Neler yeni

Apple CPU Azaltma Kapatma

21huseyin

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7
Yapılacak işlem oldukça tehlikeli olduğundan sorumluluk tamamen size aittir.
Apple’ın açıkladığı bilerek cihazları yavaşlatma özelliğini kapatmak için
Filza’yı açın System / Library / Watchdog / ThermalMonitor.bundle / cihaz modeliniz kısmındaki
Info.plist dosyasını açın, contextualClampParams'ı bulun ve "i" simgesine dokunun
LowParamsPeakPower ve lowParamsSpeaker'ı silin.
Cihazınızı yeniden başlatın cihazınızdaki tüm yavaşlamalar gidecek ve daha performanslı bir iphone kullanacaksınız.

Resimli anlatım daha sonra eklenecektir.
Not denenmiş ve performans artışı onaylanmıştır.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

21huseyin

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7
Nasıl bi kaynak istiyorsun ki? Oldukça tehlikeli olduğunu belirttim zaten.Birileri bulmuş redditte paylaşmış.Başka birileri denemiş olumlu demiş,Ben denedim cihazım hızlandı.Bunlar yeterliyse sorun yok sanırım

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
Nasıl bi kaynak istiyorsun ki? Oldukça tehlikeli olduğunu belirttim zaten.Birileri bulmuş redditte paylaşmış.Başka birileri denemiş olumlu demiş,Ben denedim cihazım hızlandı.Bunlar yeterliyse sorun yok sanırım

Test yaptın mı? Ss atarak konuyu beslersen çok daha iyi olur.

Doğu

Emektar
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 5S
@21huseyin yazılı resimli olabilir kaynak. dediğiniz gibi tehlikelise bu tür şeylerin kaynağını vererek siteteki okurların güveneni artırmak gerek bence.

Kaynakta bu arkadaşlar olumlu diyende var olumsuz diyende seçim sizin

21huseyin

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7
@21huseyin yazılı resimli olabilir kaynak. dediğiniz gibi tehlikelise bu tür şeylerin kaynağını vererek siteteki okurların güveneni artırmak gerek bence.

Kaynakta bu arkadaşlar olumlu diyende var olumsuz diyende seçim sizin
Kendim denedim sorun yok dedikten sonra kaynak istemeniz mantıksız olmuş anlatmak istediğim bu.Hala deneme aşamasındayım ilerde sorun çıkarabilir bilmiyorum ama şu an için oldukça hızlandı cihaz.Apple cihazları yavaşlatıyor ve bunu da cpu dan kısarak yapıyor burda yapılan işlem overlock gibi bir şey.Dediğim gibi ilerde cihaza zarar da verebilir.

yigitozdal

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Takipteyim

21huseyin

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7
Bir kaç günlük kullanımdan sonra daha iyi anlaşılır.Şu an için herhangi bir sorun yok ayrıca pile de olumsuz bir etkisi yok.

H

hsahin4

Guest
Apple ilk olarak CPU throttling işlemine ios 10.2.1 ile başladı ve 6S/6 gibi cihazları yavaşlattı. Şimdide ios 11.2 ile iphone 7 serisini buna dahil etti. ip8 ve X için durumu bilmiyorum. Bu bahsi geçen cpu yavaşlatma işlemi, batarya ömrü %80 ve altına düşen cihazlarda yapılıyor bildiğim kadarıyla. Sizin cihaz ip7 ve batarya ömrü %80 altına düşmemiştir tahminimce. Dolayısıyla CPU hızınız düşmemiş olması lazım. Eğer siz tersini söylüyorsanız, Apple bizlere doğruyu söylemiyor olabilir mi?

21huseyin

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7
O kadar detayını bilmiyorum da test ettiğim kısım hücresel veri kısmıydı ios 11.2 betalarında da aynı kasma mevcuttu ve ilginç bir şekilde o bölümdeki kasma bu işlemden sonra gitti.bu işlemleri yaptığımız bölümde max cpu ve max gpu bölümü de var,o kısımları da kendim deneyeceğim bakalım nasıl sonuçları olacak

21huseyin

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7
Düşük güç moduna aldığım halde bile çok yüksek derecede performans artışı var.Yaklaşık 7-8 saattir kullanıyorum herhangi bir sorun çıkmadı.Pil konusunda da herhangi bir düşüş yaşanmadı.Her yerde apple ın iphone 7 de 11.2 sürümünden sonra bu kısıtlamaya gittiği yazıyor ancak bana göre tüm sürümlerde var bu.Sebebi de madem 11.2 den sonrasında var o halde bu sildiğimiz dosya neyin nesi.Tüm cihazlar için aynı dosya siliniyor ve performans nerdeyse iki katına çıkıyor.

yigitozdal

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Yapılacak işlem oldukça tehlikeli olduğundan sorumluluk tamamen size aittir.
Apple’ın açıkladığı bilerek cihazları yavaşlatma özelliğini kapatmak için
Filza’yı açın System / Library / Watchdog / ThermalMonitor.bundle / cihaz modeliniz kısmındaki
Info.plist dosyasını açın, contextualClampParams'ı bulun ve "i" simgesine dokunun
LowParamsPeakPower ve lowParamsSpeaker'ı silin.
Cihazınızı yeniden başlatın cihazınızdaki tüm yavaşlamalar gidecek ve daha performanslı bir iphone kullanacaksınız.

Resimli anlatım daha sonra eklenecektir.
Not denenmiş ve performans artışı onaylanmıştır.

10.3.3 farklı galiba bulamadım

Nortorein

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6
Düşük güç moduna aldığım halde bile çok yüksek derecede performans artışı var.Yaklaşık 7-8 saattir kullanıyorum herhangi bir sorun çıkmadı.Pil konusunda da herhangi bir düşüş yaşanmadı.Her yerde apple ın iphone 7 de 11.2 sürümünden sonra bu kısıtlamaya gittiği yazıyor ancak bana göre tüm sürümlerde var bu.Sebebi de madem 11.2 den sonrasında var o halde bu sildiğimiz dosya neyin nesi.Tüm cihazlar için aynı dosya siliniyor ve performans nerdeyse iki katına çıkıyor.

geekbench testine ve battery lifedan batarya durumuna ihtiyacımız lazım, kafamızdaki soru işaretlerini gidermek için.Şimdiden teşekkürler,saygılar.

gokmenecer

VelenzA
Administrator
Cihaz
iPhone X
Arkadşlar ,
İşlem güncellendi. Yapmak isteyen olursa aşağıda belirttiğim 4 dosyayı silmesi gerekli.
Tabii yine güvenliği elden bırakmayın işlemleri yapmadan önce dosyanızı yedekleyin.

- lowParamsPeakPower
- lowParamsSpeaker
- lowParamsCPU
- lowParamsGPU

dalgaland

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6
@gokmenecer
Bu işlem tüm cihazlar için geçerli mi acaba?
Örneğin 5S bir cihazda yukarıdaki dört dosyanın ilk ikisi mevcut değil..
Buna rağmen CPU ve GPU dosyaları silinebilir mi?

21huseyin

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7
Karşılaştığım iki sorunu yazayım.Birincisi cihaz hiç bir zaman %100 şarj olmuyor.bi kere 82 de bi kere de94 te batarya tam şarj dedi.Belki de apple ın gösterge hilesi de devre dışı kaldı bilmiyorum.
İkincisi şarj %12 deyken cihaz kapandı.Üstelik batarya kapasitesi %87 olmasına rağmen.Bana kalırsa işlemciler sorunlu olduğu için apple bu yola başvurdu.Yapmak isteyen arkadaşlara dosyanın yedeğini mutlaka almalarını tavsiye ediyorum.Bi sıkıntı çıkarsa orjinal dosyayı tekrar yerine koyarsınız.
Hız konusunda gerçekten kayda değer bi fark oluşuyor.

caglar_fb

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone XS Max
@21huseyin ilginçmiş o göstergeler aslında benim için sorun değil yeterki gün içinde normal kullanım süremi alayım pil yüzdesi bende kapalı zaten yalnız cihaz 8+ 11.0.1 sürüm de olduğumdan şimdilik gerek yok eski cihazım olsa yedek alıp kesin yapardım

8 plus 256 gb

yigitozdal

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
10.3.3 yapmayın kesinlikle Allahtan yedek aldım kurtardım cihaz yavaşladı dosyalar çok geç açılıyordu

caferbeyler

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 8 Plus
Karşılaştığım iki sorunu yazayım.Birincisi cihaz hiç bir zaman %100 şarj olmuyor.bi kere 82 de bi kere de94 te batarya tam şarj dedi.Belki de apple ın gösterge hilesi de devre dışı kaldı bilmiyorum.
İkincisi şarj %12 deyken cihaz kapandı.Üstelik batarya kapasitesi %87 olmasına rağmen.Bana kalırsa işlemciler sorunlu olduğu için apple bu yola başvurdu.Yapmak isteyen arkadaşlara dosyanın yedeğini mutlaka almalarını tavsiye ediyorum.Bi sıkıntı çıkarsa orjinal dosyayı tekrar yerine koyarsınız.
Hız konusunda gerçekten kayda değer bi fark oluşuyor.

bu durumu apple açıklamış.batarya performansı düştüğü zaman yüzde 30 larda falan kapanma sorunları sık sık yaşanıyordu.cihazın enerji tüketen bölümleri belirli enerjiye ihtiyaç duyar bunların başında da işlemci gelir.batarya yeterli enerjiyi karşılayamadığı zamanlarda ani kapanmalar oluyordu. apple da buna çözüm olarak işlemci performansını düşürerek ani kapanmaları önlemeye çalışıyor.sen de bu durumu değiştirince eski haline dönmüş demek ki.ama gerçekten işe yaramış benim eski cihazım iphone 5 te çok oluyordu öyle.yüzde 20 yüzde 30 larda kapanıyordu ama bu cihazda hiç yaşamıyorum bu durumu.cihaz iphone se sürüm 10.3.1

oguz

chflags hidden
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6S
Arkadaşlar evet arkadaşın gösterdiği yöntem doğru ve çalışıyor. Sonuçlar sonrasında güzel artışlar elde eden arkadaşlar da var kaynak yerlerde. Fakat önerim yapmamanız. Bu yüzden özendirmemek için herhangi bir ekran görüntüsü eklemiyorum. Bir sürelik yükselme için cihazınızı yoracaksınız ve sonrasında random kapanmalar çökmeler yüzünden tekrar şikayetçi olacaksınız. Koskoca Apple ki böyle birşey yapmış, vardır bir bildiği diyip ya bataryanızı yenilemeyi ya da böyle kullanmaya devam etmeyi öneriyorum. Çığır açacak farklar elde etmeyeceksiniz, paranoyaklaşmayın lütfen.

Tips
Tips
Üst Alt