Neler yeni

JailbreakTR Forum Kullanımı

murat

rwxr-xr-x
Administrator
Cihaz
iPhone XS
Merhaba arkadaşlar, forumda siz değerli üyelerimizin daha keyifli vakit geçirebilmesi için yönetim ekibi olarak elimizden geleni yapıyoruz. Forum kullanımında bazı önemli detayları anlatan bir konu açmaya karar verdik. Daha fazla uzatmadan başlayalım öyleyse.

Kayıtlı Kullanıcı Seçenekleri

Foruma kayıt olunurken bazı ayarlar varsayılan olarak gelir ve bunları daha sonra dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Kişisel gizlilik
  1. Çevrimiçi durumunu göster
  2. Mevcut etkinliği göster
  3. Kişisel imzamı herkese göster
  4. Doğum gününü ve ayını göster
  5. Doğum yılını göster
Üyelerle etkileşim ve bazı gizlilikler
  1. Profil sayfama kimler yazabilir >> Sadece üyeler
  2. Profilimi kimler görüntüleyebilir >> Tüm ziyaretçiler
  3. Haber akışımı kimler görüntüleyebilir >> Tüm ziyaretçiler
  4. Kimler benimle konuşma başlatabilir >> Sadece üyeler
  5. Kimliğimi kimler görüntüleyebilir >> Tüm ziyaretçiler
  6. Kullanıcı adı değişikliğimi kimler görüntüleyebilir >> Tüm ziyaretçiler
Yukarıdaki değerlerin tamamı varsayılan olarak gelmektedir bunları kullanıcı menüsü üzerinden Gizlilik detaylarınıza giderek kolayca düzenleyebilirsiniz.

Kayıt Sonrasındaki Kısıtlamalar

Bizzat siz üyelerimizden gelen talep doğrultusunda, yeni kayıt olan kullanıcılarımız için bazı kısıtlamalar getirdik.

Peki nedir bunlar?

Forumda konu açabilmek ve link paylaşabilmek için mesaj sayısına ihtiyaç duyulmaktadır.

1. Yardım | Soru-Cevap formuna konu açabilmeniz için en az 1 mesaj
  2. Yardım formu dışındaki tüm forumlara konu açabilmeniz için en az 10 mesaj
  3. Herhangi bir mesaj veya konuda link paylaşabilmeniz içinse en az 3 mesajınızın bulunması gerekmektedir.
Yeni kullanıcılarımız bu sınırı aşmaya çalışmak için, bazı konulara art arda alakasız mesajlar yazmak yerine, Merak Ettikleriniz & Sormak İstedikleriniz konusu altına sormak istediklerinizi sorabilir veya sohbet formunu kullanabilirler.

Bildirim ve E-posta Seçenekleri

Üyelerimizi en çok ilgilendiren ve bazen şikayet aldığımız konulardan biride bildirim ve e-postadır. Şimdi bunu tamamıyla açığa kavuşturacağız.

Kayıt olunurken bildirim ve e-posta seçenekleri aşağıdaki gibi varsayılan olarak gelmektedir.

1. Forumdan e-posta al >> Evet
  2. Başlattığım konuyu takip et >> Evet, e-posta ile
  3. Mesaj attığım konuyu takip et >> Evet, e-posta ile
  4. Yeni bir mesaj (pm) aldığımda >> E-posta gönder
Yukarıdakiler e-posta ile ilgili olan kısımlardır. Yalnızca bildirim için bazı seçenekler bulunmakta fakat çok fazla olduğu için buraya yazmıyorum.

Seçeneklerden anlaşıldığı gibi, bir konu başlattığınızda veya bir konuya mesaj attığınızda size e-posta bildirimi oto olarak gelecektir. Bu ayarları yine kullanıcı menüsü üzerinden Tercihlere giderek dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz.

Yukarıdakileri deaktif etmem rağmen hala e-posta alıyorum?

Yukarıdaki ayarlarda yapılan değişiklikler, daha öncesindeki konularınızı, veya mesaj attığınız konuları, yani takip ettiğiniz konuları etkilemez.

Örneğin, foruma kayıt oldunuz ve üzerinden 3 ay geçti ve bu sürede toplamda 30 konu ile etkileşimde bulundunuz diyelim daha sonra, E-posta al seçeneklerini devre dışı bıraksanız da, önceki 30 konu için e-posta gelmeye devam edecek, bundan sonraki etkileşim veya oluşturduğunuz konular için e-posta bildirimi durdurulacaktır.

Peki önceki konular için e-posta bildirimini nasıl durdurabilirim?

Aslında oldukça basit. Forum navigasyonunda bulunan forum başlığı altındaki Takip ettiğim konulara tıklayarak tamamını görebilir ve e-posta gelmesini istemediğiniz konuları seçip devredışı bırakabilir ya da toplu şekilde tamamını kapatabilirsiniz.

3731

Tamamını kapatmak için,

3734

E-posta bildirimini aktif etmek veya belirli sayıda seçip düzenlemek için, sayfanın alt kısmında bulunan işlem aracını kullanabilirsiniz.

3733

Umarım bildirim ve e-posta seçenekleri açığa kavuşmuştur. Benim fikrimi soracak olursanız, "Oluşturduğum ve etkileşimde bulunduğum içerikleri takip et" seçeneklerini devre dışarı bırakıp, daha sonra e-posta gelmesini istediğiniz konunun en üstünde bulunan takip-et butonuna tıkladıktan sonra, e-posta al tikini işaretleyip aktif etmek. Bu en mantıklı yol gibi görünüyor. Böylece gelmesini istediğiniz konular için e-posta gelecek ve etkileşimde bulunduğunuz konular için gereksiz e-postalar gelmemiş olacaktır.

Tepkimeler (Reaction)

Forumda Like butonu yerine kullanabileceğimiz farklı tepkimelerde bulunmaktadır.

Mobil cihazlarda Like butonuna kısaca basılı tutarak, masaüstünde ise mause imlecini kısa süre üzerinde bekleterek tepkimeleri görebilirisiniz :okay:

9665

Kullanıcı Adı Değişikliği

Kullanıcı adınızı, kurallara uygun şekilde 60 günde bir değiştirebilirsiniz. Bunun için istenilen tek kriter, forumda en az 5 mesajınızın bulunmasıdır. Kullanıcı adınızı özenle seçmenizi tavsiye ediyoruz.

Bu alana yine kullanıcı menüsü üzerinden ulaşabilirsiniz.

Kaydedilenler Özelliği

Forumdaki dilediğiniz konuları kaydetmek için daha önce kullanılan tuş artık değişti ve maalesef kayıtlarınızda silindi. Kaydetmek için yine aynı şekilde mesajın sol üstündeki butonu kullanabilirsiniz. Kaydettiklerinize ulaşmak için ise Profil adınıza tıklayın açılan menüden Yer imlerini tıklayın ya da tümünü görmek için https://www.jailbreaktr.com/account/bookmarks

8760

Forum Temaları

Forumda 2 tema bulunmaktadır.
  1. JTR-Light
  2. JTR-Dark
1. tema varsayılan olarak gelmektedir fakat dilerseniz, sayfanın en altında bulunan tema seçiciye tıklayarak dark temayı seçebilirsiniz. Dark tema için detaylar burada anlatıldı.

Temalarda sizlerin düzenleyebileceği bazı özellikler bulunmaktadır. Bunlara, tema seçici yanında bulunan tema yöneticisine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Bu seçenekler nelerdir?
  1. Forum arkaplan resmini değiştirebilir
  2. Sayfa genişliğini belirli oranda ayarlayabilir
  3. Forumları ızgara görünümüne çevirebilir
  4. Sağ tarafta bulunan sidebarı sayfanın soluna taşıyabilir
  5. Son olarak sidebarı sabitleyebilirsiniz.
Kural ihlali ve bundan dolayı gelen kısıtlamalar

Her ne kadar yönetim ekibi olarak, forum düzenini korumak için elimizden geleni yapsak da, kural ihlalini ısrarla yapan üyelerimiz bulunmakta. Sonra bize haksız yere uyarı aldım diye dönüş yapan üyelerimizde bulunuyor.

Aslında konu açma kurallarını okumak 5 dakikamızı almayacaktır. Biz elimizden geldiği kadar uyarı vermemeye çalışıyoruz fakat ciddi anlamda ihlal konusunda ısrar eden üyelerimiz var. Son çare olarak uyarı vermek durumunda kalıyoruz.

Yönetim ekibi olarak üyelerimizin konu açma kurallarına özen göstermelerini bekliyoruz.

İhlal ısrarında uyarı sistemi dediğimiz kısıtlama devreye girecektir. Bunun için gerekli konu açılıp detaylıca anlatıldı. Detaylar için tıklayın...

Son düzenleme:
Tips
Tips
Üst Alt