Neler yeni

SystemInfo Tweak İle Ekran Çözünürlüğü Değiştirme [Sorunsuz]

berkayaksoy

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
6S 12.4, 5s çözünürlüğüne düşürme deneyimim;
1-) Uygulamalarda nadir olan takılmalar tamamen gitti (çok denedim ama takılma yaşamadım)
2-) Oyunlarda performans aynı, zaten iOS cihazlarda çoğu oyun optimize edildiği için sıkıntı yaratmıyor.
3-) Oyunlarda batarya seviyesini ölçtüm;
En iyi örnek oyun : Gta San Andreas - Süre : 15 dakika
Normal çözünürlükte : %80’den %61’e
5S çözünürlüğünde : %80’den %63’e düştü

Neden çözünürlük arttırmak değilde düşürme yoluna başvurdum?
-> Çünkü amacım ufaktan performansı iyileştirmek ve şarjın gitmesini yavaşlatmaktı.

Sonuç olarak çözünürlük düşürmeye değer mi?
-> Değmez, nedeni ise -3 numara örneğine göre- batarya için %2’lik fark çok değil. Bunun üzerine çözünürlük düştüğü zaman ekrandaki simgeler, yazılar, klavye vs. rahatsız edecek şekilde büyüyor.
Değiştirdiğiniz çözünürlük oyunlara etki etmez, çünkü bu değiştirilen çözünürlük UI'a etki ediyor sadece. Hatta ne kadar çözünürlük değiştirsenizde bazı uygulamalarda bu ayarlama geçerli olmuyor. Oyunlarda oyun motorları her zaman o cihaz için varsayılan çözünürlüğü kullanır. Sizin şarj durumu, sıcaklık, şarj etme şekli ve arkaplanda açık olan uygulamalara göre değişiklik göstermiş muhtemelen.

burakorhan

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE
Halen siyah ekran için bir çözüm yok değil mi?

AirLife

Expert
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
EDIT: iOS 13 için güncellendi.

Yeni gelen güncelleme ile ekran bölümüne çözünürlük seçeneği eklendi. Artık iOS 13’de de çözünürlüğünüzü değiştirebilirsiniz.

Ben şu an değiştirdim, sorunsuz kullanıyorum.

Mahmut145328

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone XR
Yaptim fakat uygulamalarda o ekran çözünürlüğü olmadi pubg icin yapmistim

srdgny

aseggesa
Administrator
Cihaz
iPhone X
Çalışması için test edilmiş çözümüm forumdaki bir başka yazı ve kendi yöntemimi karıştırmakla oldu açıklamaya geçeyim;

Öncelikle çalışmaması sistemdeki bir dosya yüzünden olduğunu geçmişte kullandığımız upscale ve systeminfonun tweak dosyası yüzünden. Bu yüzden filza ile şu adresteki /var/mobile/Library/Preferences klasörüne giriyoruz. Burada arama yerine family yazarsanız bir dosya çıkacak bu dosyayı silin. Evet bunu göze aldım ve sildim isterseniz siz yedeğini alın derim sorumluluğunu almıyorum ben sildim. Daha sonrasında systeminfodan istediğiniz çözünürlüğü işaretleyin ve set yapın tavsiyem çok uçmamanız ben 5s için 6 çözünürlüğü uyguladım. Set yaptıktan sonra forumda bir arkadaşımız verdiği taktikteki gibi icleaner proya giriyoruz ve +’dan bir tane tweak kapatıp uygula diyoruz resping yapılsın mı diye soracak hayır diyoruz tekrar tweaki aktif ediyoruz uygula ve resping sorusuna evet diyoruz. Merhaba yeni çözünürlük. Çok zahmetli gelebilir ama detaylı anlatmaya çalıştım ve ios 12.4de sorunsuz kullanıyorum.

Değiştirdiğiniz çözünürlük oyunlara etki etmez, çünkü bu değiştirilen çözünürlük UI'a etki ediyor sadece. Hatta ne kadar çözünürlük değiştirsenizde bazı uygulamalarda bu ayarlama geçerli olmuyor. Oyunlarda oyun motorları her zaman o cihaz için varsayılan çözünürlüğü kullanır. Sizin şarj durumu, sıcaklık, şarj etme şekli ve arkaplanda açık olan uygulamalara göre değişiklik göstermiş muhtemelen.
Yaptim fakat uygulamalarda o ekran çözünürlüğü olmadi pubg icin yapmistim
Yorumları okuyun.

dobisco

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
uyguladım ana menudeki simgeler kare şeklini aldı.

gumusland

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Bendede son yazan arkadaş gibi simgeler kare oldu. Ayrıca birçok çözünürlüğü denedim ancak sadece iphonenun çakılı uygulamarında işe yarıyor. Hiçbir uygulamayı küçültmüyor. Filzadan dosya silen arkadaşın dediği family klasörü de yok bende. Telefon iphone8 ios14.3

Tips
Tips
Üst Alt