Neler yeni

Desteklenmeyen Mac Modellerde MacOS Catalina Kurulum Rehberi

ataberkycl91

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 8
Bu yöntemi kullanarak maksimum MacOS High Sierra destekleyen Early 13” 2011 MacBook Pro’mu mi iki defa güncelledim. Ve çevremdeki kişiler bunu görünce baya şaşırılar ve ben de bunun nasıl yapıldığını anlatmak istiyorum. (Aslında çok basit mac’e hackintosh gibi düşünebiliriz.)

Kaynak:

Youtube’daki Video:
Medya bağlantılarını görmek için kayıt olmalısınız

Bu site ve video patcheri yapan kişinin kendisine yani DosDude1’e ait yani en iyi kaynak burası. Zaten ben de bütün işlemleri buradan bakarak yaptım.

- MacOS Catalina MacOS Mojave'dan ya da High Sierra'dan çok daha ağır çalışır. Bunu göz önünde bulundurmak lazım. Bence sadece dark mode isteniyorsa Mojave tercih edilmeli çünkü 4gb rami zorluyor Catalina.

Önemli Bilgilendirme:

Eğer cihazınız Apple’a göre High Sierrayı destekliyorsa (yani APFS desteği varsa) KESİNLİKLE en son BootROM sürümünün yüklü olduğuna emin olun. Eğer daha önce bilgisayarınıza High Sierra Kurmadıysanız,(eğer OS X Yosemite ya da daha yenisi kuruluysa) BootRom’un son sürümünü buradan kurmabilirsiniz :

(Paketi kurduktan sonra cihazınızı YENİDEN BAŞLATMALISINIZ.) Yüklerken cihazın şarja takılı olduğundan emin olun.

Gereksinimler

• En az 8 gblık flash bellek
  • Ana diskte temizinden 30gb boş yer (minimum)

Eğer bilmiyorsanız modelinizi Apple’ın kendi sitesinden bulabilirsiniz

MacBook Pro Model Belirleme:

Düz MacBook Model Belirleme:

MacBook Air Model Belirleme:

iMac Model Belirleme:

MacPro Model Belirleme:

MacMini Model Belirleme:

Desteklenen ve Desteklenmeyen Mac Modelleri

Desteklenen Mac Modelleri

• Early-2008 veya daha yeni MacPro iMac, ya da MacBook Pro:
    • MacPro3,1
    • MacPro4,1
    • MacPro5,1
    • iMac8,1
    • iMac9,1
    • iMac10,x
    • iMac11,x (AMD Radeon HD 5xxx ve 6xxx serisi GPU kullanan cihazlar MacOS Catalina’yı kullanırken neredeyse kullanılamaz hale gelecektir.)
    • iMac12,x (AMD Radeon HD 5xxx ve 6xxx serisi GPU kullanan cihazlar MacOS Catalina’yı kullanırken neredeyse kullanılamaz hale gelecektir.)
    • MacBookPro4,1
    • MacBookPro5,x
    • MacBookPro6,x
    • MacBookPro7,x
    • MacBookPro8,x

• Late-2008 veya daha yeni MacBook Air ya da alüminyum kasalı MacBook:
    • MacBookAir2,1
    • MacBookAir3,x
    • MacBookAir4,x
    • MacBook5,1

• Early-2009 veya daha yeni Mac Mini ya da beyaz MacBook:
    • MacMini3,1
    • MacMini4,1
    • MacMini5,x (AMD Radeon HD 6xxx serisi GPU kullanan cihazlar MacOS Catalina’yı kullanırken neredeyse kullanılamaz hale gelecektir.)
    • MacBook5,2
    • MacBook6,1
    • MacBook7,1

DESTEKLENMEYEN Mac Modelleri

DESTEKLENMEYEN Mac Modelleri

• 2006-2007 Mac Pro’lar, iMac’ler, MacBook Pro’lar ve Mac Mini’ler:
    • MacPro1,1
    • MacPro2,1
    • iMac4,1
    • iMac5,x
    • iMac6,1
    • iMac7,1
    • MacBookPro1,1
    • MacBookPro2,1
    • MacBookPro3,1
    • MacMini1,1
    • MacMini2,1

• 2006-2008 MacBook’lar:
    • MacBook1,1
    • MacBook2,1
    • MacBook3,1
    • MacBook4,1

• 2008 MacBook Air (MacBookAir 1,1)

Hazırlık Aşaması

1 - Buradan: dmg dosyasını indiriyoruz ve uygulamayı macimize kuruyoruz.

2 - Kurucu olarak kullanacağımız Flash belleğimizi disk izlencesinden siliyoruz ve MacOS Genişletilmiş (günlüklü) olarak "Catyukleyici" ismiyle yeniden biçimlendiriyoruz. (isim önemli değil ben catyukeyici olarak isim verdim sadece daha kolay anlaşılması için "catyukleyici" )

3 - Uygulamanın yönlendirmesiyle devam ediyoruz ve en son sürüm macOS Catalina sürümünü yüklüyoruz. (Bu işlem uzun sürer sonuçta yazılımı yüklüyor.)

Kurulum Aşaması

1 - Yazılım indirildiğinde sürümü yüklemek için "catyukleyici"'yi seçiyoruz. (Create a bootable installer)
2 - Yükleme işlemi de bittiğinde flash takılı şekilde macimizi reboot ediyoruz.
3 - Reboot ederken "alt" tuşuna basılı tutuyoruz ve "catyukleyici"'yi ok tuşlarıyla seçip enter ile açıyoruz. (bilgisayar o volume dan boot ediyor.)
4 - Şimdi şöyle bir durum var, MacOS Catalina sadece APFS (Apple File System) olarak biçimlendirilmiş disklere kurulabildiği için diskimizi APFS formatına çevirmeliyiz.
5 - EĞER VERİLER SİLİNECEKSE üst menüden disk izlencesine girelim ve sabit diski silip APFS olarak biçimlendirelim. (bütün içerik silinir.)
6 - Eğer Veriler Tutulacaksa üst menüden disk izlencesine girelim ve sabit diskimizi seçip unmount (bağlantıyı kes) diyelim. Ondan sonra menü çubuğundan Diski APFS'ye çevirelim ve işlem bitince yeniden diski bağlayalım (disk izlencesinden)
7 - Yine ana menüden MacOS Post Install ı seçip açalım ve alttan mac modelimizi seçelim. Seçtikten sonra zaten otomatik olarak kutucuklar işaretlenecektir. (bu ayar güncellemeyi macinize uygun hale getirir.)
8 - Bütün işlemlerden sonra sonunda Reinstall MacOS'u seçip ana diskimizi seçelim ve indirmeyi başlatalım (işlem uzun sürer bekleyelim macimizi kendi haline bırakalım.)
9- Bütün işlemler kendi kendine olacaktır, eğer mac boot edilemezse güç düğmesine basılı tutarak zorla kapatalım ve reboot ederken alt a basarak yine flash a girelim, oradan macOS post install ayarlarının düzgün yapıldığından emin olun.
10 - Aslında her şey bitmiş gibi gözükür ama öyle değildir. Son bir aşama daha var o da "Patch Updater" uygulamasından güncellemeleri yaparak macimizi reboot edelim.

İşlem Tamam

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

eriksen

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Cok eski bir macbook’um var doğru düzgün video bile izleyemiyorum bunu yapsam izleyebilir miyim 😂

ataberkycl91

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 8
hocam yeni sürüm daha ağır olacağı için mantıken daha düşük performans alırsın

Se7Touch

> Se7Mod <
Süper Moderatör
Cihaz
iPhone 8 Plus
Doğrudur mac sistemlerde patcher kullanarak eski cihazlarda kurulum yapılabiliyor. teşekkürler dostum.

harunlandin23

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S Plus
Hocam merhabalar macOS Port Installer’da bu hatayı alıyorum nasıl çözebilirim bir fikriniz var mı ?

Ekli dosyalar

ataberkycl91

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 8
Hocam merhabalar macOS Port Installer’da bu hatayı alıyorum nasıl çözebilirim bir fikriniz var mı ?
Patchleri seçerken post install menüsünde flasha değil macosu yüklediğin hard diske yazdığından emin ol ondan olabilir

harunlandin23

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S Plus
Patchleri seçerken post install menüsünde flasha değil macosu yüklediğin hard diske yazdığından emin ol ondan olabilir
hocam patchleri yüklemeden kurulum yaptım ve oldu sabahtan beri de bir sorunla karşılaşmadım. yinede kurmam gereken bir şey var mı ?

korkma

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
merhaba , Cihazımız MacBook Pro 2011 - Orijinalden high Sierra yüklü . Fakat option ile boot yaptığımızda efi boot şeklinde usb gelmiyor . yükleme devam ettiğimizde 1. yükleme sonrası 2. ekranda dönüp duruyor . Farklı bi sorun mu var ?

Teşekkürler.
Mesaj düzenlendi:

Boot uygulaması otomatik olarak USB ye catalinayı kurarken EFI kendi yapmayacak mı?

Son düzenleme:
Tips
Tips
Üst Alt