Neler yeni

Aktivite Intel mi Amd Ryzen mi?

Hangi işletim sistemine sahip laptop alınmalıdır ?

• Amd Ryzen

• Intel

Sonuçlar yalnızca oylamadan sonra görülebilir.

hknst

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S Plus
Evet arkadaşlar çok büyük bir tartışma başlatıyorum :) sizce hangisi alınmalı 8k-9k civarında oyun ve proje için alınması gereken laptop
hangisidir ya da hangi işlemciye sahip olmadır. (ve de 7-8 yıl kullanılması düşünüldüğünde )

quadespy

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
intel tabii ki amd'nin şimdiki yüksek grafikli oyunlarda ısınma problemi olabilir

hknst

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S Plus
@quadespy son bi kaç gündür baktığım yerlerde o problemi ortadan kalktığı söyleniyor.

cahidka

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
İntelden artık verdiğin paranın hakkını alamıyorsun eskisi gibi amdden üstün değil artık. Ryzen ikinci nesilden itibaren inteli yakaladı, üçüncü nesil neredeyse daha iyi. Fiyat performans olarak kesinlikle ryzen. Ha aynı segmentte 9900k’dan güçlü işlemci yok ama onun da fiyatı ortada.

ugacomtr

ugacomtr
Administrator
Cihaz
iPhone XS Max
Selamlar. Bu yıla kadar İntel arkasına aldığı yazılım firmalarının desteğiyle hep öndeydi. Amd ise agresif bir politika izleyerek hem üretim teknolojisini durmadan geliştirerek hem de kullanıcıların isteğine tam anlamıyla yanıt vererek yakalamakla kalmayıp öne geçmiştir. Ryzen 2. nesil ile intelin 8. nesil işlemcilerinin ensesinde soluklanan kırmızı taraf, 3. nesil ryzen ile tek çekirdek, çok çekirdek ve fiyat performansta intelin önüne geçmeyi başardı. 7nm üretim teknolojisinin verdiği avantaj ile adete kasırgalar estirerek intel firmasını terletmeye devam etmektedir. İntel ise 14 nm verimliliği az olan teknoloji ile devam etmeyi sürtürerek adeta kendi kuyusunu kazmaktadır. 2021 yılında 10 nm teknolojiye geçmeyi planlayan intele amd nin cevabı ise yeni ryzen 4 nesil ile olacaktır.
Şu gerçeği de söylemek isterim. İntel işlemciler 14 nm ve yüksek frekansları yakalama arzusuyla adeta yanmaktadır. 8. nesil ve sonrasında işlemcileri soğutmak için gerekli olan su soğutmalı çözüm ise ek malitet getirmektedir. Eskiden amd ye ısınıyor derken şu anda intelin aynı duruma düşmesi ise manidardır.
Not: Bütün bu savaşın galibi herzaman kullanıcılar olmaktadır. Ne nadar ucuza performanslı işlemci alırsak o kadar karda olacağız. Not: 7700k 4.5 ghz deki 8 çekirdek işlemcili sistemimin anakart ve işlemci bileşenlerini satarak ryzen 5 3600 12 core 4.2 ghz de çalıştırdığım configürasyona geçtim. Daha verimli ve daha performanslı çalıştığını dile getirme gereği duydum. İntel işlemci fiyatına amd anakart (asus b450 tuf plus ) ve ryzen 5 3600 işlemci aldım.

tufancemkir

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone XS Max
Evet arkadaşlar çok büyük bir tartışma başlatıyorum :) sizce hangisi alınmalı 8k-9k civarında oyun ve proje için alınması gereken laptop
hangisidir ya da hangi işlemciye sahip olmadır. (ve de 7-8 yıl kullanılması düşünüldüğünde )
F/P için AMD. Bende para çok performans istiyorum diyorsan Intel.

selcukarslan

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Ryzen 2600x var render bile yapıyorum ısınma görmedim daha

deadra123

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
Fiyat performans açısından amd'yi tavsiye ederim cidden ryzen serisiyle büyük bir ilerleme kaydetti ama genede intel derim ghz lere dikkat etmekte fayda var.

pepe7115

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 11 Pro Max
ilk olarak r5 2600 ile başladı amd maceram şuan r7 3800x kullanıyorum ama inteldeki gibi bir sorunsuz değil hep bir sorun ile karşılaşıyorum bide yine tavsiye üstüne rx590 ekran kartı almıştım eğer ağır oyun oynayacaksanız yada oynuyorsanız bu ikiliden uzak durun paranıza yazık

ekran kartından dolayı oyundan soğuyunca paraya kıydım nvidia rtx 2080 aldım yine oyun performansı kötü fps düşük oyunda hep bir takılmalar yavaşlamalar droplar araştırdım ki bu işlemci rtx 2080 beslemesi iyi değilmiş sorun ondanmış r5 2600 satıp r7 3800x aldım yine salak bir arkadaşın lafına inanıp işlemcim geldi taktım sorunların bazıları devam ediyor özellikle takılmalar yüksek çözünürlükte araştırdım ramlerim 3000mhz di onu arttırmam lazımmış 4133 mhz ram aldım oda ne amd uyumlu anakartlar 4133 mhz desteklemiyormuş anakart içinden oc yapıp o şekilde çalışması lazımmış onu yaptık çoğu oyunum düzeldi ancak call of duty wm düzelmesi sürekli oyundan atıyordu DEV ERROR 5625 hatası verip onuda araştırdım anakartta yaptığım oc işleminden dolayı yapıyormuş onu iptal etmek durumunda kaldım şuan 4133 mhz ram takılı ama 2600 mhz olarak görüyor ve azda olsa sorunları bu şekilde çözmeye çalıştım ama halen sanki sistem çok kasılıyor gibi akıcı değil

en sonunda sistemi satmaya karar verdim parça değişmek pek mantıklı olmuyor hep bir tarafından giriyor şuan satışta pc onu satıp intel+nvidia ikilisinin olduğu dizüstü alacağım

düşünen olursa ilan linki

amd pişmanlıktır

ugacomtr

ugacomtr
Administrator
Cihaz
iPhone XS Max
Siz hem yanlış yönlenmişsiniz hem de yanlış ayarlarla kullanmışsınız. r5 3600 ile harikalar yaratıyor sistemim. rx 570 var bi de. ramlerim de 2400 mhz. ufak bios ayarlarıyla sistem şaha kalktı. Anakartınız ney merak ettim ayriyetten.

pepe7115

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 11 Pro Max
Siz hem yanlış yönlenmişsiniz hem de yanlış ayarlarla kullanmışsınız. r5 3600 ile harikalar yaratıyor sistemim. rx 570 var bi de. ramlerim de 2400 mhz. ufak bios ayarlarıyla sistem şaha kalktı. Anakartınız ney merak ettim ayriyetten.

satış linki var hocam orda bütün donanım yazıyor

evet en başta yanlış yaptım zaten amd alarak

LoOp

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPad Pro 9.7'
Bütçeyle alakalı bir durum. Paran varsa İntel alırsın ama intel alıcam diye ekran kartının modelini veya başka donanımları düşürecek isen AMD alabilirsin. benchmark testlerine bakmalısın.

Tips
Tips
Üst Alt