Neler yeni

MacBook Air 2018 mi, MacBook Pro 2017 mi?

wooozie69

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE 2. Nesil
Merhaba. Bilgisayarda Visual Studio, Xcode, Python vs. gibi programlar kullanıp daha çok kodlama yapacağım. Aynı zamanda Visio veya benzeri programlar da gerekli okul için. Günlük kullanımdaysa zaten oyun oynamıyorum, en fazla biraz dizi veya film izliyorum. Onun dışında vaktimin çoğu zaten Stack Overflow ile geçmeye başladı 🙂 İki model arasında kararsız kaldığımdan ve fiyatları çok yakın olduğundan bir de burada sormak istedim. Sizce bu durumda MacBook Air 2018 modelini mi tercih etmeliyim (128 GB SSD, 8 GB RAM konfigürasyonlu), yoksa MacBook Pro 2017 modeline mi yönelmeliyim? Bu model ise 16 GB RAM ve 256 GB SSD ile geliyor, Touch Bar mevcut değil.
MacBook Air'da 8. nesil i5 işlemci, Touch ID, yeni klavye gibi özellikler bana güzel gibi geliyor. Ama kullanacağım programlarda Pro modeli daha mı iyi olur emin olamadım. Pro modelinde ise 7. nesil bir işlemci olduğundan ve ben aldığım zaman yıllarca kullanmak istediğimden 8. nesile göre geride kalır mı bilmiyorum. Ayrıca okula da götürmem gerektiğinden taşınabilirliği de önemli (Gerçi ağırlıkları konusunda fazla bir fark yokmuş internette gördüğüm kadarıyla). Sizlerin de bir fikrini almak istediğimden bu konuyu açmak istedim. Şimdiden yardımınız için teşekkürler.

Son düzenleme:

splash

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Tabiki de MacBook Pro. MacBook Air, Netflix vs. internette sörf yapma adına kullanışlı ama kullanacağın programlar, işlemci gücüne ihtiyaç duyacağı için MacBook Pro. 7. ya da 8. nesilde küçük miktarda hızlanma oluyor. Aslında @yusuf.ozgul bu konuya cevap verebilir. Muhtemelen bana yakın cevap verecektir.

MacBook Pro kullancısıyım ayrıca...

bySuSE

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Microsoft ürünlerini sanal da kullanacaksınız sanırım Yada mac versiyonları var onları da kullanabilirsiniz. Öğrenci iseniz ve net core kullanacaksanız jetbrain ürünlerini tavsiye ederim yıllık ücretsiz lisansı var ve öğrenci olduğunuz sürece bedava kullanıyorsunuz. Ben de arkadaş gibi pro derim. Ben 2017 15 inç touch bar modelini kullanıyorum 10 numara cihaz.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

wooozie69

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE 2. Nesil
Tabiki de MacBook Pro. MacBook Air, Netflix vs. internette sörf yapma adına kullanışlı ama kullanacağın programlar, işlemci gücüne ihtiyaç duyacağı için MacBook Pro. 7. ya da 8. nesilde küçük miktarda hızlanma oluyor. Aslında @yusuf.ozgul bu konuya cevap verebilir. Muhtemelen bana yakın cevap verecektir.

MacBook Pro kullancısıyım ayrıca...
Anladım. Şu anda kullandığım laptop kesinlikle günlük kullanıma uygun olduğundan özellikle Visual Studio'yu kullanırken takılmak değil resmen donuyor 🙂 Ve okulda yaptığımız projeler sebebiyle düzgün bir tane almak gerekiyordu zaten, almışken uzun ömürlü ve üzmeyecek bir şey almak istedim. Hem daha önce Hackintosh da kullandığımdan macOS'e ve Xcode'a alışığım.
Microsoft ürünlerini sanal da kullanacaksınız sanırım Yada mac versiyonları var onları da kullanabilirsiniz. Öğrenci iseniz ve net core kullanacaksanız jetbrain ürünlerini tavsiye ederim yıllık ücretsiz lisansı var ve öğrenci olduğunuz sürece bedava kullanıyorsunuz. Ben de arkadaş gibi pro derim. Ben 2017 15 inç touch bar modelini kullanıyorum 10 numara cihaz.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Kullandığım programların Mac sürümleri var, MacBook'u düşünmeye başladığımda onları araştırmak ilk işim oldu 🙂 Xcode da kullanmak istediğimden (Objective-C'nin yanında C++ da mevcut olduğundan) macOS'e ihtiyaç duydum. JetBrains'in ürünlerini de gördüm, özellikle Visual Studio for Mac'e alternatif olarak Riders programları hoş görünüyor ama bakalım.
O zaman MacBook Pro modelini almalıyım diyorsunuz. İnternette klavyesiyle ilgili birkaç sorun okudum da, bunlarla ilgili bir bilginiz var mı peki? Veya siz buna benzer bir sorunla karşılaştınız mı?

wooozie69

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE 2. Nesil
Almak istediğim MacBook Pro modeli tükendiğinden ve şu anda kullandığım bilgisayar nedeniyle (2 haftadır uğraştığım projeyi donup kapandığı için az daha kaybediyordum) elimin altında artık düzgün bir bilgisayar olması adına tercihimi MacBook Air tarafında kullandım. Yardım eden herkese teşekkür ederim.
Screen Shot 2019-10-20 at 17.44.52.png

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
Yoğunluğumdan dolayı giremedim maalesef ama tercihinizi yapmanızı tavsiye ederdim.
Cihazınız hayırlı olsun, 8 GB ram ve i5 işlemci olması biraz dezavantaj özellikle Xcode ile Swift vs derlemek istediğinizde birazcık fazla vakit alacaktır onun dışında çok sıkıntı çekmezsiniz. Kendi cihazımı servise verdiğimde 3 gün kadar yeni Air kullandım onlarca sekme, Xcode ve simulatörle çok aşırı sıkıntı çıkarmadı.

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
Ek olarak eğer windows form application tarzı uygulamalar geliştirecekseniz okulda bootcamp ile uğraşmak yerine parallels Desktop kullanın derim. İşinizi kolaylaştıracaktır. Daha sorunuz olursa özelden sorabilirsiniz.

wooozie69

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE 2. Nesil
Yoğunluğumdan dolayı giremedim maalesef ama tercihinizi yapmanızı tavsiye ederdim.
Cihazınız hayırlı olsun, 8 GB ram ve i5 işlemci olması biraz dezavantaj özellikle Xcode ile Swift vs derlemek istediğinizde birazcık fazla vakit alacaktır onun dışında çok sıkıntı çekmezsiniz. Kendi cihazımı servise verdiğimde 3 gün kadar yeni Air kullandım onlarca sekme, Xcode ve simulatörle çok aşırı sıkıntı çıkarmadı.
Bir süredir Visual Studio'yu da deniyorum da, bir sorun olmadan çalıştırıyor ya. En azından derlemenin ortasında veya yazarken durduk yere donmuyor ya, benim için gayet yeterli 🙂 Dediğiniz gibi, Xcode da yeterince düzgün çalıştığı sürece derlemesi bir miktar uzun sürse de sorun olmaz.
Şimdilik daha konsol uygulamaları geliştiriyoruz, ama gerekirse elbette Parallels Desktop uygulamasına başvurmayı düşünüyorum. Onun dışında, açıkçası sormak istediğim bir şey daha var. Onu da özel mesaj yoluyla iletirim size. Teşekkürler.

splash

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Size MacBook Air yetmeyecek, zira MacBook pro bir workstation’dır. 2D tasarım işlerinde kullanabilirsiniz ama zaman zaman basit 3D render yaparken çuvalladığınızı göreceksiniz.

Paranıza yazık olmuş. Elinizde işlemci çekirdeği, multimedya için Core M mimarisi ile tasarlanmış bir MacBook Air var.

Kısaca MacBook Air eşek ise, MacBook Pro ingiliz atıdır.

Ekleme: Özel mesaj ile soru sormanıza gerek bile yok.

Son düzenleme:

wooozie69

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE 2. Nesil
Fikrinizi belirttiğiniz için teşekkür ederim. Benim işimi gördüğü sürece (Ki şu an görüyor) bir sorun yok. Fakat bu forumun temel amacı bilgilendirmek ve yardımlaşmak olduğu halde (Ki ben de bildiklerim doğrultusunda elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım) sırf MacBook Pro olmadığı için soru sormanıza gerek bile yok demeniz garibime gitti doğrusu.
Elbette sizin kararınız, ama en azından o şekilde yaklaşmanız bence yardımlaşma tabanlı bir forumda pek de doğru değil. Tekrardan fikrinizi belirttiğiniz için teşekkürler.

Tips
Tips
Üst Alt