Neler yeni

İphone 6 portre modu hakkında

Tolgajen

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone XS Max
Merhaba arkadaşlar kafama takılan bir şey var sormak istedim. Bildiğiniz gibi İnstagram’da odak(focus) özelliği bulunmakta. Bu özellik bokeh efekti ile fotoğraflar çekmeye yarıyor. İnternette araştırdığım kadarıyla instagram bu özelliği İphone 6s ve üzeri cihazlarda çalıştırıyor. Şimdi işin ilginç yanı şu ben bu özelliği sorunsuz kullanabiliyorum. İphone 6 kullanıyorum ve bu özellikle iphone 7 plus dan farksız portre çekimlerim oldu. Burada aklıma takılan şu ki portre modu için ikinci kamera gerekiyorsa 3. parti uygulamalar ile tek kamerada nasıl portre modu kullanabiliyorum ? Piyasada satılan tek kameralı telefonlar nasıl portre modu çekebiliyor? Aynı şey şu ARkit olayı içinde geçerli. 6s ve üzerinin kamerasında AR özelliği var deniliyor fakat cihazımda bazı uygulamalarla diğerlerinden farksız sanki AR varmış gibi 3D nesneli uygulamaları kullanabiliyorum(örn; snapchat, instagram, MSQRD) bu durum tuhafıma gitti. Bilgilendirirseniz sevinirim.

Cihaz
İphone 6
Sürüm
12.0.1

AirLife

Expert
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
Yazılım sadece. İlla donanım, çift kamera olmasına gerek yok. Yazılım ile yapıyorlar bunları.

sutsurup

4K Devices Support
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6
"iPhone 7 Plus'tan farksız çekimlerim oldu" demişsin ama bunu çıplak gözle anlamak mümkün değil. Görüntü olarak tatmin ediyorsa sorun yok tabii fakat fotoğraf işinde deneyimli arkadaşlar farkı görebilecektir.

Çift kamera olayında ise bu yenilikleri getirmelerinin sebebi iPhone tarafında tamamıyla satış meselesi (yıllardır böyle), belki çift kamerayla çekince biraz daha net olması için iyileştiriyordur fotoğrafı. Kullanan arkadaşlar daha ayrıntılı yorum yapacaktır.

haciosman

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
evet tek kamerada portre ceken cihazlar var.ben jailberakte camera tweak kullandım ios 8,9,10 da portre modu bu tweakte yanlış hatırlamıyorsam vardı iphone 5s de portre cekmiştim sanırım kendi kamerasıyla bu tweak sayesinde

Tolgajen

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone XS Max
Yazılım sadece. İlla donanım, çift kamera olmasına gerek yok. Yazılım ile yapıyorlar bunları.
"iPhone 7 Plus'tan farksız çekimlerim oldu" demişsin ama bunu çıplak gözle anlamak mümkün değil. Görüntü olarak tatmin ediyorsa sorun yok tabii fakat fotoğraf işinde deneyimli arkadaşlar farkı görebilecektir.

Çift kamera olayında ise bu yenilikleri getirmelerinin sebebi iPhone tarafında tamamıyla satış meselesi (yıllardır böyle), belki çift kamerayla çekince biraz daha net olması için iyileştiriyordur fotoğrafı. Kullanan arkadaşlar daha ayrıntılı yorum yapacaktır.
evet tek kamerada portre ceken cihazlar var.ben jailberakte camera tweak kullandım ios 8,9,10 da portre modu bu tweakte yanlış hatırlamıyorsam vardı iphone 5s de portre cekmiştim sanırım kendi kamerasıyla bu tweak sayesinde
Aynen zaten Apple’ın bizzat kendi ürününde bile görebiliyoruz bunu İphone XR tek kameralı olmasına rağmen portre özelliği ile birlikte geliyor.
Resul hocam dediğin tweaki kullandım o yalnızca camera.app de portrenin kilidini açıyor arkayı blurlamıyor. Arkayı blurlayan bir tweak bulamadım henüz. En azından İos 12 destekli olanlarında yok.

haciosman

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
Aynen zaten Apple’ın bizzat kendi ürününde bile görebiliyoruz bunu İphone XR tek kameralı olmasına rağmen portre özelliği ile birlikte geliyor.
Resul hocam dediğin tweaki kullandım o yalnızca camera.app de portrenin kilidini açıyor arkayı blurlamıyor. Arkayı blurlayan bir tweak bulamadım henüz. En azından İos 12 destekli olanlarında yok.
ios 11 ve 12 destekli olanlarında yok hocam 8.9.10 da kullandım baya zaman geçtiği için ve adlarını hep unuttum

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
İkinci kamera derinlik algılaması ve daha iyi portre çekim için. Yazılımla bu iş bir yere kadar yapılabiliyor.

Tips
Tips
Üst Alt