Neler yeni

Duyuru (iOS 12)RootlessJB Nasıl Jailbreak Yapılır? Nasıl Tweak Yüklenir?

Durum
Konu cevaplara kapatılmıştır...

gokmenecer

VelenzA
Administrator
Cihaz
iPhone X
Jailbreak çıktığına göre şuraya bir göz atın:

Merhaba Arkadaşlar ,

Bildiğiniz gibi iOS 12 için de jailbreak işleri kızıştı ve bir çok araç kullanıma sunulmaya başladı. Her ne kadar henüz Electra-Uncover gibi tam teşekküllü bir araç çıkmamış olsa da, bazı temel kullanım şekilleri ile tweak tema yüklemeleri sağlanılabiliyor.

Şimdilik sadece iPhone6S ve üzeri cihazlarda kullanılabilir.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan RootlessJB aracı bunlardan biri ve şu anda tek jailbreak yapma aracı. Bunun yanında RootlessInstaller isimli araç da tweak kurulumları için yardımcı olacak bir araç.

Öncelikle kullanılan araçlardan, ne olduklarından ve nasıl çalıştıklarından bahsedelim; ki aslında yapılan işlemlerin tehlikeli olduğunu anlatabilelim :D

*RootlessJB Nedir?
- Bugüne kadar yapılan tüm jailbreak araçlarında (semi-tethered olsa dahi) sistem dosyalarının tamamına erişilebiliyor ve en önemlisi değişiklik yapılabiliyordu. Ancak iOS 12 nin yeni sistem çerçevesi ve yeni düzenlemeleri nedeniyle bu işlemlerde hayli sıkıntı yaşanıyor. iOS işletim sistemi ile çalışan cihazlarda 2 bölüm bulunuyor. İlki kısaca "var" ismi verilen cihazın fotoğraf, müzik vb. genel dosyalarının tutulduğu kısım, diğeri ise "System" diyebileceğimiz ve sistem dosyalarının tutulduğu bölüm. RootlessJB aracı da şu anda sadece "var" isimli kısma müdahale ederek ("System" kısmına müdahale edemiyor) kısmi şekilde tweak-tema kullanabilmemizi sağlayan bir araç.​
*RootlessInstaller Nedir?
-RootlessJB aracı ile tüm işlemleri (dosya taşıma-kopyalama, izin ayarlama vb.) tek tek ve elle yapılabiliyor(du). Üstelik internetten indirdiğiniz tweak dosyalarını direkt cihazınıza kuramıyorsunuz. Dün yayınlanan bu araç ile artık internet üzerinden yayınlanan yamalanmış tweak dosyalarının linkini ilgili alana yapıştırarak otomatik olarak kurulum yapmanızı sağlıyor. Tabii dilerseniz MAC cihazınız varsa elle kendiniz de hazırlayabilirsiniz.​
Şimdi gelelim asıl konumuza.. Tweak kurma işlemine... Burada anlatacaklarım tamamen MacOS üzerinde yapılabilecek işlemlerdir.

Tweakleri kullanabilmek için öncelikle bu adresten Filza entegreli RootlessJB aracını indirip Cydia Impactor ile cihazınıza atın ve kurulumunu yapın.

tweakPusher ile :
  1. Aşağıdaki linklerden kullandığınız işletim sistemine göre dosyayı indirin:
    • Windows :
    • MacOS :
    • Linux :
  2. Yamalanmış deb olmasına artık gerek yok. İstediğiniz herhangi bir tweak deb dosyasını bilgisayarınıza indirin.
  3. İndirdiğiniz deb dosyasını sürükleyip patcher dosyasının üzerine bırakın(dosyayı açmanıza gerek yok)
  4. Patcher uygulaması bir zip dosyası oluşturacak. Bu dosyayı ifunbox, filza vb. bir program ile telefonunza atın.
  5. Zip içerisindeki dosyaları ilgili klasörlere atın.
RootlessInstaller ile :
  1. bu linkten RootlessInstaller ipa sını indirip Cydia Impactor ile cihazınıza kurun.
  2. Uygulamayı açın ve kurmak istediğiniz tweak in deb dosyasının adresini deb yazan yere yapıştırın.
  3. Exploit butonuna basın
  4. Got Root yazısı geldiğinde ve Install vb. butonlar da aktiflendiğinde "Install" butonuna basın.
  5. İşlem tamamlandığında "Respring" butonuna basın.
İşlem bu kadar :okay:

Unutmayın ki henüz herşey beta. Kullanırken dikaktli olun ;)

Moderatör tarafından düzenlendi:

gurbetci

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone XS
Sadece iPhone 6s he ben iPhone 4 almayı düşünüyorum

Turgut15

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Mac olmadan telefondan copyala yapıştır ile yapamazmıyız birde şimdi bunları yapsak ilerde tam anlamıyla jb çıkınca zorlanırmıyız geçmede

gokmenecer

VelenzA
Administrator
Cihaz
iPhone X
Mac olmadan telefondan copyala yapıştır ile yapamazmıyız birde şimdi bunları yapsak ilerde tam anlamıyla jb çıkınca zorlanırmıyız geçmede
patch kısmını telefondan yapamazsınız. Sadece verdiğim linkteki ve benzer şekilde yamalanmış (patch) olanları rootlessInstaller ile kurabilirsiniz.

Turgut15

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
patch kısmını telefondan yapamazsınız. Sadece verdiğim linkteki ve benzer şekilde yamalanmış (patch) olanları rootlessInstaller ile kurabilirsiniz.
Hızlı cevap için teşekkürler peki tam anlamıyla jb çıktığında ona geçerken şimdi yapacaklarımdan dolayı sıkıntı yaşarmıyım

gokmenecer

VelenzA
Administrator
Cihaz
iPhone X
Hızlı cevap için teşekkürler peki tam anlamıyla jb çıktığında ona geçerken şimdi yapacaklarımdan dolayı sıkıntı yaşarmıyım
bu konuda geliştiricisi yaşamayacağımızı belirtti.

Semihkdr

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Xs max 12.0.1 surumu için geçerlimi ?

Turgut15

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
bu konuda geliştiricisi yaşamayacağımızı belirtti.
Biraz rahatsızlık verdim ama hocam bu sizin paylaştıklarınız olur dediniz ya kopyala yapıştır ile bunun içinde bi anlatım yapabilirmisiniz

gokmenecer

VelenzA
Administrator
Cihaz
iPhone X
Yani bu kopyala yapıştır olayı nasıl oluyor bi kaç video izledim ama tam anlayamadım neyi nereye kopyalıyoruz bununla ilgili
verdiğim linkleri kopyalayıp rootlessınstaller in yazdığım yerlerine yapıştırıp adımları uygulayacaksın. Başka bir işlemi yok.

Deli14

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Uğraşmayın abi bekleyin :D Emeğinize sağlık anlatım için.

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
Ben bekleme taraftarıyım, çok sabırsız değilseniz beklemenizi öneririm.

beko

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE
Peki yüklediklerimizi nasıl kaldırabiliyoruz?

berhanknbr

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
RootlesInstaller nerede ayrıca bir uygulama mı?

berhanknbr

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
.deb dosyası ile kurduğum tweakleri nasıl kaldırabilirim?

tolga3589

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S Plus
ios 12 mi sadece yoksa 12- 12.1.4 arası olan tüm sürümleri kapsıyor mu ? Ayrıca beklemekte fayda vardır her zaman

iiiayaziii

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Xs max için bir haber Yok mu ya rootlessJB olmadı bende

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

ugrbnk

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Merhaba onlinenotify bu yöntemle çalışır mı? iphone x 12.1.1 de denemek istiyorum.

Durum
Konu cevaplara kapatılmıştır...
Tips
Tips
Üst Alt