Neler yeni

PC Üzerinden Root Şifresi Değiştirme

gokmenecer

VelenzA
Administrator
Cihaz
iPhone X
Selam Arkadaşlar ,
Bildiğiniz gibi root şifresi jailbreak yapılan iPhone lar için çok önemli. Standart şekli tüm cihazlar için aynı olup "alpine" dir.
Electra'nın son sürümü ile iterminal artık çalışmadığından alternatif terminal araçları ile root şifreimizi değiştirmemiz gerekiyor. Bunun için cydia üzerinden terminal programları indirip yapabileceğiniz gibi, isterseniz aşağıda belirteceğim şekilde de root şifrenizi pc üzerinden değiştirebilirsiniz.

Öncelikle bu adresten PuTTY uygulamasını pc mize indiriyor ve kuruyoruz.
Sonrasında programı açıyoruz ve aşağıdaki resimde gösterdiğim alanı telefonunuzun Wi-Fi adresini giriyorsunuz. Port 22 olarak kalacak.
1520900977881.png

Sonrasında açılan terminal penceresinde login as yazan yere "root" yazıp enter tuşuna basıyorsunuz
password yazan kısma ise ilk sefer olduğu için "alpine" yazıyorsunuz ve aşağıdaki şekilde bir ekranın sizi karşılayacaktır.
1520901134040.png

Burdan sonra "passwd" komutunu giriyorsunuz.
Ardından da 2 sefer olmak üzere yeni şifrenizi giriyorsunuz (yazdığınız şifreler görünmeyecektir, siz yazmaya devam edin ;) )

Bu işlemleri de tamamladığınızda en son ekran aşağıdaki şekilde olacaktır.
1520901263243.png

İşlemler bu kadar :thumbsup:

Afyonteam

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 8
Bende şöyle bir durum var belki herkes de aynıdır root sifresini değiştirdim
Pcden bağlanırken yeni şifre ile bağlanıyorum newterm2 sen yanı telden root sifresini girersem eski orgilan ‘alpine’ şifresi ile giriyor

gokmenecer

VelenzA
Administrator
Cihaz
iPhone X
Pcden bağlanırken yeni şifre ile bağlanıyorum newterm2 sen yanı telden root sifresini girersem eski orgilan ‘alpine’ şifresi ile giriyor
aynen newterm2 de öyle bir durum bende de var. o yüzden onu kullanmıyorum.

murat

rwxr-xr-x
Administrator
Cihaz
iPhone XS
Hocam bu şifreyi değiştirmediğimizde ne gibi bir zaafiyet oluşturuyor ?
Root şifresi varsayılan olarak herkeste aynıdır(alpine). Bu durum kötü/art niyetli insanların işini kolaylaştırabilir. O yüzden değiştirmen yararına olacaktır.

Aliveli

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPad Pro 9.7'
Jailbreak olmayan cihazlarda değişmemiz gerekmiyor mu, jailbreakli cihazlarda fazlaca güvenlik açığı olduğu mu için değişiyoruz

gokmenecer

VelenzA
Administrator
Cihaz
iPhone X
Jailbreak olmayan cihazlarda değişmemiz gerekmiyor mu, jailbreakli cihazlarda fazlaca güvenlik açığı olduğu mu için değişiyoruz
Bir üstteki yorumda neden jb li cihazlarda değiştirildiğinin cevabı var aslında.

Jailbreak yoksa cihazınızda sistem dosyalarına ulaşılamayacağından bunu da zaten değiştiremezsniz.

Aliveli

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPad Pro 9.7'
sayın yönetici teşekkür ederim ama ben sormak istediğimi tam açıklıyamadım kusuruma bakmayın, benim öğrenmek istediğim jailbreaksiz cihazımıza uzaktan erişim olamıyor mu, olabiliyorsa jailbreaksiz cihazımızın şifresi sabit olduğundan bu cihazımızdaki dosylara başklarının da erişebileceği anlamına mı geliyor, bu durumda jailbreak işlemi şifremizi değiştirme yetisi kazandırdığı için uzaktan erişim açısından cihazımızı daha mı güvenli yapıyor,

gokmenecer

VelenzA
Administrator
Cihaz
iPhone X
sayın yönetici teşekkür ederim ama ben sormak istediğimi tam açıklıyamadım kusuruma bakmayın, benim öğrenmek istediğim jailbreaksiz cihazımıza uzaktan erişim olamıyor mu, olabiliyorsa jailbreaksiz cihazımızın şifresi sabit olduğundan bu cihazımızdaki dosylara başklarının da erişebileceği anlamına mı geliyor, bu durumda jailbreak işlemi şifremizi değiştirme yetisi kazandırdığı için uzaktan erişim açısından cihazımızı daha mı güvenli yapıyor,
Cihazınızda jailbreak olmadığında zaten kapalı kutu olacağından uzaktan erişim yapılamaz. Keza jailbreak li olsa dahi, belirttiğiniz gibi bir işlem zor.. Her ihtimale karşı yine dde değiştirilmesi önerilir.

ahmet123

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 3G
B
Bende de öyle bi sorun pc den değiştirdim bu programla ama telefondan bi term programına bağlandığımda yine eski orijinal şifre ile işlem yapabiliyorum

Tips
Tips
Üst Alt