Neler yeni

Jailbreak Nasıl Kaldırılır?

Durum
Konu cevaplara kapatılmıştır...

sutsurup

4K Devices Support
Katkıda Bulunan
Katılım
4 Mar 2018
Mesaj
1,715
Cihaz
iPhone 6
Selamlar! iOS cihazımıza Jailbreak işlemi yaptıktan sonra işler her zaman yolunda gitmeyebilir. Bu durumda Jailbreak'i güvenli bir şekilde cihazımızdan kaldırmamız gereklidir.
Araçlara geçmeden önce olayın mantığını size biraz açıklamak istiyorum. Her şeyden önce neyi, neden ve nasıl yaptığımızı bilmeliyiz.

Jailbreak kaldırma araçları, iOS cihazımıza orijinal sistem dosyaları haricinde kurulan dosyaları kaldırmaya yarar. Bu içerikler, Cydia mağazası ve kurduğumuz Tweak dosyalarıdır.
Kısaca;
  • Cydia ve klasörleri
  • Jailbreak aracı ve klasörleri
  • Tweak ve dosyaları kaldırılır.
Jailbreak kaldırma araçlarını mümkün olduğunca kullanmamaya çalışalım. Bu araçlar (iOS 10 ve öncesi hariç) maalesef tüm kalıntıları silemiyor. İşlem sırasında veya bir sonraki Jailbreak işleminizde size sorun çıkarabilir.
Bu listeden seçeceğiniz araca göre, sadece Jailbreak veya tüm telefon içeriği sıfırlanacaktır.

Not: Araçları kullanmadan önce imkanınız varsa Tweak'leri ve daha da önemlisi nereye yüklendiğini biliyorsanız Tweak kalıntılarını Filza yardımıyla siliniz.


Dilerseniz yavaştan Araçları tanıyalım;

iOS 11-12 Succession (Popüler)
iOS 11'den sonra unc0ver tarafında RestoreRootFS beklentileri karşılamıyorken, yine unc0ver ekibinden adlı geliştirici hatırı sayılır bir Jailbreak kaldırma aracı yayınlandı. Bu araç Cydia Eraser'a benzer bir şekilde çalışıyor. İşlem tamamlandığı zaman Hoşgeldiniz ekranı sizi karşılıyor. Verilerinizi, aracı kullanmadan önce yedeklemeniz gereklidir. Bu aracın henüz geliştirme sürecinde olduğunu unutmamak gerek. Haliyle her cihazda stabil çalışmayabilir.
JailbreakTR ekibi tarafından birden fazla cihazda test edildi.


Daha fazla bilgi için; Succession konusuna göz atabilirsiniz.

iOS 11 - 12.4 RestoreRootFS (unc0ver)
unc0ver (Undecimus) Jailbreak kullananlar, Aracın ayarlar bölümde Restore RootFS (rec0ver) anahtarını açıp Jailbreak yaparak, Jailbreak dosyalarını kaldırabilirler.

Not: Bu seçeneği kullanmadan önce mümkün olduğunca kaldırabileceğiniz Tweak'leri kaldırmanızı öneriyorum. Uygulama tarzı yüklenen Tweak'lerin uygulama kalıntılarını temizlemiyor. Bunları elle kaldırmak faydalı olabilir.


8854

iOS 12 - 12.4 RestoreRootFS (Chimera)
Chimera Jailbreak kullananlar da, aynı şekilde unc0ver gibi aracın alt bölümünde bulunan RootFS yazısına tıklayıp Jailbreak yaparak, Jailbreak dosyalarını kaldırabilirler.

Not: Bu seçeneği kullanmadan önce mümkün olduğunca kaldırabileceğiniz Tweak'leri kaldırmanızı öneriyorum. Uygulama tarzı yüklenen Tweak'lerin uygulama kalıntılarını temizlemiyor. Bunları elle kaldırmak faydalı olabilir.


iOS 11.3.1 - 11.4b3 (Beta 3'e kadar) Rollectra (Electra Jailbreak için)
(11.4 - 11.4.1 için Deb dosyası mesaj içeriğinde)
Rollectra, Pwn20wnd tarafından iOS 11.3.1 sonrası Electra Jailbreak için, SemiRestore üzerine yazılmış bir Jailbreak kaldırma aracıdır. Cydia Eraser alternatifi olarak düşünebiliriz.
Çalışma mantığı Eraser gibi tüm ayarları ve dosyaları silmektir. (Tabii ki uygulama içerisinden seçerek, sadece Jailbreak kaldırma işlemini de yaptırabilirsiniz)
Bu aracı kullanmadan önce, mümkün olduğunca uygulamaları ve Tweak'leri silmenizi öneriyoruz. Aksi halde Elma'da kalma, sürüm kaybetme ihtimaliniz olabilir. Aracı kullananların geri dönüşlerinin çoğu olumlu yönde fakat olumsuz yorumlar da elbette var. Bu aracı kullanırken biraz dikkatli olmak gerekiyor.
Bu aracın detaylı anlatım konusu burada.

11.4 - 11.4.1 sürümleri için, Rollectra 1.0.1 (Beta 1) versiyonu kullanabilirsiniz.
Veya reposundan kurabilirsiniz.

8850

iOS 11.0 - 11.2.6 Delectra (Electra Jailbreak için)
Delectra, oldukça kullanışlı bir Bash scripti. Diğer araçlara oranla daha düşük bir etkiye sahip olsa da cihazı Electra ve Tweak dosyalarından temizliyor.
Bu sürümlerde bulunan üyelerimiz için bu aracı öneriyoruz. Diğer araçları deneyip risk almanıza dahi gerek yok. Bu Bash scripti içerisindeki silme komutları işinizi görecektir.
Delectra konusuna bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.

8849

iOS 11.0 - 11.1.2 SemiRestore 11 Lite (Electra Jailbreak için)
SemiRestore 11 Lite, CoolStar'ın iOS 11 için Jailbreak aracı yayınlamasının ardından yayınlanan Delectra gibi bir komut dosyasıdır.
iOS 11.0 - 11.1.2 sürümleri arasında olan üyelerimiz bu aracı kullanabilirler. Komut dosyası olduğundan dolayı belli başlı Electra dosyalarını ve Tweak'leri siler.

Bu konuda detaylı anlatımını bulabilirsiniz.

8851

iOS 10 - 10.3.3 Cydia Eraser (H3lix/doubleH3lix ve Yalu Jailbreak için)
Cydia Eraser, bildiğiniz üzere Saurik (yani Cydia yapımcısı) tarafından sunulan tam teşkilat bir Jailbreak kaldırma aracıdır.
Bu araç cihazdaki tüm ayarları ve dosyaları siler. Cihaz, işlem sonrası fabrika ayarlarına sıfırlanmış bir şekilde, selamlama ekranında sizi karşılar.
iOS 10 için kullanılabilecek en sağlam sıfırlama aracıdır. Kullanmadan önce telefon yedeğini almanızı öneriyorum.
Eraser'ı direk apt.saurik.com reposundan edinebilirsiniz. Konusuna buradan erişebilirsiniz.

Eraser, iOS 10.0 - 10.2 arası Yalu aracında yüklendiği gibi çalışmaktadır. H3lix ve doubleH3lix Jailbreak kullanıcıysanız, uygulamadan atma gibi bir sorunla karşılaşmanız muhtemel.
Böyle bir durumda endişeye hiç gerek yok. 10.3.x için Eraser konusunda anlatılan adımları eksiksiz yapar, işlem sonrasında cihazı mutlaka yeniden başlatıp, Jailbreak yaparsanız sorun düzelecektir.
Bu işlemi, açıldığı gibi uygulamadan atan diğer uygulamalar için de deneyebilirsiniz.

8848


Ekstra Bilgiler:
unc0ver kullananlar için ekstra bir özellik, Reinstall Cydia. Aracın ayarlar bölümünden bu anahtarı açarsanız, cihazdan Cydia'yı kaldırır ve yeni bir Cydia kurar.
8853

Ekstra Araçlar: (Bu araçları kullanmanız sağlıklı değildir. Sorumluluk tamamen size aittir.)
ToPanga Remover: To.Panga Jailbreak'i kaldırmak için kullanılır. Electra'da topanga hatası alıyorsanız deneyebilirsiniz.
İndirme linki:
 
Son düzenleme:
Durum
Konu cevaplara kapatılmıştır...
Tips
Tips
Üst Alt