Neler yeni

Yurtdışında yaşayan var mı?

Sagoita

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
Selam JBTR, yaklaşık 5-6 sene sonra yurtdışına gitmek istiyorum.

Şimdiden İngilizce kurslarına başlayacağım malum hayat kısa biliyorsunuz. Yaş 16 ve forumdaki küçük üyelerden birisiyim.

Work and Travel (Çalış ve Seyahat Et) misali belirli süre çalışıp dönmek ya da çok memnun kalırsam orada tüm imkanlarımı kullanıp vatandaşlık hakkı alma isteğim var.

Amacım, herhangi bir ülkeyi gezmek ve çalışmak. Farklı bir kültür öğrenmek.

5-6 sene sonra dememin sebebi ise, yaşım küçük olduğu için biraz büyüyüp hayattan birşeyler öğrenmem gerekiyor. Daha lise, üniversiteyi bitireceğim hemen ardından bu vatana en büyük borcum olan askerliğimi bitireceğim.

Sorum ise şu şekilde ;

• Forum içerisinde yurtdışında yaşayan kişiler kendini belli edebilir mi?
• Yaşadığı ülkede, yaşam standartları ne kadar iyi?
• Yaşadığı ülkeden memnun mu?

m3rt32

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6
WaT ile Amerika'dayım. @Solhan haklı lakin yurt dışını gör, Türkiye'de kalma sadece, ama geri dön temelli gitmek akıl kârı değil.

Solhan

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
WaT ile Amerika'dayım. @Solhan haklı lakin yurt dışını gör, Türkiye'de kalma sadece, ama geri dön temelli gitmek akıl kârı değil.
Aynen öylr görmek gerekir ne kadar ülke kültür görürse o kadar iyi ama uzun süreli yaşam doğru değil

nicholaihel

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S Plus
Ben arkadaşlara katılmıyorum. İmkanın varsa Avrupa gitmelisin tabi oranın zorlukları vardır. Özellikle siyasi nedenlerden dolayı iş için vize bile zor veriyorlar. Neden gitmelisin dediğime gelince ben Kıbrıs’ta yasıyorum 5 6 senedir öğrenim durumumdan dolayı.. İnsanlar kibar birbirine saygılı sadece birbirine değil hayvanlara ve doğaya bile saygılılar. Suç oranı nerdeyse yok denecek kadar az. Ölüm tehlikesi vs yok Türkiye’de ki gibi acaba bugün başıma bir şey gelir mi diye düşünmene gerek yok. Çıkıp birisinin seni dovmesi oldurmesi çok sıradan seyler olmaya başladı Türkiye de. Çoluğun çocuğun için endişelenmene gerek yok. Eğitim durumu hakkında endişelenmene gerek yok. İstanbul’da yasıyorum normalde trafikte yaya olarak yer almana imkan yok kırmızı ışıkta bile geçiyorlar bir şey dersen inip seni tartaklıyorlar. Hayvanlara ve çocuklara yapılan şeyleri görüyoruz tv lerde çevremizde. Her tarafta baska milletten insanlar var kendi ülkende senden haraç kesiyorlar. 2 aydır Türkiye’deyim kötü bir yerde yaşamıyorum 3 defa Suriyeliler haraç kesmeye kalktı ne içtikleri belli değil. Onlar yüzünden başıma bir şey gelse ne olacak? Cevap belli 2 gün haberlerdesin o kadar. Uzun lafın kısası ben Kıbrıs’ta yasamayı düşünüyorum fırsatım olursa da Avrupa’yı zorlamayı.

Türkiye’de kal diyen arkadaşlar çoğunlukla milliyetçilik ve kendi ülkene katkı icin diyorlar diye düşünüyorum. Ama ülken dışında bir yerde yasamak vatana ihanet değil. Türkiye’de vergi kacirma oranı dünyanın başka bir yerinde yoktur. Alınan rusvet vs. “Devletin mali deniz yemeyen keriz. “ diye lafımız var bizim. Ekonomi o yüzden yerlerde. Kaçak iddia yurtdışına kaybedilen para 2016 yılında 3 Milyar TL ydi. Ama sorsan hepsi vatanını çok seviyor. Yani demek istediğim ülkende yasamakla ülkene hizmet etmek arasında fark var.

Başka bir artısı da Avrupa da çalıştığının hakkını alıyorsun ama bizim ülkemizde ekonomik durum ve vergi sistemi yanlış olduğu için gerçekten emek veren insanların hakkı yeniyor. Daha önce bi yazı okumuştum Hollanda’daki bir çiftçi 3 yıl sonra ne kadar kazanacağını bile biliyor ama Türkiye de 3 ay sonra ne kazanacağını bile bilemiyor.

Durum kötü diye kaçmak olarak da algılanmasın. Avrupa da belli bir süre maddi olarak duze çıktıktan sonra o paralarla Türkiye’ye yatırılacak yatırım burada yaşayıp ekonomiye katkı sağlamaktan daha fazla katlı sağlar ekonomiye. Bugün bakıyorsun abd yoğurt 1 numarası chobani yoğurt. Hamdi Ulukayanin da söylediği gibi ayni şeyi Türkiye’de yapmaya kalksaydı hiç bir şey beceremezdi. Adam abd de kurdu şirketi büyüttü. Suan o parayla Türkiye’ye yatırımlar yapıyor öğrenci yetiştiriyor sponsor oluyor. Yani Türkiye’de yaşayan çoğu kişiden daha fazla yarar sağlıyor ülkesine.

Daha yazsam çok fazla şey yazarım ama uzun oldu zaten 😁 Kıbrıs hakkında soruların olursa cevaplamak isterim. Son sözüm de herkese ister ülkende yasa ister başka yerde ama nereden geldiğini ve ülkeni unutma.

Sagoita

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
Herkesin dediği cümleleri uzun ya da kısa dikkate alacağım. Her bir kelimeniz için de teşekkür ederim.
Mesaj düzenlendi:

Bu konu tartışılabilir.

Son düzenleme:

Solhan

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Ben arkadaşa katılmıyorum yurtdışı tecrübesi yalamış biri olarak Türkiye’den kat kat güzel yerler var cennet gibi yerler var lakin orada gidip okumak iş kurmak dil öğrenmek çok zaman alır ve oraya gitmek demek iddia oynamak gibidir.almanya mesela Türkiye’den nefret edip Almanya ya giden bi arkdaşım 2 ay sonra geldiğinde bildiğin Türkiye toprağını öptü diyeceğim o ki Almanyalı gibi olabilirsen sorn yok ama Almanyalı olman çok zaman alır ve o süreç içersinde gördüğün muamele mülteci gibi kalırsın orda. İş imkanlarına gelince orda okuman senin için çok faydalı olur farklı bi Tecrübe kazanmış olursun.Ayrıca Kıbrıs ı Avrupa’ya tercih ederim iş imkanları mükemmel.Olay güvenlik olayına geldiğinde arkadaşlar sanırım yabancı Kanalların haber kanallarını hiç izlememiş sanırım olaylar her yerde var Türkiye de değil tek Almanya da git birini şikayet et polis merkezinde prosedür gereği şikayetini alır sonra seni postalar uğraşmaz.herkesin görüşü ve gördüğü şeyler farklıdır herkesin seçimi bir olamaz.

nicholaihel

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S Plus
Dil zaten olması gereken bir şey yaşadığın ülkenin dilini öğrenmen gerekiyor. İs kurmak konusuna gelince emin ol Türkiye de is kurmak daha zor. Ben daha 25 yaşındayım is kurmadım real olarak yaşamadım ama okuyoruz görüyoruz seminerlere katılıyoruz. Dediğim gibi Hamdi Ulukaya en büyük örneklerden biridir. Kıbrıs gerçekten iyi bir yaşam bakımından kimse kimseye karışmaz olay bile doğru düzgün olmaz çok nadir gerçekleşir. Suan Türklere Avrupa da “mülteci” gibi davranmalarının en büyük sebebi kesinlikle siyasi. Bunun en yakın örnegini zaten mesul ozilde gördük. Zaten bu sebeplerden siyasi olaylar duzelmedigi surece oralara kabul edilmen çok zor.

Olaylara gelecek olursam olaylar tabi her yerde oluyor ama olay var olay var. Ben genelde her şeyi Türkiye dahil buna yabancı bir kaç kurumdan takip ederim çünkü pek yanlı olmuyorlar emin ol oradaki olayları daha ciddi şekilde yazıyorlar. Ama olaylar arasında hiç küçük çocuklara bebeklere tecavuz görmedim. O olaylar arasında hiç sırf etek giydiği icin tecavuz edilip yakılan kimseyi görmedim. Hiç o olaylar arasında ufak çocuk hastaneye yattığında hamile olduğu anlaşıldığında “abim de dayım da tecavuz etti.kimden hamile kaldım bilmiyorum” dediğini görmedim. Daha küçük kopeklerin bacaklarının kesildiklerini görmedim. Dediğim gibi olay var olay var. Hangi olaylarla yasamak istediğinize bağlı.

Amacım polemik vs yaratmak da değil. Arkadaş sonuçta yurtdışında yaşıyor onun da görüşleri önemli olmalı 👍🏻

Tips
Tips
Üst Alt