım 5 sene de en az 6 farklı cihaz kullandım hiç birinin piline bir şey olmadı. Deformasyon olunca kablo da yenisini bulamadım yerine otterbox aldım 6 aydır kullanıyorum pil sağlığı gayet düzgün yüzdeler veriyor.

Şimdi 100 lira verip orijinal kablo alıp 2 ay içerisinde kablonun deformasyon olması sonucu yenisini almak zorunda kalmak var bir de aynı ücret aralığında farklı kaliteli bir kablo alarak uzun süre kullanmak var

iPhone 6S Plus bir cihazım var yaklaşık 32 aydır kullanıyorum apple pil testi yaptığında inanamadı normal de bu kadar uzun bir süre cihaz kullanmam yazılım 9.3.3 stabil jailbreak bulamadığım için kendisini emekli edemedim ve 2. Cihaz olarak kullanıyorum.
Şimdi o biraz şans işi burada asıl olan 2000 liralık telefonu 10 liralık bir kabloya emanet etmek ne kadar doğru ?
Şöyle açıklayayım yansanayi dediğimiz kablolar yada adaptörler merdiven altındiye tabir ettiğimiz hiç bir kalite kontrolden geçmeyerek ve teste tabi tutulmayarak üretiliyor bunların bazıları mükemmel fakat yüzdelik orana yada ortalamaya aldığımızda sonuç hüsran

Şimdi tekrar soruyorum bu oran ve yüzdelere bakıldığında 3000 4000 hatta daha yeni model kullanıyorsanız 6000 liralık telefonu 10 liralık bir kabloya emanet etmeye değer mi değmez mi ?

Örnek olarak bendede var eminönünde seyyer satıcıdan 1 liraya aldım hala taş gibi deli şarj ediyor test ediyorum orjinal kablo ile birebir akım ve voltaj geçişlerine sahip ama konudada bahsettiğim gibi araba için aldığım ise bataryamı bozdu ki bir dükkandan almıştım benim için değmez tercih yine sizin. Saygılar..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bugrakrkmz

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6 Plus
benim iphone 6 Amerikadan geldigi için şarj başliği amerika için ben ucuz çevirici kullanak şarj ediyorum zarari varmıdir? varsa nelerdir?
O konuda dikkat edilecek tek bir husus var öncelikle hiç bir zararı yoktur zarar şu seviyede ortaya çıkar o ek aparat adaptörün uçlarını sağlam tutuyor mu ?

Şayet sağlam tutuyor ise hiç bir sorunu yok demektir fakat tutmuyorsa içinde oynuyorsa bu bir sorun teşkil eder ve yangına sebebiyet verir patlama vs yapacağını sanmam akat elektrik kontağından çıkan yangınlar hep bu nedenledir kablolar yada uçlar birbirine temassızlık yapar elektrik atlama yaparak yangını oluşturur

Kosa bir örnek vermek gerekirse elektrikçiler ödeme alamadığı müşterilerine (ne kadar doğru bir davranış olduğu tartışılır) sigortalarında ki kablo girişini yapıp vidasını gevşek bırakır buda oynayan kablo ark yapacağından dolayı yangına sebebiyet verebileceği gibi elektrik saatinin yanmasına neden olur

Sizin gevşemesi muhtemel aparatınızdada aynı sorun olabileceğinden dolayı tedbiri elden bırakmamanızı tavsiye ederim onun dışında düzenli bakıldığında hiç bir sakıncası yoktur

Aparatın içinde yalnızca iki adet bakır yada aliminyum çubuk olur yassı olan fişi yuvarlak tip fişe döndürür içinde herhangi başka birşey yok. Saygılar..

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
Orijinal, MFI sertifikalı ürünler tabikide en iyisidir, ancak piyasada hali hazırda orijinali aratmayacak ürünlerde mevcut tabi tutup sokak satıcısından ya da 3-5 ₺’lik ürünlerden kaçınmak en iyisi. AliExpressten 3-4 tane kablo aldım farklı zamanlarda hepsi 1 ay demeden bozuldu. Hem kulaklık hem şarj için kablo aldım 2 ay demeden bozuldu. O kadar uğraşacağıma iyi bi ürün aldaydım hala kullanıyordum :)

Bugrakrkmz

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6 Plus
Orijinal, MFI sertifikalı ürünler tabikide en iyisidir, ancak piyasada hali hazırda orijinali aratmayacak ürünlerde mevcut tabi tutup sokak satıcısından ya da 3-5 ₺’lik ürünlerden kaçınmak en iyisi. AliExpressten 3-4 tane kablo aldım farklı zamanlarda hepsi 1 ay demeden bozuldu. Hem kulaklık hem şarj için kablo aldım 2 ay demeden bozuldu. O kadar uğraşacağıma iyi bi ürün aldaydım hala kullanıyordum :)
Yahu zaten benimde apple onaylı yada kendi kalitesini belli etmiş markalara lafım yok migrostan duracell marka şarj adaptör ve kablolu set aldım 4. Yılımıza giricez beraber hala kullanıyorum fakat aliexpress yada sokak satıcısı diye tabir ettiğimiz yerlerden alınması güvenli değil

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
Yahu zaten benimde apple onaylı yada kendi kalitesini belli etmiş markalara lafım yok migrostan duracell marka şarj adaptör ve kablolu set aldım 4. Yılımıza giricez beraber hala kullanıyorum fakat aliexpress yada sokak satıcısı diye tabir ettiğimiz yerlerden alınması güvenli değil

Geçenlerde bende a101’den powerbank için kısa kablo aldım bakalım ne zamana bozulacak :D

Bugrakrkmz

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6 Plus
Geçenlerde bende a101’den powerbank için kısa kablo aldım bakalım ne zamana bozulacak :D
Ya bozulur onsorun değilde bazıları bataryaya zarar veriyor ama powerbanklerin bazılarında akım koruyucu var o kadar sıkıntı olmuyor

Tips
Tips
Üst Alt