Neler yeni

Jailbreak Nasıl Yapılır?

murat

rwxr-xr-x
Administrator
Katılım
28 Tem 2017
Mesaj
1,600
Tepkime puanı
1,055
Cihaz
iPhone 6S
Sürüm
11.3.1
Jailbreak Nasıl Yapılır?
İlk Kez Jailbreak Yapacak Olanlar

Merhaba, her ne kadar güncel jailbreak araçlarının kullanım mantığı aynı olsa da, ilk kez jailbreak yapacak olan arkadaşların konuya hakim olmadıklarını biliyoruz. Bundan dolayı aşağıda yeni olanlar için kısa bir anlatım gerçekleştirdim.

Öncelikle iOS 9.3.2'den beri jailbreak araçları Semi-Untether tipinde olmuştur. Spoyleri açarak bu araç hakkındaki detaylı bilgileri okuyun.
Semi-Untether, Untethered Jailbreak Nedir?

Semi-Untether
, iOS 10’dan beri güncelliğini korumakta olup, cihaza bir uygulama yükleyerek jailbreak yapmanızı sağlar. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı özellikleri bulunmaktadır.

Cihaza jailbreak yapıldıktan sonra olası bir kapanma durumunda cihaz yeniden açıldığında jailbreaksiz durumda çalışmaktadır. Uygulamayı açarak tekrar kolayca jailbreak yapabilirsiniz. Bu durumda daha önce Cydia üzerinden kurmuş olduğunuz Tweak’ler ve uygulamış olduğunuz modifikasyonlar yerili yerinde kalır.

Untethered jailbreak ise bir defa jailbreak yapıldıktan sonra cihaz kapansada açıldığında jailbreakli şekilde çalışmaya devam eder ve en kararlı araç türüdür. Günümüzde bu araç güncelliğini yitirmiştir.
Kullanım Tekniği
Bu araç türünün kullanım mantığı her yerde aynıdır. Cihaza Ipa dediğimiz 3. parti bir uygulamayı bilgisayar üzerinden veya 4. parti sağlayıcılar tarafından verilmiş olan bazı sitelerden yüklendikten sonra uygulamayı açıp ilgili butona basmak yeterli.
Dipnot: Her ne kadar 4. parti sağlayıcıların sağladığı ipa araçları pratik olsa da tavsiye etmiyoruz.

Biz burada güncel olan unc0ver iOS 12 Jailbreak aracını kullanacağız.

 1. İlgili konudan Ipa dosyasını bilgisayara indirdikten sonra Cydia Impactor yardımıyla cihaza yüklüyoruz
 2. Uygulamayı(Ipa) cihaza yükledikten sonra 3. Parti bir iOS uygulaması olduğundan dolayı Ayarlar'dan buna güvenmemiz gerekiyor.
  • Ayarlar >> Genel >> Aygıt Yönetimi burada ipa aracını yüklerken kullanmış olduğunuz Apple kimliğinizi göreceksiniz. İçerisine girin ve Güven: "applekimliğiniz" butonuna tıklayın.
  • 10022
 3. Daha sonra uygulamayı açın ve Jailbreak butonuna tıklayın.
 4. İşlem başarılı olduğunda, Respring dediğimiz SpringBoard'ın yeniden başlatılma işlemi yapacaktır ve ana ekranda Cydia adında bir uygulama göreceksiniz. Bundan sonrası Tweak kurmaktır. Bunun içinse forumu takip etmeniz yeterli.
  • 9992respring-iphone.jpg9993
Önemli Bilgiler
 • İşlem başarısız olabilir (Hatalar veya yeniden başlama) endişeye kapılmayın. Hata durumlarında cihaz yeniden başlamazsa, yeniden başlatıp tekrar uygulamayı açın ve Jailbreak butonuna tıkllayın.
 • İlgili Jailbreak konusunda bulunan yönetici Öneriler/Önlemlerini dikkate alın.
 • Sizler için hazırladığımız, Önemli - Jailbreak Sözlüğü - İlk Defa Jailbreak Yapacaklar İçin Yol Haritası konusunu mutlaka gözden geçirin.
 
Son düzenleme:

mehmetalidemir

Aktif Üye
JailbreakTR
Katılım
18 May 2018
Mesaj
142
Tepkime puanı
30
Cihaz
iPhone SE
Sürüm
12.1.1
Elinize sağlık, güzel bir anlatım olmuş.


Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
 
Üst Alt