Neler yeni

Pil sorununa ciddi çözüm batarya kalibre etmek!

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
Merhaba Arkadaşlar batarya sorunuyla hemen hemen hepimiz karşılaştık uzun araştırmalar ve bir çok şeyi deneme sonucu yabancı bir siteden aldığım apple ın geliştiricileri tarafından önerildiği ve uyguladığım bilgileri (türk sitelerdede olabilir) burda paylaşacağım benim ip6s cihazımda bizzat denedim ve gerçekten mükemmel bir sonuç elde ettim.Şimdiden söyleyim saçmalık vs diyenler için yapmayın bunu amacımız yardımcı olmak denedim ve başarılı sonuç elde ettim şimdi yapılacak olanlar sırayla;

1.Telefon kapanana kadar kullanın ama ağır oyunları vs. açmayın çünkü şarj yüzde 10da iken telefon kapanabilir
2.Tamamen şarj bittikten sonra yaklaşık 2-3 saat kapalı halde beklesin (ben sabaha kadar o halde beklettim)
3.Telefonu şarja takın ve bu sürede telefonu kullanmayın tamamen şarj olduktan sonra 2-3 saat daha sarjda kalsın (ben 3 saat bekledim ve hiç kullanmadım tam şarjdan sonra)
4.Telefonu şarjdan çekin home+kapatma tuşuna birlikte basıp elma logosu gelene kadar bekleyin
5.Telefon açıldıktan sonra kullanmaya başlayın hızlı bir şekilde şarjın tükendiğini göreceksiniz korkmayın :)
6.Şarjı tekrar sıfırlayana kadar telefonu kullanın
7.Şimdi tekrar 1.maddeden başlayarak aynısını uygulayın
8.Kullanmaya başlayın farkı göreceksiniz.

maddeleri eksiksiz denemenizi öneririm mümkünse sadece bir gün başka telefon kullanın

cihaz 6s 64gb 12.1.1 jb beklemekte :)

Son düzenleme:

waspote

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6
Deneyelim bakalım hocam inşallah işe yarar. Deji batarya aldım gayet iyi performansı vardı 11.4.1 120 dk full parlaklık video izlememe rağmen %30-40 arası şarj gidiyordu. Jailbreak yaptıktan sonra aşırı hızlı gitmeye başladı şarj. Unjailbreak yaptım 12.1.1 beta 3 e güncelledim fakat hala hızlı gidiyor. Belki jb yle alakası yoktur ama bana ondan sonra oldu gibi geldi. Umarım faydasını görürüz teşekkürler.

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
jbli cihaz tweaklere göre daha cok şarj yediği doğrudur bendede ios 12.1.1 jbsiz yüklü şu anda bunu konuda belirteyim rica ederim bataryanda anladığım kadar yeni olduğu için problem olamaz gibi.inşAllah yarar

Son düzenleme:

waspote

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6
Hocam jb kaldırıp sonraki sürüme restore ettim ama hala hızlı tükeniyor şarj cihaz ip6.

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
bu yazılanları bir dene bakalım bendede aynısı vardı üstelik batarya geçen sene apple da ücretsiz değişim olmuştu bunları uyguladım h sonu ve şu anda gerçekten inanılmaz iyi

Elmar123

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6
Saçmalık diyenler kendileri çözum uretsinlerde bakalım:D.Bunu kendim bizzat denemişliğim vardır ve gayetde işe yarıyan bir çözum.Ha bataryanım ömru bitmişse ona laf yok bu çözum bile işe yaramıyacaktır muhakkak bataryanın değişilmesi lazım ama kalibrasyon bozulmuşsa çözum bizzat budur.Eline salık dostum.

Son düzenleme:

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
rica ederim evet doğru diyorsun ömrü bitikse çözüm olmayacaktır

chatintok

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S Plus
Tavsiyem hiç kimse bu yöntemi uygulamasın.
Li-ion pilleri tamamen bitirmenin, pil sağlığına olumsuz etkisi olduğu söyleniyor.
Daha önceki telefonumda benzer bir deneme sonrasında pil sağlığında ani düşüş yaşamıştım.
Şu an kullandığım ve olumlu sonuç aldığım tek yöntem, pili %30 - 40 altına düşmeden şarja takmak ve %70 -80 e ulaştığında şarjdan çıkarmak.
Ayrıca şarj olurken kullanmamak ve yüksek ısıdan (35 derece üzeri) uzak tutmak da olum sonuçlar verecektir.
6S PLUS kullanıyorum. Pil döngüsü 424, Pil Sağlığı %94 civarında hala.

Elmar123

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6
Tavsiyem hiç kimse bu yöntemi uygulamasın.
Li-ion pilleri tamamen bitirmenin, pil sağlığına olumsuz etkisi olduğu söyleniyor.
Daha önceki telefonumda benzer bir deneme sonrasında pil sağlığında ani düşüş yaşamıştım.
Şu an kullandığım ve olumlu sonuç aldığım tek yöntem, pili %30 - 40 altına düşmeden şarja takmak ve %70 -80 e ulaştığında şarjdan çıkarmak.
Ayrıca şarj olurken kullanmamak ve yüksek ısıdan (35 derece üzeri) uzak tutmak da olum sonuçlar verecektir.
6S PLUS kullanıyorum. Pil döngüsü 424, Pil Sağlığı %94 civarında hala.
Pil döngusu 424 ve pil sağlığı 94.Bunun imkani yok.Bende eskiden sizin gibi dusunuyordum dongum 827 ve pil sağlığım 97 deydi sonra konu açtim ve bu tip batarya uygulamalarının doğru göstermediği yanıtını aldım yönetici arkadaşlardan zaten çok saçma olurdu o kadar dönguden sonra pil sağlığının öyle olması sizde de durum öyle

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
şimdi sana 2 şey söyleyeceğim ister inan ister inanma istersen araştır gör

1-pil sağlığı kısımındaki yüzdelik değer stabil değil orda 100 yazıyor diye 100 olmuyor
2-bundan 1 ay önceki telefonum ip6s 16gb dı sevgili eniştem telefon tamircisi bana 64gb hediye etti ama eski teldeki batarya orjinal ve daha geçen yaz değiştiği için ondaki bataryayı buna takmasını söyledim eski cihazda %85 gösteren sağlık bu cihazda %89 göstermeye başladı bu asla normal değil ve yukardaki dediklerimi yaptıktan sonra pil sağlığı %83e düştü ama eskisinden daha iyi ne olduda sadece cihaz değişince aynı batarya %89 gösterdi?

chatintok

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S Plus
Denemesi bedava diyeceğim ama değil. Apple pil değişiminin fiyatını arttırdı. Son rakam nedir bilmiyorum ama 200 TL nin üzerinde.
Deneyen arkadaşlara başarılar diliyorum.

madmert9

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 8
İşe yarıyor olabilir, denemediğim için bilmiyorum.Fakat pili tamamen boşaltma olayı, pile zarar veriyor diye biliyorum.Şarjla ilgili sorun hissetmediğim için bu tarz şeyleri denemedim şu ana kadar.

berkayaksoy

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
Bu aslında bilenen bir kalibrasyon yöntemidir. Sahip olduğum Macbook'un bataryası ömrünü tamamladığı için değiştirmiştim. Batarya değişiminden kısa bir süre sonrada adaptör bozuldu. Sürekli şarja girip çıkma problemleri ile karşılaştım. 3. günün sonunda adaptör satın aldığımda şunu fark ettim. Programlama üzerine iş yapıyorum, bir editör, tarayıcı ve VCS için ufak bir uygulama çalıştırıyorum. Alışkanlıklarım hiç değişmemesine rağmen ortalama 6,6.5 saat giden şarjım 3 saatlere kadar gerilemişti. Pil sağlığı ise %100'den %88'e düşmüştü. Arkadaşın tavsiye ettiği yöntemi başka bir siteden bularak gerçekleştirdim. 2-3 şarj-deşarj döngüsünden sonra batarya topladı tekrar 6 saatlere geri döndü.

Ancak kullandığım iPhone 6S'in bataryası o kadar şanslı değildi bu durumda. 2015 Kasım'da yurt dışından aldığım cihazın batarya sağlığı %99 gözüküyordu. Zaman zaman %97'lere düşssede %99 seviyesine geri çıkıyordu. Gece şarja takar, gün içinde kullanır akşam 21:00 sularında şarja geri takardım. Ta ki batarya bitip cihaz kapanasıya kadar. Dışarıda olduğum bir gün cihazın şarj göstergesi uzun bir süre %1 gösterdi, WhatsApp gibi uygulamalar kullanmıştım bu düzeyde iken. Yaklaşık 20dk kadar daha çalışıp cihaz kapanmıştı. Eve gelip şarja taktığımda hiçbirşey yok gibi gözüktü ancak ertesi gün fark ettim ki batarya artık eşyalarını toplamış gitmiş. Gece şarja takıp çıkarttığım cihaz öğleni görmeden %30'larda kapanır oldu. Şarja taktığımda ortalama 2 saatlik bir şarj süresin ise 1 saate kadar düştüğünü gördüm.

Şuan iPhone günde 3 kere şarj etmek zorunda kalıyorum. Şarjı bitip kendi kendine kapanasıya kadar günü çıkartan cihaz artık günde 3 kere şarja takılmak zorunda kalıyor. Pil sağlığı ise %85.

Demem o ki bu kalibrasyon yöntemi çok fazla şarj döngüsü görmemiş, hırpalanmamış bataryalarda işe yarıyor muhtemelen. Yıpranmış batarya içindeki hücrelerde enerji tamamiyle bittiğinde ya da azaldığında tekrar şarj olmama durumunun yaşandığını gördüm araştırmalarımda. Bataryanız yıpranmış ise bence bu şekilde kalibre yöntemine girmeyin.

Ya şarj sürenizde bir iyileşme yaşarsınız ya da yanınızda ben gibi adaptör ve kablo ile gezersiniz.
Bol şanslar.

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'

Şu iki yazıyı okumanızı tavsiye ederim biraz uzun ama piller hakkında güzel bilgiler edineceksiniz.

Profhi

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6
En basiti iPhone 7'den aşağısını kullananlar batarya değişsinler.. zamanı çoktan gelmiştir

sutsurup

4K Devices Support
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6
iPhone kullanmaya başladığımdan beri bataryanın hızlı bitmesi durumunu hemen hemen her cihazda yaşadığım için, buna alışmanın daha doğru olduğuna karar verdim. Telefonun yapısı da bir bakıma batarya boyutuna göre şekilleniyor tabii ki bunun da etkisi var. Bu yüzden hiç bu yöntemlere girişmedim. Sadece 4. madde hakkında bir şey söylemek istiyorum;
Telefon kapandığı zaman arka plandaki uygulamalar açık kalıyor, Mac cihazlarda da aynı durum var. Şarj veya güç tüketimi olmasa da açık kalıyor sonuçta. 4. maddede belirtilen hard reset işlemi yapıldığında telefonun daha sakin bir şekilde açılacağını düşünüyorum.

Ek olarak; @chatintok dediği "pili %30 - 40 altına düşmeden şarja takmak ve %70 -80 e ulaştığında şarjdan çıkarmak" olayını denemek istiyorum. Li-ion pillerde gerçekten faydası var mıdır dersiniz?

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
valla ilk akıllı telefonum ip 4 dü 4s 5s 6s bide ipad kullandım acıkcası zaten hepimiz bu zamana kadar öyle kullanmadıkmı?bitmeden tak dolmasada cıkar fişin başındamı bekleyecez diye sıfır bataryayı öyle kullandım randıman alamadım batarya bitikse hiçbişey kurtarmayacaktır yazdıklarımı hafta sonu yaptım şu anda buzamana kadar apple cihazlarda kullandığım en iyi şarj süresini elde ettim
Mesaj düzenlendi:

En basiti iPhone 7'den aşağısını kullananlar batarya değişsinler.. zamanı çoktan gelmiştir
yeni değiştiği ama 5-6 ay sonra sacmaladığı için bunu uyguladım

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
eeeee bizde home tuşu yok :/ iphone x
1- Ses açma düğmesine basıp hızlı bir şekilde bırakın. 2- Ses kısma düğmesine basıp hızlı bir şekilde bırakın. 3- iPhone X'iniz yeniden başlatılıncaya ve Apple Logo'su görününceye kadar yanda bulunan güç düğmesine basılı tutun. 4- Sonrasında iPhone X'inizin kilit ekranı gelinceye kadar birkaç saniye daha bekleyin.

MrNyaa

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
bunu yaptım batarya 1210 dan 1100 mah a düştü...

chatintok

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S Plus
Daha önce de yazdığım gibi denemesi bedava değil. 1210 dan 1100 e düşüş %9 luk kayıp.
Denemesi bedava diyeceğim ama değil. Apple pil değişiminin fiyatını arttırdı. Son rakam nedir bilmiyorum ama 200 TL nin üzerinde.
Deneyen arkadaşlara başarılar diliyorum.
bunu yaptım batarya 1210 dan 1100 mah a düştü...

daby66

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
bende bişey yok herşey düzgün sende hangi cihaz var? 1200 mah

Samet

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6 Plus
Ben arakadaşımdan iPhone’u 6 Plus aldım ve batarya yaklaşık 6 ay önce almış ve pil sağlığı %100 gösteriyor ayrıyetten şarj bitince 5 dakika sonra açıp 2 dakika kullanabiliyorum 3 -4kez çözüm varmı bunun

Ekli dosyalar

Tips
Tips
Üst Alt