Neler yeni

Jailbreak Nedir?

murat

rwxr-xr-x
Administrator
Cihaz
iPhone XS
Jailbreak Nedir?

40

Türkçe karışılığj “Hapisten kaçma” anlamına gelen Jailbreak, iPhone ve iPad modellerinin
kullandığı iOS işletim sisteminde kernel(çekirdek) üzerinden, KPP Bypass gibi bir kaç yöntemin kullanılarak yapıldığı sistem kilidi kırma işlemidir.

Android cihazlarda yapılan root işlemine benzer. Jailbreak yapılan cihazlarda, dosya sistemine erişerek bir çok işlem, iOS arayüzünde değişiklikler yaparak cihazınızı çok daha kullanışlı ve hızlı bir hale getirebilirsiniz.

Jailbreak yapılan her cihazda Cydia diye bir market bulunur ve içerisinde “tweak” denilen geliştirme paketlerini indirmeniz yeterli.

Apple'ın iOS güncellemerinde, zaman zaman bazı özellikleri veya yenilikleri, tweaklerden esinlenerek bünyesine kattığını jailbreak kullanıcıları iyi bilir.

Jailbreak güvenli mi?

Aslında iOS işletim sistemi temelde(Kaynak Kod) güvenli bir sistemdir. Jailbreak bilinçli bir şekilde kullanıldığı takdirde, iOS'in sağlamış olduğu güvenlikten çok daha fazlası sağlanabilir.

Jailbreak yasal mı? Garantiyi etkiler mi?

Bilindiği üzere Apple ABD menşeili bir firma. ABD’de jailbreak önceleri yasal olmayan bir işlemdi fakat 2010 yılında açılan bir dava ile yasal hâle geldi. Apple'ın sözleşme gereği Jailbreak yapılmış cihazlar garanti tarafından kabul edilmiyor. Bu cihazınızın garanti kapsamından çıktığı anlamına gelmiyor. Sadece yetkili servis tarafından, o an cihaz jailbreakli ise kabul edilmez.

Cihazınızı servise göndermeniz durumunda garanti kapsamına girmesini istiyorsanız, iTunes üzerinden "DFU Mode" ile yazılım yüklemeniz yeterli. Servis böylece kabul edecektir.

Cydia Nedir?

41

Cydia, içerisinde sources(Kaynaklar)ın bulunduğu her kaynağında içerisinde binlerce tweakin bulunduğu bir uygulamadır. Bu program App Store şeklinde bir uygulama olup, cihazınıza tema, zil sesi vs. modifikasyonlar yapabilmenizi ve cihazınızın kullanım işlevlerini arttırmanızı sağlar. İçerisinde ücretli ve ücretsiz çok sayıda uygulama mevcuttur.

Jailbreak Yaptım, iOS Güncellemesi Yapmalı mıyım?

Jailbreak araçları, her cihaz ve her cihazın farklı iOS sürümleri için ayrı olabiliyor. Sürüm güncellemesi yapacağınız zaman, yükselteceğiniz sürüme ait jailbreak aracının çıkıp çıkmadığını kontrol ederek ona göre sürüm yükseltmek faydanıza olacaktır. Aksi takdirde sürüm yükseltme işleminde (veya restore işleminde) telefonunuzdaki veriler gideceği için jailbreaksız bir sürümünüz olacak, tekrar jailbreak yapmanız gerekecektir. Güncellemiş olduğunuz sürümde jailbreak yoksa maalesef jailbreak çıkmasını beklemek zorunda kalırsınız.

Semi-Untether, Untethered Jailbreak Nedir?

Semi-Untether
, iOS 10’dan beri güncelliğini korumakta olup, cihaza bir uygulama yükleyerek jailbreak yapmanızı sağlar. Fakat dikkat edilmesi gereken bazı özellikleri bulunmaktadır.

Cihaza jailbreak yapıldıktan sonra olası bir kapanma durumunda cihaz yeniden açıldığında jailbreaksiz durumda çalışmaktadır. Uygulamayı açarak tekrar kolayca jailbreak yapabilirsiniz. Bu durumda daha önce Cydia üzerinden kurmuş olduğunuz Tweak’ler ve uygulamış olduğunuz modifikasyonlar yerili yerinde kalır.

Untethered jailbreak ise bir defa jailbreak yapıldıktan sonra cihaz kapansada açıldığında jailbreakli şekilde çalışmaya devam eder ve en kararlı araç türüdür. Günümüzde bu araç güncelliğini yitirmiştir.

Jailbreak Ücretli Midir?

Hayır. Jailbreak işlemini tamamen ücretsiz olarak yapabilirsiniz.

anilgokbulak

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
Zamanında iPhone 4S cihazımı 6.1.3’e düşürmüştüm. 1-2 ay Whatsapp, Instagram gibi sosyal mecraları kullanmayarak idare etmeye çalışsam da bir müddet sonra can sıkmaya başladı. Cihazı iTunes ile Restore ettikten sonra tekrar JB işlemlerini uyguladım ve OTA ile 8.4.1 sürümüne düşürmeye başladım. Güncelleme indirildi, kuruldu her şey hazır. Telefonun şarjı bitti baya kurcaladım işte, yanımda şarj olmadığı için de takamadım, dedim kendime zaten Untethered bi’ şey olmaz. Eve gittim şarja taktım telefonun açılmasını bekliyorum. Yarım saat sonra telefon açıldı ama telefon Wi-Fi ve Hücresel Veri görmüyor, bataryası yaklaşık 43 dakika da bitiyordu. 7 kere batarya değiştirdim. Gitmediğim telefoncu kalmadı Ağ problemleri için. Kimse yapamadı :) Dış kasası pert olan (eski telefonum) beyaz 6.1.3 bir 4S ile anakart değişimi yaptım. Bu sefer Hücresel Veri görüyor, batarya 2 saat 11 dakika da bitiyordu ama telefon rehberi ve Safari’ye giremiyordum. Dedim kendime, “be oğlum, sen nelerle uğraşıyorsun. Çizik bulunmayan telefonun haline bak. Bu telefon seni hiç bir zor zamanında yolda bırakmadı. Günü geldi şarjı 1 gün bitti, günü geldi neler başardın. Sen ne yaptın?!?!” Wi-Fi işlemi için saç kurutma makinesi + buzdolabında soğutma işlemini de yaptım ama nafile. Dış kasasında eski bir cihaz olmasına rağmen tabiri caizse nokta bir çizik bulunmasa da, artık pert bir telefon:’) Şimdilerde küçük kuzenlerimin elinde oyuncak olmuş... O güçlü telefonum, beni zor günlerde bırakmayan telefonum...

Tips
Tips
Üst Alt