Neler yeni

iPhone 5s kullanıcılarının gözü yaşlı...

Axis224

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
iOS 13 sürümü 5s'lere gelmeyeceği haberi duyuruldu...
Üzülmedim değil duygulandım koskoca 5s'in vakti doldu artık SE ve sonrası yaşamaya devam ediyor... :'(
Düşünceleriniz nelerdir?
-Bence artık vakti gelmişti 1 gb ram ve en düşük 16 gb lık hafızası daha fazlasını kaldıramayabilirdi.

Ekli dosyalar

xxxbaltaxxx

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
iOS 13 sürümü 5s'lere gelmeyeceği haberi duyuruldu...
Üzülmedim değil duygulandım koskoca 5s'in vakti doldu artık SE ve sonrası yaşamaya devam ediyor... :'(
Düşünceleriniz nelerdir?
-Bence artık vakti gelmişti 1 gb ram ve en düşük 16 gb lık hafızası daha fazlasını kaldıramayabilirdi.
ios 13 ilk duyurulduğundan söylenmişti zaten. iphone 5s ve 6 bitirildi. 1 gb ram yetmiyordu. Parmak izini ilk gördüğümüz iPhone'du. ios 7 ile birlikte görsel manada bayağı değişiklik gelmişti. Yıllar akıp gidiyor. ios6 özlemi ise daha bir başka :(

sutsurup

4K Devices Support
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6
Arkadaşın dediği gibi, uzun zamandır bilinen bir şeydi. Resmi aldığınız kaynak neresi bilmiyorum fakat iOS 11'den itibaren 5S/6'nın ciddi performans problemleri var. Bu cihazlar sizin de dediğiniz gibi 1GB RAM'e sahip ve iOS 11 gibi birçok açıdan kaynak tüketen bir sistem için ideal değildi.
Bu sebeple iOS 10 yukarısına çıkmaması gerekiyordu. Şu anda bu sürümleri kullanıyorsak, uygulama desteği (iOS 11 mecburi) mevzusu geldiğinden dolayıdır diye düşünüyorum. Bahsettiğim şeyler iOS 12 için de geçerli tabii.

Ek bilgi: 5S'ler FutureRestore ile SHSH2 kaydı var ise, iOS 10.x veya 11.x sürümşere düşebiliyor, aynı şekilde iPhone 6 da 11.x sürümlere.
Hafıza bakımından görüşünüze katılmıyorum. Sebebi; Normal bir iOS sürümü cihazda max. 6-8 GB yer kaplar. Bu alan pek değişmiyor, 16 GB hayli hayli yeterdi.

Axis224

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Arkadaşın dediği gibi, uzun zamandır bilinen bir şeydi. Resmi aldığınız kaynak neresi bilmiyorum fakat iOS 11'den itibaren 5S/6'nın ciddi performans problemleri var. Bu cihazlar sizin de dediğiniz gibi 1GB RAM'e sahip ve iOS 11 gibi birçok açıdan kaynak tüketen bir sistem için ideal değildi.
Bu sebeple iOS 10 yukarısına çıkmaması gerekiyordu. Şu anda bu sürümleri kullanıyorsak, uygulama desteği (iOS 11 mecburi) mevzusu geldiğinden dolayıdır diye düşünüyorum. Bahsettiğim şeyler iOS 12 için de geçerli tabii.

Ek bilgi: 5S'ler FutureRestore ile SHSH2 kaydı var ise, iOS 10.x veya 11.x sürümşere düşebiliyor, aynı şekilde iPhone 6 da 11.x sürümlere.
Hafıza bakımından görüşünüze katılmıyorum. Sebebi; Normal bir iOS sürümü cihazda max. 6-8 GB yer kaplar. Bu alan pek değişmiyor, 16 GB hayli hayli yeterdi.
Kaynak: shiftdelete.net
Hocam ben telefonumu geçen sene aldım mecburi olarak 5s almak zorunda kaldım yoksa 6 veya 6s için zorluyordum kendimi şartlar öyle el verdi. O yüzden SHSH kaydı maalesef ki alamadım. Şuanda da zaten sürümü asla yükseltmeyi düşünmüyorum dediğiniz gibi ciddi anlamda performans düşüşü, kasışlar vs. kendini gösterdi. 3 yıl önce arkadaşımda ve kuzenimdeki 5s'i hatırlıyorum da bir nebze kasmazdı. Duygulandırıcı :')

sutsurup

4K Devices Support
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6
5S'in iOS 10 dönemine denk gelmemişsiniz demek ki. iOS 11 bozdu bu cihazları. Yoksa hala taş gibi devam ediyordu. Birkaç eksiği, belki uygulama desteği olmazdı ama kullanılabilirdi en azından.

Axis224

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
5S'in iOS 10 dönemine denk gelmemişsiniz demek ki. iOS 11 bozdu bu cihazları. Yoksa hala taş gibi devam ediyordu. Birkaç eksiği, belki uygulama desteği olmazdı ama kullanılabilirdi en azından.
Dediğiniz dönemler 5s'lerin 2. el piyasasının 1300-1500 TL olduğu zamanlar sanırım ekonominin de daha düzgün ama benim fakfakir olduğum zamanlar... :(

efsane

-Copy/Paste- *unacceptable*
Administrator
Cihaz
yaklaşık 2 yıl önce buraya yazmıştım , IOS 11 Jailbreak çıkmadan önce..

iPhone 5s /6 cihazlarınızı IOS 10’da bırakın diye:)

quadespy

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S

ben almışım yeni gördüm çok mutluyum 10.3.3 e döncem

Tips
Tips
Üst Alt