Neler yeni

Pil tasarrufu yapayım derken daha kötüsünü yapıyoruz... | Makale

Se7Touch

> Se7Mod <
Süper Moderatör
Cihaz
iPhone 8 Plus
Meşhur iPhone blog sitelerinden iDownloadBlog'da gördüğüm ve haklı bulduğum bir yazıyı paylaşmak istedim sizlerle, malum yazı çok uzun olduğu için translate kullanarak çevirdiğim kopyayı bırakıyorum buraya zaten gayet basit ve anlaşılabilir bir dille yazılmış..

Kaynak:

13173

Neden pil ömründen tasarruf etmek için uygulamalardan çıkmayı zorlamak korkunç bir fikir

Kahve dükkanında sırada duruyorum. Önümdeki bir adam, bir dakika önce başlattığı uygulamaları bırakmaya zorlamak için App Switcher'daki tüm kartlara çılgınca saldırıyor. Bunu neden yaptığını biliyorum, ama ona sormasında yardımcı olamam. “Bunu pil tasarrufu için yapıyorum” diye yanıtlıyor, az önce yaptığı şeyin iPhone’un pil ömrü üzerinde tam tersi bir etkisi olduğunu bilmiyor.

Ona yanıldığını söylemek ve zorla bırakma uygulamalarının neden bataryalarını Uygulama Anahtarlayıcı'da bırakmaktan daha hızlı tükettiğini açıklamak kayıp bir nedendir. Kayıp bir neden olduğunu biliyorum çünkü insanlara yıllardır aynı şeyi söylüyorum. Kendi ailemin üyeleri dahil hiç kimse bu kötü alışkanlığı kıramaz ve işletim sisteminin uygulamalarını batarya ömründen tasarruf edecek şekilde yöneteceğine güvenemez.

Pilinizden daha uzun süre dayanacağına inanan uygulamaları bırakan birini zorlarsanız, o zaman yaptığınızı durdurun ve bunu okuyun.

Uzun lafın kısası

Özellikleri umursamayanlar için, işte hikayenin özü:

Bir uygulama olması gerektiği gibi davranmıyorsa, asla bir uygulamayı bırakmaya zorlamamalısınız
Birçok insanın inandığından farklı olarak, bir uygulamayı bırakma zorluğu aslında pil boşa harcar
Apple, geliştiricilere uygulamalarının arka planda verimli çalışabilmesi için uygun araçlar sunuyor
Kullanıcılar, sistemin etkin olmayan uygulamaları etkili bir şekilde yönettiğine güvenmelidir
Şimdi, uygulamalardan çıkma kuvvetinin konusu hakkında bilgi edinmek istiyorsanız, ayrıntılı bir açıklama için okumaya devam edin.

Terminoloji: kapanma vs güç bırakma
Netlik açısından, temel terminoloji hakkında aynı sayfada olduğumuzdan emin olalım.

Bir uygulamayı kapatmak, Ana Ekran düğmesine basılarak yapılır.

Bir uygulamayı bırakmaya zorlamak, kullanıcının Giriş düğmesine iki kez basmasını gerektirir, ardından Uygulama Anahtarlayıcıdaki uygulama kartında yukarı kaydırır.

Efsane
Efsane, uygulamalardan çıkmayı, Uygulama Anahtarlayıcı'dan kaldırarak zorla kabul etmektir, çünkü bu uygulamalar artık arka planda çalışmayacak. İnsanların inandığı ve çoğu durumda, Apple çalışanları tarafından arkadaşları, aileleri ve hatta daha da kötüsü söylenenler budur.

13175

Gerçeklik
Gerçek şu ki, Home düğmesine basarak bir uygulamayı kapattığınızda, işlemcinin kullanımı durur ve uygulama belleği kullanımı askıya alınır. O zaman, uygulama aktif olarak arka planda çalışmıyor.

Öğreneceğimiz istisnalar var, ancak genel bir kavram olarak, Giriş düğmesine basmak uygulamayı donduruyor, neredeyse hiç pil kullanmayan askıya alınmış bir duruma getiriyor. Bir uygulamayı hafızada tutarak sistem, uygulamayı tekrar başlattığınızda kaldığınız yerden kaldırabilmenizi sağlar.

Bir uygulamayı bırakmaya zorladığınızda, bu uygulamanın kullandığı hafızayı boşaltır, bu da tabii ki piliniz üzerinde çok küçük de olsa olumsuz bir etkiye sahiptir. Bu uygulamayı bir sonraki başlatışınızda, işletim sistemi daha fazla pil kullanarak tekrar belleğe yüklemek için işlemler yürütecektir. Uygulamayı bıraktıktan ve kısa bir süre sonra tekrar başlattığınızda, bataryayı iki kez boşalttınız, sebepsiz yere, çünkü başlangıçta herhangi bir güç tüketmiyordu.

Paket, Ana Ekran düğmesine bir kez bastığınızda, uygulama CPU kullanılmadan askıya alınmış durumdadır ve hala bellekte olmasına rağmen, bunun pil üzerinde neredeyse sıfır etkisi vardır.

Yine, bu genel kuralın istisnaları vardır ve bunları daha sonra tartışacağız.

Bunu bu şekilde düşün
Podcast'in Let Jailbreak adlı bölümünün son bölümünde, birkaç dinleyici tarafından çok anlamlı bir şekilde anlatıldığımı anlatan bir benzetme yaptım, bu yüzden burada ayrıntılı olarak açıklayacağımı düşündüm.

Televizyon izlediğinizi ve susadığınızı hayal edelim. Mutfağa gidip bir bardak kapıp suyla doldurup yarısını içiyorsunuz. Daha sonra lavaboda camın diğer yarısını boşaltın ve kanepeye geri dönün.

Beş dakika sonra tekrar susadım. Mutfağa geri dön, bardağı tekrar doldur, yarısını tekrar iç ve diğer yarısını lavaboya at.

Mantıklı değil, değil mi? Yakın gelecekte tekrar susama ihtimaliniz olduğunda neden bu suyu atıyorsunuz? Neden o yarı dolu bardağı tezgahın üzerine bırakıp gerektiğinde tekrar doldurmak yerine gerektiğinde içmiyorsunuz?

Kaynakları boşa harcıyorsunuz ve tam olarak bir uygulamayı bırakmaya zorladığınızda tam olarak ne yapıyorsunuz. Uygulamayı bellekten alarak pilinizi boşa harcıyorsunuz ve uygulamayı tekrar başlattıktan sonra geri yüklüyorsunuz.

Bir uygulamayı kapattığınızda iOS işleri nasıl ele alır?
İOS ve çoklu görevlerle ilgili yanlış anlamaların ayrıntılı bir şekilde yayınlanmasında Fraser Spears, uygulamaların beş yürütme durumundan birinde olabileceğini açıklıyor:

Çalışmıyor: uygulama başlatılmadı ya da sonlandırıldı. Bellekte yerleşik değil. Pil kullanmıyor.
Etkin değil: uygulama ön planda, ancak uygulama şu anda ekrandayken cihazınızı kilitlediğiniz gibi kullanılmıyor. Bellekte yerleşiktir, ancak CPU veya pil kullanmaz.
Etkin: uygulama şu anda kullanılıyor. CPU kullanır ve bellekte bulunur. Pili kullanır.
Arka plan: Uygulama hala kodu işliyor, ancak artık değil
Askıya alındı: uygulama artık ekranda veya kod çalıştırmıyor. CPU kullanmıyor ancak bellekte bulunuyor. Pil kullanmıyor.

Etkinden arka plana, askıya alınmış

Şu anda bir uygulama kullanıyorsanız, aktif olarak kabul edilir. CPU ve hafıza kullanıyor. Ana Ekran düğmesine basar basmaz, uygulama askıya alınmadan önce çok kısa bir süre (birkaç saniye) kalacağı arka plana taşınır. Giriş düğmesine bastıktan birkaç saniye sonra, askıya alınmış uygulama artık CPU kullanmıyor ancak bellekte kalıyor, böylece bir sonraki açışınızda daha hızlı çalışmaya devam edebiliyor.

Askıya alınmamaktan koşmamaya

Örneğin, yoğun hafıza gerektiren bir oyun başlatıyorsanız ve cihazınızın hafızaya ihtiyacı varsa, sistem ön plan uygulaması için daha fazla yer açmak için askıya alınmış uygulamaları temizleyebilir. Askıya alınan uygulamanın temizlenmesi, “çalışmıyor” durumuna geçirir ve ardından bellekten tamamen kaldırılır. Basitçe açıklandığı üzere, iOS'in karşılığı, diğer uygulamalar için belleği boşaltmak için sizin adınıza bir uygulamadan çıkmayı otomatik olarak zorlar.

Apple’ın iOS için uygulama programlama kılavuzundaki uygulamalar için yürütme durumları hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Kuralın istisnaları
Bahsettiğim kurallara istisnalar hakkında konuşma zamanı. Geliştirici kütüphanesinde, Apple, burada kısaca özetleyeceğim bu tür uygulamalar hakkında ayrıntılı bilgi veriyor.

Kısa bir görevi yerine getirmesi gereken uygulamalar: bunlar, ön planda bir işlem başlatan ancak uygulama kapatıldıktan sonra bu işlemi bitirmek için bir zaman uzatma seçeneği sunan uygulamalardır. Örneğin, çok büyük bir dosya göndermek için üçüncü taraf bir e-posta istemcisi kullanıyorsanız, “Gönder” e tıklayıp uygulamayı kapatabilirsiniz. Bu uygulama görevi tamamlarken arka planın uzatılmasını isteyebilir. Görev tamamlandığında, uygulama askıya alınacaktır.

Arka planda içerik indirmesi gereken uygulamalar: bunlar, ön planda indirmeleri başlatan, ancak uygulama arka plana taşındığında bu görevi tamamlamak için zamana ihtiyaç duyan uygulamalardır. Apple'a göre, bu uygulamalar indirme işleminin devam etmesine izin vererek uygulamanın askıya alınmasına veya sonlandırılmasına olanak tanıyarak bu indirme işlemlerinin sisteme devredilmesini sağlayabilir. İyi bir örnek, yeni bir bölüm indiren bir podcast uygulaması olabilir. İndirmeyi başlatabilir, uygulamayı kapatabilirsiniz, ancak indirme işlemi arka planda gerçekleştirilecektir.

Uzun süren görevleri yerine getirmesi gereken uygulamalar: Bunlar, sesli içerik çalma (müzik uygulaması), ses kaydı yapma, konumun aktif olarak kaydını tutma gibi belirli türde görevleri gerçekleştirmek için arka planda çalışmasına izin verilen uygulamalardır. Navigasyon uygulaması), İnternet üzerinden Ses Protokolü'nü (Skype gibi) destekler, yeni içerikleri düzenli olarak işler (dergi tarzı uygulamalar) ve harici aksesuarlardan (fiziksel kalp atış hızı monitörüne bağlı bir uygulama) düzenli güncellemeler alır.

Kullanıcı bir kez daha, sistemin bu uygulamaları verimli bir şekilde yöneteceğine güvenmelidir.

Apple'ın iOS için uygulama programlama kılavuzunda arka plan yürütme hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Arka Plan Uygulaması Yenile Hakkında

13174

Tüm bunlarla birlikte, bazılarınız Arka Plan Uygulama Yenilemesinin etkin olduğu uygulamalara ne olacağını merak ediyor olabilirsiniz. Bu destek belgesi hariç, bu özellik hakkında fazla teknik detay bulamadım:

Farklı bir uygulamaya geçtikten sonra, bazı uygulamalar askıya alınmış bir duruma getirilmeden önce kısa bir süre boyunca çalışır. Askıya alınmış bir durumda olan uygulamalar, aktif olarak kullanımda, açıkta veya sistem kaynaklarını kullanmıyor. Arka Plan Uygulama Yenilemesi ile, askıya alınan uygulamalar güncellemeleri ve yeni içeriği kontrol edebilir.

Görünüşe göre, bu aynı belgenin önceki bir sürümü, Arka Plan Uygulama Yenilemesinin gerçekte nasıl çalıştığı hakkında daha fazla ayrıntı verdi:

Bazı uygulamalar arka planda çalışmaya devam edebilir. Arka Plan Uygulama Yenileme özelliğini açarak bu uygulamaların kendilerini yenilemelerine izin verebilirsiniz. Bu ayarlar, uygulamaların yeni içeriği kontrol etmelerini ve güncellemeleri indirmelerini veya push bildirimleri aldıklarında arka planda güncellenmiş içeriği almalarını sağlar.

Bataryadan tasarruf etmek için, arka planda çalışan uygulamalar, cihazınızın Wi-Fi'ye bağlı olduğu, bir güç kaynağına takılı olduğu veya aktif olarak kullanıldığı zamanki gibi belirli zamanlarda yenilenir. iOS, cihazınızı nasıl kullandığınıza bağlı modelleri öğrenir ve arka planda çalışan bir uygulamanın ne zaman yenilenmesi gerektiğini tahmin etmeye çalışır. Ayrıca, cihazınızı kullanmadığınızda uygulamaların tazelenmesini önlemeye yardımcı olmak için gece gibi cihaz genel olarak etkin olmadığında da öğrenir. Uygulamalar, bulunduğunuz yere göre arka plan yenilemeyi zamanlayabilir.

Destek belgesinin önceki sürümüne dayanarak ve aynı zamanda sağduyuya dayanarak, iOS'un arka plandaki uygulamaları tazeleme şekli konusunda akıllı olduğunu ve tüm gün boyunca dikkatsizce güncelleme yapmayacağını varsaymak güvenlidir. Örneğin, Facebook feed'inizi gün boyunca arka planda sürekli olarak yenilemez.

Pil ömrünün farkındaysanız, Ayarlar> Genel> Arka Plan Uygulaması Yenilemesine girmeniz ve arka planda güncellenmelerine izin verecek kadar kullanmadığınız veya önemsemediğiniz uygulamaları devre dışı bırakmanız iyi bir fikir olabilir.

Peki, uygulamalardan ne zaman çıkmayı zorlamalısınız?
Teoride, bırakma uygulamalarını zorlamanız gerekmez. Uygulamada, biraz daha özneldir, çünkü düzgün çalışmadığı zaman veya donmuşsa olduğu gibi bir uygulamayı bırakmaya zorlamanız gereken zamanlar vardır. Örneğin, daima Messenger ve Skype uygulamalarını bırakmaya zorluyorum, çünkü bunların pil hırsızı olduklarına inanıyorum. Bu durumda, elbette istifa uygulamalarını zorlamanız önerilmektedir. Her şey için, iOS'un halletmesine izin vermelisiniz, çünkü bu onun işi. Sizinki sadece cihazın tadını çıkarmak için.

Şimdi arkadaşlarına ve ailene bir iyilik yap. Bir dahaki sefere birileri uygulamaları bırakmayı zorladığınızda, ya bu yazıya bir link gönderin ya da onlara bunun ne korkunç bir fikir olduğunu açıklayın.

wooozie69

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE 2. Nesil
Makale gayet açıklayıcı olmuş. Yalnız Türkçe'ye çeviri yapıldığından dolayı olabilir ama, biraz fazla TDK kullanılmış veya düz çevirilmiş gibi görünüyor 🙂 Yani mesela "Uygulamayı bırakmaya zorlamak" terimini ilk defa burada okudum, bunun yerine "Uygulamayı arka plandan kapatmak" veya "Uygulamayı zorla kapatmak" gibi daha açık veya anlaşılır terimler kullanılsaydı daha iyi olurdu gibi geliyor bana. Aynı şey "Uygulama Anahtarlayıcı" gibi terimler için de geçerli. Direkt çeviri yapmak yerine en azından cümlelerde ve terminolojide küçük düzenlemeler yapılması, makalenin herkes tarafından anlaşılmasına yardımcı olur hem. Ama yine de bu konunun detaylı anlatılması da yerinde olmuş tabi. Bu alışkanlığı kırmak kolay değil çünkü 🙂

Se7Touch

> Se7Mod <
Süper Moderatör
Cihaz
iPhone 8 Plus
Makale gayet açıklayıcı olmuş. Yalnız Türkçe'ye çeviri yapıldığından dolayı olabilir ama, biraz fazla TDK kullanılmış veya düz çevirilmiş gibi görünüyor 🙂 Yani mesela "Uygulamayı bırakmaya zorlamak" terimini ilk defa burada okudum, bunun yerine "Uygulamayı arka plandan kapatmak" veya "Uygulamayı zorla kapatmak" gibi daha açık veya anlaşılır terimler kullanılsaydı daha iyi olurdu gibi geliyor bana. Aynı şey "Uygulama Anahtarlayıcı" gibi terimler için de geçerli. Direkt çeviri yapmak yerine en azından cümlelerde ve terminolojide küçük düzenlemeler yapılması, makalenin herkes tarafından anlaşılmasına yardımcı olur hem. Ama yine de bu konunun detaylı anlatılması da yerinde olmuş tabi. Bu alışkanlığı kırmak kolay değil çünkü 🙂
İşin aslı sitemiz üyelerinin artık belli bir yeterlilik seviyesine geldiğini ve ne de olsa anlayacağını düşündüğüm için düzelme gereği duymadım hatta üşendim diyebiliriz :)

Bakma konuyu açan kişi olarak benim de hala elim ara ara kayıyor bırakılması gerçekten zor bir alışkanlık :D

sutsurup

4K Devices Support
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6
Kaynak linkini eklemen iyi olmuş, eline sağlık. 😄 Konu da çok faydalı onu da unutmamak lazım.
(Şaka maka çat pat Ingilizce'niz bile varsa, Translate'e elinizi sürmeyin. Kaynağı açınca ana dilim gibi rahatladım)

wooozie69

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE 2. Nesil
Bakma konuyu açan kişi olarak benim de hala elim ara ara kayıyor bırakılması gerçekten zor bir alışkanlık :D
2016'dan beri iPhone kullanıyorum ve ilk birkaç ay aynı şeyi yapıyordum ben de :D Yavaş yavaş bıraktım uygulamaları bu şekilde kapatmayı. Şimdi bir uygulama kararsız çalışmadığı veya sorun çıkarmadığı sürece bakmıyorum bile.

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
Buradaki yazıyı desteklemek için şu ekran görüntüsünü bırakayım. Bir uygulamanın açılması ve kapanması durumlarında temel olarak bunlar çalışıyor.
Ek olarak bir uygulamaya bildirim geldiğinde de 30 saniye boyunca işlem yapma hakkı veriyor Apple, bildirimlerde gelen görsellerin hazırlanması gibi durumlar için.

Fonksiyonların ne işlemleri için kullanıldığı açıklaması mevcut.

Ekran Resmi 2019-08-08 21.23.00.png

Senoltekintomgac

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 11
Çok uzun yazı

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Tips
Tips
Üst Alt