Neler yeni

Macbook konusunda tavsiye istiyorum

piskot

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
Merhabalar. Ben şuan üniversitede yönetim bilişim alanında eğitim görüyorum. Derslerim gereği yeni bir dizüstü almam şart oldu fakat fiyatlar ateş pahası ve işimi görüp görmeyeceğini bilmediğim windows bilgisayarlara o paraları vermek istemiyorum.

Macbook hem taşınabilirliği hem de performansı sayesinde tam bana göre aslında. İkinci el bir macbook air ya da pro almayı düşünüyorum bu konuda sizden model tavsiyesi isteyeceğim. Elimde çok fazla nakit para olmadığı için 2013 pro ve 2016 air modelleri arasındaki modellerde gelip gidiyorum. Bu modeller biraz eski kalıyor gibi sanki ama henüz hiç macbook kullanmadığım için bir fikrim yok açıkçası. Photoshop işlemleri, ufak tefek video editleri ve yazılım programları kullanacağım. Oyun falan oynamam zaten. Sizce pil devri düşük bir 2013 pro dahi benim 3-4 sene işimi görebilir mi? Ya da 2015-2016 air işimi görebilir mi?
Cevaplarınız çok değerli, tavsiyelerinizi bekliyorum.

berkayaksoy

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
2013 Model A1398 kodlu bir Macbook Pro 15" vardı elimde. Bir tanıdığın arkadaşına 3.750 TL'ye satmıştım birkaç ay önce. 4. Nesil i7 işlemci 16GB Ram, 2GB 128Bit GT750M ekran kartı ve 512GB Apple SSD vardı cihazda. Pil devride 56 idi.

Şimdi ihtiyaçlarınıza göre değerlendirme yapalım. Macbook Air'ler Pro'lara oranla çok daha düşük seviyede kalıyorlar ve soğutma sistemi konusunda bir daha Pro'ya oranla düşük. Şuan 2018 15" Macbook Pro ile 2015 Model Macbook Air kullanıyorum. 2013 MBP 2015 Air'e göre çok daha hızlı ve stabil çalışıyordu.

Bu bağlamda eğer yeni model bir Macbook Pro alamıyorsanız eğer Macbook Air almayın. 2013 model bir A1398 bulabiliyorsanız devri 150 altında olanlardan almanızı öneririm.

Ancak şöyle bir problem daha var. Apple bu yıl 2012 modellere güncelleme verdi ancak muhtemelen bir sonraki macOS versiyonu 2012'lere gelmeyecek. (En azından söylentiler bu şekilde) Eğer 2012'lere güncelleme gelmezse gelecek sene 2013 Modellere güncelleme desteği kesilecek demektir.

Peki güncelleme desteği kesilirse ne olur ?
Apple'ın kendi uygulamalarını xCode, Final Cut Pro vs. ortalama 1 sene kullanırsınız. (Maksimum 1.5 sene)
Çünkü en güncel macOS sürümü için diretecek.

Ama performans anlamında hiçbir sıkıntı yaşamazsınız 2013 A1398 ile. Ben 5 sene kullandım tık demedi.
Mesaj düzenlendi:

Bir ekleme daha yapayım. Eğer Macbook Air konusunda karar kılarsanız Touch ID'li versiyonlarından alın. Eski versiyonlarda ekran çözünürlüğü epey düşük. En azından yeni versiyonlarda biraz daha adam akıllı seviyeye geldiler. 2018 versiyonlardan itibaren 2560 x 1600 çözünürlüğü kullanıyorlar. Video ve resim düzenleme işi içinde kullanacaksanız yüksek çözünürlük direk size katkı sağlayacaktır. Ancak fiyatlarda doğru orantılı olarak 5.000 seviyelerine çıkacak ve hatta geçecektir.

Bu yüzden 2013 A1398 yerine 2015 A1398'lere yönelebilirsiniz. Hem güncel olduklarını için 3 sene daha güncelleme alacaktır hemde 2880x1800 çözünürlüğe sahip olacaksınız.

Son düzenleme:

piskot

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
2013 Model A1398 kodlu bir Macbook Pro 15" vardı elimde. Bir tanıdığın arkadaşına 3.750 TL'ye satmıştım birkaç ay önce. 4. Nesil i7 işlemci 16GB Ram, 2GB 128Bit GT750M ekran kartı ve 512GB Apple SSD vardı cihazda. Pil devride 56 idi.

Şimdi ihtiyaçlarınıza göre değerlendirme yapalım. Macbook Air'ler Pro'lara oranla çok daha düşük seviyede kalıyorlar ve soğutma sistemi konusunda bir daha Pro'ya oranla düşük. Şuan 2018 15" Macbook Pro ile 2015 Model Macbook Air kullanıyorum. 2013 MBP 2015 Air'e göre çok daha hızlı ve stabil çalışıyordu.

Bu bağlamda eğer yeni model bir Macbook Pro alamıyorsanız eğer Macbook Air almayın. 2013 model bir A1398 bulabiliyorsanız devri 150 altında olanlardan almanızı öneririm.

Ancak şöyle bir problem daha var. Apple bu yıl 2012 modellere güncelleme verdi ancak muhtemelen bir sonraki macOS versiyonu 2012'lere gelmeyecek. (En azından söylentiler bu şekilde) Eğer 2012'lere güncelleme gelmezse gelecek sene 2013 Modellere güncelleme desteği kesilecek demektir.

Peki güncelleme desteği kesilirse ne olur ?
Apple'ın kendi uygulamalarını xCode, Final Cut Pro vs. ortalama 1 sene kullanırsınız. (Maksimum 1.5 sene)
Çünkü en güncel macOS sürümü için diretecek.

Ama performans anlamında hiçbir sıkıntı yaşamazsınız 2013 A1398 ile. Ben 5 sene kullandım tık demedi.
Mesaj düzenlendi:

Bir ekleme daha yapayım. Eğer Macbook Air konusunda karar kılarsanız Touch ID'li versiyonlarından alın. Eski versiyonlarda ekran çözünürlüğü epey düşük. En azından yeni versiyonlarda biraz daha adam akıllı seviyeye geldiler. 2018 versiyonlardan itibaren 2560 x 1600 çözünürlüğü kullanıyorlar. Video ve resim düzenleme işi içinde kullanacaksanız yüksek çözünürlük direk size katkı sağlayacaktır. Ancak fiyatlarda doğru orantılı olarak 5.000 seviyelerine çıkacak ve hatta geçecektir.

Bu yüzden 2013 A1398 yerine 2015 A1398'lere yönelebilirsiniz. Hem güncel olduklarını için 3 sene daha güncelleme alacaktır hemde 2880x1800 çözünürlüğe sahip olacaksınız.
Çok teşekkür ederim hocam cevabınız çok yardımcı oldu. Fakat bu bütçe olayı öyle sorun çıkartıyor ki şu sıralar, üniversitede öğrenciyim kendi birikimimle bir şey almam gerekiyor; bu fiyatlara bir windows bilgisayarda daha iyi özellikler olmasına rağmen performansları yaklaşamıyor dahi. 3500-4500 arası bakabiliyorum sadece, böyle olunca da çoğu cihaz beni aşıyor maalesef. Sizin bir kaç önce 3750TL’ye sattım dediğiniz cihazı şuan insanlar 4500-5000 dolaylarında satıyorlar bir türlü uygun bir şey bulamıyorum maalesef.

pepe7115

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 11 Pro Max
benim kullanmadığım bu ürün var işine yararmı

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
Alabildiğiniz kadar güncel almanızı tavsiye ederim. Sahibindende 2016 sonrası pro bakabilirsiniz çok ağır olmayan işlerde sizi tatmin eder.

harun.tvh

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Merhaba arkadaşlar. Benim sorum arkadaşın sorusuna yakın. Ben arada film izlemek. İnternette gezmek için. Ara ara video düzenlemek için MacBook arıyorum. Benim için ekranın görselliği çok önemli. 2018 sanırım air 5900₺ yenisi 7500₺ sizce hangisini almalıyım. Ya da daha başka önerecekleriniz varsa onlar da olur. Teşekkürler

Tips
Tips
Üst Alt