Neler yeni

iPhone 5S SHSH Kayıtsız iOS 10.3.3'e Downgrade Rehberi

Elcros

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Merhaba, rehberi macOS Mojave ve üstü için hazırladım diğer sürüm ve OS'lar için bir deneyimim yok.
Uyarı: Restore işlemi telefonunuzu sıfırlar.
Uyarı: Sanal makineye kurulu macOS'da çalışmaz.
Downgrade ettiğim sürüm: 12.4.4'den 10.3.3'e.

Telefona uygun sürüm restore dosyasını indirme:

1) Telefonu USB ile bilgisayara bağlayın.
2) iTunes'u açın, telefon simgesine tıklayın.
3) Aşağıdaki bölümde Model Tanıtıcısı yazan yerde sizde farklı bir şey yazıyor ise üstüne tıklayın Model Tanıtıcısı gelene kadar.
Ekran Resmi 2020-02-16 15.15.39.png
4) Model Tanıtıcısı kısmında yazan 6,1 ise GSM, 6,2 ise Global versiyondur.
5) 4. adımdaki model numaranız 6,2 ise bunu, 6,1 ise bunu indirin.

Downgrade Aşaması:
1) Vieux yazılımını indirip masaüstünde arşivden çıkartın.
2) Çıkan klasörün içine indirdiğiniz ipsw dosyasını atın.
3) Telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlayıp DFU moda alın.
3.a) DFU moda almak için power tuşu ve home tuşuna aynı anda basın 5 saniye sonra power tuşundan elinizi çekin ama home tuşuna basmaya 10 saniye daha devam edin sonra bırakın.
4) Terminali açıp cd yazıp boşluk koyduktan sonra Vieux klasörünü terminale sürükleyip bırakın ve enter'a basın.
5) Terminale pip3 install -r requirements.txt yazıp enter'a basın.
6) Terminale ./vieux -i yazıp boşluk bırakıp indirdiğiniz ipsw dosyasını terminale sürükleyip bırakın ve enter'a basın.
7) Eğer ki hata almazsanız işlem aşağıdaki gibi başlayacak ve telefonunuz iOS 10.3.3'e geri dönmüş olacak.
Ekran Resmi 2020-02-16 13.07.56.png

ERROR: Exploit failed. Device did not enter pwned DFU Mode. veya aşağıdaki videodaki hatayı alırsanız:
Medya bağlantılarını görmek için kayıt olmalısınız

1) Cihazanızı normal modda başlatın ve bilgisayara bağlamayın.
1.a) DFU modda kaldıysanız home tuşu ve power tuşuna 10 saniye basılı tutup bırakın normal modda yeniden başlayacaktır.
2) Library(Kitaplık)/Extensions'tan FakePCIID_XHCIMux.kext ve FakePCIID.kext'lerini silin.
2.a) Zaten yok ise bu ve 3. aşamayı geçin.
3) Terminale sudo kextcache -i / yazıp enterlayın.
4) USBInjectAll.kext'ini yükleyin ve bilgisayarı yeniden başlatın.
4.a) son sürümü indirin ve arşivden çıkan Release klasöründeki kext dosyayısını Library(Kitaplık)/Extensions'a atın.
5) Clover Configurator'ü açın ve aşağıda işaretlediğim yere tıklayın.
Ekran Resmi 2020-02-16 14.51.33.png

5.a) Burdan indirin.
6) Finder'da sol kısımdaki EFI bölümünüzdeki Clover dosyasının içinde bulunan Config.plist'inizi Clover Configurator ile açın.
7) Sol kısımdaki menüden Kernel and Kext Patches'e tıklayın, aşağıda işaretlediğim + butonuna iki kere tıklayıp işaretlediğim bölümlere aşağıdaki değerleri girin.
Ekran Resmi 2020-02-16 14.56.04.png

7.a)
a. Name = com.apple.iokit.IOUSBHostFamily
Find = 83FB3F0F
Replace = 83FB3F0F
b. Name = com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCI
Find = 83F93F0F
Replace = 83F93F0F
8) Aşağıdaki gibi gözükmesi lazım.
Ekran Resmi 2020-02-16 14.59.02.png
9) Sol taraftaki gri menünün en altında bulunan ev simgesinin solundaki simgeye tıklayıp save'leyin ve bilgisayarı yeniden başlatın.
10) 5. ve 6. adımı tekrar edin.
11) Soldaki gri menüden Boot'a tıklayın ve Boot Arguments'e aşağıdaki işaretlediğim +'dan satır ekleyin daha sonra eklenen satıra tıklayıp -uia_ignore_rmcf yazın ve save'leyip bilgisayarı yeniden başlatın.
Ekran Resmi 2020-02-16 15.04.26.png
12) Telefonunuzu bilgisayara bağlayıp DFU moda alıp, bilgisayarı yeniden başlatın.
13) Downgrade Aşamasının 4. adımından başlayarak adımları uygulayın.

Güle güle kullanın.

Son düzenleme:

brnoali

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Bugün dediklerini harfiyen uygulayacam sonucu yaptıktan sonra belirtebilirim.Emeğine sağlık

Elcros

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Bugün dediklerini harfiyen uygulayacam sonucu yaptıktan sonra belirtebilirim.Emeğine sağlık
Bir problem yaşarsanız burdayım, sanal makinede çalışmıyor Vieux belirtmeyi unutmuşum ekledim konuya.

brnoali

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Bende Dual Boot Olarak Macos Sistemi Yüklü ama önceleri yaptığımda bir hata vermişti onuda belirtirim detaylıca sizlere

Elcros

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Telefonunuz hangi model iPhone5S 6,1 mi 6,2 mi ?

Elcros

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Ekranda iTunes simgesi var mı telefonun, eğer varsa DFU değil Recovery moda girmişsiniz demektir. DFU moda girmediğiniz zaman bu hatayı verir. Aşağıda gördüğünüz gibi DFU moda almadığımda bende de aynısı oluyor.

Ekran Resmi 2020-02-16 20.33.50.png

Elcros

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Ekranda iTunes simgesi var mı telefonun, eğer varsa DFU değil Recovery moda girmişsiniz demektir.
Home tuşu ve power tuşuna birlikte bastıktan 5 saniye sonra elinizi power tuşundan çekmeniz ve home tuşuna 10 saniye daha basılı tutmanız gerekiyor. Siz nasıl bir yol izliyorsunuz ?

ugrbnk

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Home tuşu ve power tuşuna birlikte bastıktan 5 saniye sonra elinizi power tuşundan çekmeniz ve home tuşuna 10 saniye daha basılı tutmanız gerekiyor. Siz nasıl bir yol izliyorsunuz ?
tarif ettiğiniz şekilde de chechra1n ilede aldım aynı yerde kaldı.

Elcros

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Hocam telefonun ekranında iTunes simgesi yok dimi ? Emin olduktan sonra başka bir çözüm önereceğim çünkü.

Elcros

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
iTunes simgesi varsa Recovery moddasınız demektir DFU değil. Aşağıdaki videonun 04:16 sındaki işlemi yapmanız gerekiyor ekranda iTunes simgesi olmaması gerek.

haciosman

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
benim 10.2 shsh2 kaydım var 10.2 sürümüne düşürdüm fakat 10.3.3 güncellemek istiyorum bu yöntemimi yapmam gerek acaba başka bir yolu varmı ?

Elcros

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
benim 10.2 shsh2 kaydım var 10.2 sürümüne düşürdüm fakat 10.3.3 güncellemek istiyorum bu yöntemimi yapmam gerek acaba başka bir yolu varmı ?
Yükseltme olarak da yapılabilir mi tam olarak bilmemekle birlikte yapılmasına bir engel göremiyorum.

pincirs

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 8
10.2 sürümü 10.3.3 den daha çok jailbreak uygulama ve tweakı destekliyor. Jailbreal bu sürüm için daha kararlı, neden 10.3.3 e geçmek istiyorsun?

bu arada iphone 5S de hangi sürümde olursan ol bu yöntemle 10.3.3 e shsh kaydın olmadan geçebilirsin.

xaqok

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 8 Plus
Sistemimde hackintosh olarak high sierra sürümü kurulu. Yöntemi kullanabilir miyim acaba?

pincirs

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 8
Merhaba, rehberi macOS Mojave ve üstü için hazırladım diğer sürüm ve OS'lar için bir deneyimim yok.
Uyarı: Restore işlemi telefonunuzu sıfırlar.
Uyarı: Sanal makineye kurulu macOS'da çalışmaz.
Downgrade ettiğim sürüm: 12.4.4'den 10.3.3'e.

Telefona uygun sürüm restore dosyasını indirme:

1) Telefonu USB ile bilgisayara bağlayın.
2) iTunes'u açın, telefon simgesine tıklayın.
3) Aşağıdaki bölümde Model Tanıtıcısı yazan yerde sizde farklı bir şey yazıyor ise üstüne tıklayın Model Tanıtıcısı gelene kadar.
Ekli dosyayı görüntüle 15993
4) Model Tanıtıcısı kısmında yazan 6,1 ise GSM, 6,2 ise Global versiyondur.
5) 4. adımdaki model numaranız 6,2 ise bunu, 6,1 ise bunu indirin.

Downgrade Aşaması:
1) Vieux yazılımını indirip masaüstünde arşivden çıkartın.
2) Çıkan klasörün içine indirdiğiniz ipsw dosyasını atın.
3) Telefonunuzu USB ile bilgisayara bağlayıp DFU moda alın.
3.a) DFU moda almak için power tuşu ve home tuşuna aynı anda basın 5 saniye sonra power tuşundan elinizi çekin ama home tuşuna basmaya 10 saniye daha devam edin sonra bırakın.
4) Terminali açıp cd yazıp boşluk koyduktan sonra Vieux klasörünü terminale sürükleyip bırakın ve enter'a basın.
5) Terminale pip3 install -r requirements.txt yazıp enter'a basın.
6) Terminale ./vieux -i yazıp boşluk bırakıp indirdiğiniz ipsw dosyasını terminale sürükleyip bırakın ve enter'a basın.
7) Eğer ki hata almazsanız işlem aşağıdaki gibi başlayacak ve telefonunuz iOS 10.3.3'e geri dönmüş olacak.
Ekli dosyayı görüntüle 15994

ERROR: Exploit failed. Device did not enter pwned DFU Mode. veya aşağıdaki videodaki hatayı alırsanız:

1) Cihazanızı normal modda başlatın ve bilgisayara bağlamayın.
1.a) DFU modda kaldıysanız home tuşu ve power tuşuna 10 saniye basılı tutup bırakın normal modda yeniden başlayacaktır.
2) Library(Kitaplık)/Extensions'tan FakePCIID_XHCIMux.kext ve FakePCIID.kext'lerini silin.
2.a) Zaten yok ise bu ve 3. aşamayı geçin.
3) Terminale sudo kextcache -i / yazıp enterlayın.
4) USBInjectAll.kext'ini yükleyin ve bilgisayarı yeniden başlatın.
4.a) son sürümü indirin ve arşivden çıkan Release klasöründeki kext dosyayısını Library(Kitaplık)/Extensions'a atın.
5) Clover Configurator'ü açın ve aşağıda işaretlediğim yere tıklayın.
Ekli dosyayı görüntüle 15995

5.a) Burdan indirin.
6) Finder'da sol kısımdaki EFI bölümünüzdeki Clover dosyasının içinde bulunan Config.plist'inizi Clover Configurator ile açın.
7) Sol kısımdaki menüden Kernel and Kext Patches'e tıklayın, aşağıda işaretlediğim + butonuna iki kere tıklayıp işaretlediğim bölümlere aşağıdaki değerleri girin.
Ekli dosyayı görüntüle 15996

7.a)
a. Name = com.apple.iokit.IOUSBHostFamily
Find = 83FB3F0F
Replace = 83FB3F0F
b. Name = com.apple.driver.usb.AppleUSBXHCI
Find = 83F93F0F
Replace = 83F93F0F
8) Aşağıdaki gibi gözükmesi lazım.
Ekli dosyayı görüntüle 15997
9) Sol taraftaki gri menünün en altında bulunan ev simgesinin solundaki simgeye tıklayıp save'leyin ve bilgisayarı yeniden başlatın.
10) 5. ve 6. adımı tekrar edin.
11) Soldaki gri menüden Boot'a tıklayın ve Boot Arguments'e aşağıdaki işaretlediğim +'dan satır ekleyin daha sonra eklenen satıra tıklayıp -uia_ignore_rmcf yazın ve save'leyip bilgisayarı yeniden başlatın.
Ekli dosyayı görüntüle 15998
12) Telefonunuzu bilgisayara bağlayıp DFU moda alıp bilgisayarı yeniden başlatın.
13) Downgrade Aşamasının 4. adımından başlayarak adımları uygulayın.

Güle güle kullanın.
Anlatım güzel olmuş eline sağlık, bu adam bu iş için ilk exploiti çıkardığında ben bir kaç tane 5S i 10.3.3 e downgrade etmiştim ve o zaman bu kadar basit değildi. Ayrıca usb sorunları yüzünden her cihazda çalışmıyordu, bu yüzden çözümü Asus marka laptopta bulmuştum. Şimdi ise usb sorununu da çözmüşler sanırım, güzel bir paylaşım tekrar elinize sağlık.

Elcros

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Sistemimde hackintosh olarak high sierra sürümü kurulu. Yöntemi kullanabilir miyim acaba?
Maalesef yazılımın Mojave altında çalışmadığını söylemiş geliştirici.

Anlatım güzel olmuş eline sağlık, bu adam bu iş için ilk exploiti çıkardığında ben bir kaç tane 5S i 10.3.3 e downgrade etmiştim ve o zaman bu kadar basit değildi. Ayrıca usb sorunları yüzünden her cihazda çalışmıyordu, bu yüzden çözümü Asus marka laptopta bulmuştum. Şimdi ise usb sorununu da çözmüşler sanırım, güzel bir paylaşım tekrar elinize sağlık.
Teşekkürler, usb sorunundan muzdariptim ben de. GitHub'da yazılımın sayfasında sorunu belirtmiştik 2 gün önce birisi buldu bu yöntemi ben de bugün deneyip başarılı olunca Türkçe rehberini yapmak istedim.

haciosman

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
10.2 sürümü 10.3.3 den daha çok jailbreak uygulama ve tweakı destekliyor. Jailbreal bu sürüm için daha kararlı, neden 10.3.3 e geçmek istiyorsun?

bu arada iphone 5S de hangi sürümde olursan ol bu yöntemle 10.3.3 e shsh kaydın olmadan geçebilirsin.
10.3.3 sürümüne geçmemim sebebi 10.2de takılmalar oluyor bazen arada geç algılama oluyor arkadaşımın cihaz 10.3.3 akıcı çalışıyor

Elcros

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
10.3.3 sürümüne geçmemim sebebi 10.2de takılmalar oluyor bazen arada geç algılama oluyor arkadaşımın cihaz 10.3.3 akıcı çalışıyor
Ben de jailbreak için geçmedim tamamen telefon daha performanslı çalışsın diye geçme sebebim.

Tips
Tips
Üst Alt