Neler yeni

iOS9.x.x - iOS10.x.x Uygulama Yedekleme & Kayıtlı Veri Geri Yükleme

oguz

chflags hidden
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6S
iOS 9'dan sonra Apple, iTools vb. programlar ile uygulama .ipa'ları çıkarma veya uygulamaların verilerini yedekleme gibi seçenekleri engelleyen yollara gitti. Bu konu uygulama yedekleme ve veri geri yükleme işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi içeriyor. Bu işlemler sayesinde kaldırmak istediğiniz ama verilerini de kaybetmek istemediğiniz uygulamaların (oyunlar veya not uygulamaları gibi) yedeklerini alabileceksiniz.

⚠ DİKKAT ⚠

Bu yöntemin denenmediği durumlar :
  • Uygulamanın yedeklenen sürümü dışında bir sürüm için veri geri yükleme
  • iOS 11+
  • AppleTV
  • Sistem uygulamaları

Gerekenler

Bu yöntemi gerçekleştirmek için bazı araçlara ihtiyacınız olacak. Lütfen başlamadan önce aşağıdaki listede verilenleri indirdiğinize/kuruğunuza emin olun.
  • (BigBoss)
  • " (Cydia)
  • Ext3nder Installer (repo: )
  • (veya tercih ettiğiniz herhangi bir program)

İşlem "A" - Uygulama Çıkarma
  • A.1) "Ext3nder Installer" uygulamasını açın ve alt bardan "Daha Fazla (More)" sekmesini açın.
  • A.2) Aşağı kaydırıp "KULLANICI UYGULAMALARINI GÖSTER (SHOW USER APPLICATIONS)" seçeneğini bulun ve aktifleştirin.
  • A.3) Alt tarafta "Yüklü (Installed)" seçeneğini seçin. Artık kullanıcı tarafından indirilen uygulamaları görebiliyor olmanız gerekiyor.
  • A.4) İşlemi gerçekleştirmek istediğiniz uygulamayı seçin ve ".IPA olarak yeniden birleştir (Rebuild To .IPA)" deyin. Bu işlemden sonra uygulamanızın yedeği "/var/mobile/Documents/Ext3nder/" yolunda olacaktır.

Bu işlem sayesinde uygulamanızı yedeklediniz. Fakat sadece uygulama yedeklendi, yani verileri yedeklenmedi.

İşlem "B' - Veri Çıkarma
Bu adımdaki işlem uygulama versinin yedeğinin nereye kayıt olacağını belirleyecek. Kolaylık olması açısından bilgisayardaki bir dosya yöneticisi kullanımı önerilir (iTools gibi) fakat işlem Filza'da da sorunsuz hallolacaktır.

• B.0) Bu adım bir ön-gereklilik adımı. Eğer cihaz üzerindeki işlemi bilgisayar üzerinden yapacaksanız, yüklemediyseniz "Apple File Conduit 2" aracını yüklemeniz gerekmekte. Bu araç sayesinde jailbreak'li cihazınızın dosya sistemine erişebileceksiniz.
  • B.1) "Appster" aracını kullanarak, önceki aşamada yedeğini aldığınız uygulamanın yerini belirleyin ve seçin. Seçtikten sonra aşağıya doğru kaydırıp "BUNDLE" kısmının altındaki "Folder ID" değerini bulun ve bir kenara kaydedin.
  • B.2) Filza veya bilgisayar üzerinden şu yola gidin /var/mobile/Containers/Data/Application/ . Uygulamanızın verisi burada yer alacaktır. (Eğer Filza kullanıyorsanız, uygulamanın ID'sinin üzerinde uygulamanın ismi de görünecektir.
  • B.3) Uygulamanızın ID'sinin uyuştuğu (Filza'da iseniz uygulamanın adının bulunduğu) klasörü seçin ve klasörün içerisindeki "Documents","Library","tmp","com.apple.mobile.XXX" gibi klasörler bulunacaktır. Bu klasörlerin hepsini istediğiniz bir yere kopyalayın.

İşlem "C" - Geri Yükleme
  • C.1) Uygulamanızı yükleyin
  • C.2) Filza veya bilgisayarınızdaki dosya yöneticinizi kullanarak /var/mobile/Containers/Data/Application/ yoluna gidin ve uygulamanızın ID'sinin bulunduğu klasöre girin.
  • C.3) Uygulamanın aldığınız yedeklerini buraya yapıştırın.

Sonuç olarak istediğiniz uygulamanın verilerinin geri yüklemesini başardınız!

gokaykasap

Aktif Üye
JailbreakTR
Yasaklı
Cihaz
iPhone 11
Appster uygulamasında uygulama verilerini göstermiyor. Sadece uygulamanın kendisinin idsini veriyor. Bende iFile yardımıyla dediğiniz yere girip Tubidy diye arattım ve o şekilde idsini buldum. Şuan yedekliyorum.

oguz

chflags hidden
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6S
Appster uygulamasında uygulama verilerini göstermiyor. Sadece uygulamanın kendisinin idsini veriyor. Bende iFile yardımıyla dediğiniz yere girip Tubidy diye arattım ve o şekilde idsini buldum. Şuan yedekliyorum.
Evet Appster'in buradaki kullanımı uygulama ID'si bulmak zaten

Tips
Tips
Üst Alt