Neler yeni

Windows Üzerinden Checkra1n Yüklemek

gokmenecer

VelenzA
Administrator
Cihaz
iPhone X
Selam Arkadaşlar ,

Checkra1n bildiğiniz gibi sadece MacOS ve HackOS (hackintosh) cihazlarda çalışıyor. Ancak aşağıda ileteceğim yeni yöntem ile artık MacOS veya hackintosh a ihtiyacınız kalmayacak.

Ön gereksinimlerimizi sıralayalım :

1- 1 adet 16 gb boyutlu usb bellek
2- Transmac programı >>
3- HackOS dmg imajı >> (başka yerden indirilmiş olan imajları kullanmayın lütfen.)
4- Ekteki dosyalar ;)
5- Paragon Partition Manager >>
6- Checkra1n >>

***Burada anlatacağım işlemler 1 usb belleği 2 ye bölerek gerçekleştirilecektir.***

8. adım ve sonrasındakileri mümkün olduğunda usb2.0 noktalarından deneyin!!!

-----------------------------------------------------------------------------------------------

İşlemlere başlayalım :
1- TransMac uygulamasını bilgisayarınıza kurun.
2- Boot edilebilen bir usb bellek oluşturmamız gerekiyor. Bunu da TransMac üzerinden yapacağız. Transmac uygulamasını açın ve aşağıdaki resimde görüldüğü üzere "Restore with Disk Image" i seçin
1577545500404.png

3- Açılan pencerede indirdiğiniz DMG uzantılı dosyayı seçin.
1577545547883.png

Burada dikkat etmeniz gereken kısım; eğer kullanacağınız bellek 3.0 ise mutlaka usb3.0 portuna takın. Yoksa saatlerce beklemek zorunda kalırsınız, ki bu yaklaşık 8 saat kadar sürebilir. Ciddiyim abartmıyorum :D

4- TransMac uygulamasından oluşturduğunuz usb belleği seçin ve içerisine ekteki indirdiğiniz zip içerisindeki dosyaları aşağıda ilettiğim şekilde sürükleyip bırakın
-- "AppleFSCompression.framework" klasörünü >> /System/Library/Frameworks/ bölümüne
-- "MobileDevice.framework" klasörünü >> "/System/Library/PrivateFrameworks" bölümüne
1577547508357.png

-- "librypto.35.dylib" ve "libssl.35.dylib" dosyalarını >> "/usr/lib/" bölümüne
1577547501233.png

5- Paragon Partition Manager ı bilgisayarınıza kurun. Uygulamayı açın ve Unallocated olarak görünen kısma sağ tıklayarak "Create Partition" ı seçin.
1577546563927.png
6- Gelen ekranda ayarları aşağıdaki şekilde yapın.
1577546649153.png

7- İşlem bittiğinde "ASD" isimli bir bölüm daha oluşacaktır. İndirdiğiniz Checkra1n uygulamasını buraya atabilirsiniz. Başka bir işlem yapmanıza gerek yok.

Şimdi geldik Checkra1n i kullanmaya.
8- Bilgisayarınızı oluşturduğunuz usb bellekten başlatın. Gelecek olan ekranda Mojave yazılı olana tıklayarak macOS yükleme ekranına gelin. Gelecek olan ilk ekranda dil seçimi yapın ve ilerleyin.
9- Catalina yükleme ekranını göreceksiniz. Burda mouse yukarı doğru götürdüğünüzde üst kısımda gri çubuk çıkacaktır. Burada "Utilities" kısmından "Terminal" uygulamasını açın.
10- Sağ üst kısımdan klavye seçimini "Turkish" olarak ayarlayın.
11- Tekrar terminal ekranına gelip aşağıdaki komutları girmeye başlayın.
Kod:
ls /Volumes/
(ilk yazan küçük harfle L 'dir.)
Bu komut size bilgisayara bağlı olan cihazları gösterecektir. Burada "ASD" isimli bölümü görmeniz gerekli.
12- Sonrasında aşağıdaki komutu girin.
Kod:
hdiutil attach /Volumes/ASD/checkra1n\ beta\ 0.9.7.dmg
(burada girdiğimiz ASD ilk başta oluşturduğumuz ASD isimli Checkra1n uygulamasını attığımız küçük kısım.)
bu kodu girdikten sonra bilgisayarınız kısa bir kaç işlem yapacaktır.
13- Son adım olarak aşağıdaki komutu girin ve checkra1n i çalıştırmaya başlayın.
Kod:
/Volumes/checkra1n/checkra1n.app/Contents/MacOs/checkra1n -v
Burdan sonra telefonunuzu DFU moda alın ve bırakın checkra1n işini yapsın :okay:

Ekli dosyalar

Son düzenleme:

CanerK

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Elinize sağlık. İşlem uzun ve zahmetli görünüyor. Bu işlem mi daha kolay yoksa Linux desteği eğer gelirse Linux mu daha kolay ?

gokmenecer

VelenzA
Administrator
Cihaz
iPhone X
Elinize sağlık. İşlem uzun ve zahmetli görünüyor. Bu işlem mi daha kolay yoksa Linux desteği eğer gelirse Linux mu daha kolay ?
İLk seferde usb bellek hazırlandığı için uzun görünüyor. Ancak sonraki seferlerde bir kaç komutla kısa yoldan halletmiş oluyorsun. ;)

uzayozer

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 11
Eline koluna sağlık hocam, çok detaylı ve anlaşılır bir anlatım olmuş.

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

siristatt

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Bide anladığım kadarıyla pc başlarken bios dan usb başlatıp hackos işletim sistemine geçecez. Sonra da istediğimiz gibi de windows kullanabilecez doğru mu ? Doğru ise hemen deniyeceğim!

kuzeyaydemr

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Ben daha önce Macos kurmaya çalıştım sanırım pcm desteklemediği için elmada kaldı

Moderatör tarafından düzenlendi:

efsane

-Copy/Paste- *unacceptable*
Administrator
Cihaz
Arkadaşlar Lütfen konuyu Alıntı yapmadan cevap/soru sorunuz...

aksneo

Aktif Üye
JailbreakTR
yapılacak işlemler zor değil.
denemek lazım.
ama her bilgisayarda olacağına çok ihtimal vermiyorum.

bende 10.10 yosemite hackintosh yüklü.
-31 hatası alıyorum. galiba laptopun usb 3.0 desteği olmadığı için jailbreak yapamıyorum.

Son düzenleme:

suti38

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
hocam çok teşekkürler ama Hackintoshu sizin verdiğiniz linkten indiremiyorum bir türlü yardım olur musunuz?

gokmenecer

VelenzA
Administrator
Cihaz
iPhone X
Bide anladığım kadarıyla pc başlarken bios dan usb başlatıp hackos işletim sistemine geçecez. Sonra da istediğimiz gibi de windows kullanabilecez doğru mu ? Doğru ise hemen deniyeceğim!
Hackos işletim sistemine geçmiyorsun. Kurulum ekranında komut sistemi üzerinden yapıyorsun ;)

Ben daha önce Macos kurmaya çalıştım sanırım pcm desteklemediği için elmada kaldı
Burda hackos kurmadığımız için sorun olmayacaktır.

yapılacak işlemler zor değil.
denemek lazım.
ama her bilgisayarda olacağına çok ihtimal vermiyorum.

bende 10.10 yosemite hackintosh yüklü.
-31 hatası alıyorum. galiba laptopun usb 3.0 desteği olmadığı için jailbreak yapamıyorum.

Checkra1n HighSierra dan sonrasını destekliyor. Ondan dolayı sorun yaşamıssındır.

Destekleyip desteklemediğini nerden bileceğiz??
Kurulum yapmadığımız için sorun olmayacaktır.

hocam çok teşekkürler ama Hackintoshu sizin verdiğiniz linkten indiremiyorum bir türlü yardım olur musunuz?
Öncelikle linkteki siteye kayıt olman gerekiyor. Özellikle o siteyi verdim çünkü normal kurulacak imaj değil kurululmuş bir sistem gibi görünüyor burda imaj

aksneo

Aktif Üye
JailbreakTR
mac os/hackintosh kurulum cd si ile kurulum ekranındaki terminal den checkrain yapma olayı gayet mantıklı.

bu paylaşımı dün sabah göreydim, iş yerindeki pc de deneme yapardım.
tüh ya şans :(

pincirs

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 8
@gokmenecer emeğinize sağlık, fakat yine windows üzerinden değil macOS üzerinden yürüyor işler, yani başlıkta yazdığı gibi değil.

Hackintosh kuramayanlar için İyi bir çözüm gibi gözüküyor, bir kere zahmet ondan sonra rahmet 👍

suti38

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Arkadaşlar hackOS u bir türlü indiremiyorum sitesinden üye de oldum fakat torent uzantılı zip olarak indiriyorum ama bu da bir şeye yaramıyor galiba. Sizden indiren arkadaşlardan paylaşmasını rica edeceğim. şimdiden teşekkürler

bysmail

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
verilen bağlatıdan hackintos sierra dosysını mı indireceğiz mojave mi.

gibilir

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6
bende clover boot etmedi usb den. boot sorunu mu var amdfx

Tips
Tips
Üst Alt