Neler yeni

iOS Nedir?

murat

rwxr-xr-x
Administrator
Cihaz
iPhone XS
IMG_0175.PNG

iOS Nedir?

OS, Apple tarafından ilk olarak akıllı telefon modeli iPhone için geliştirilen, daha sonra çıkan üst segment cihazları ile tabletlerinde de yer verdiği mobil işletim sistemidir. Yine Apple’ın Mac OS X sisteminin mobil arayüze uyarlanmış halidir.

Kullanıcı dostu arayüzü, uzun kullanılabilirlik ve kapalı sistem yapısı ile diğer mobil işletim sistemlerinden ayrılan iOS, sahip olduğu uygulama mağazası AppStore ile mobil işletim sistemleri arasında en fazla doğrulanmış uygulamaya sahip sistemdir.

Android’in de piyasaya girişi ile birlikte büyük bir rakibi karşısında bulmasına rağmen stabillik konusunda hala dikkat çekmeyi başaran iOS, sisteme dışarıdan herhangi bir müdahaleye açık olmadığından halk arasında kapalı kutu sistem olarak da bilinmektedir.

Bu özelliği ile sevildiği kadar tepki de almayı başaran mobil işletim sistemi, son kullanıcıya yönelik olarak tasarlanmış olup özellikle tasarımsal ayrıntıları ile takipçileri tarafından tercih edilmekte, uzun süreli kullanım için en ideal işletim sistemi olarak gösterilmektedir.

iOS işletim sistemi, yine Apple ürünlerinde bulunana Mac OS X ile bünyesinde bulunanan iTunes, iCloud ve Airdrop programları ile eş zamanlı çalışabilmektedir. Son güncelleme ile birlikte iOS cihazına gelen telefon çağrısı, mesaj ve bildirimler, anlık olarak diğer Apple cihazlarınız ile de senkronize olup bir bütünlük içerisinde teknoloji deneyiminizi geliştirmeyi hedeflemektedir.

iOS işletim sisteminin uzun yıllardır en çok tepki gören özellikleri arasında ise alışılagelmişin dışında bir veri aktarım ağı kullanmasıdır. iTunes programı üzerinden resim, müzik ve dosya transferine izin veren işletim sistemi, kullanıcıların her ne kadar güvenliğini sağlamaya çalışıyor olsa da aktarım hızı konusunda yaşattığı sorunlar nedeniyle birçok kişi tarafından hala eleştirilmektedir.
Jailbreak dediğimiz kernel açığından yapılan bir sızıntı ile bu tür engelleri tamamen önümüzden kaldırabiliyoruz. Bu konuda detaylı bilgi için "Jailbreak" adlı başlığımıza göz atabilirsiniz.

Tips
Tips
Üst Alt