Neler yeni

iOS 12 Karanlık Mod Ayrıntılı İnceleme

CanerK

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
İnceleme

Herkese merhaba, iyi forumlar. iOS 12 kullanıcıları için karanlık mod hakkında tüm tweakleri/ayarları bu konu altında inceleyeceğiz. Maalesef ki iPhone 5s ve 6/6+ kullanıcıları iOS 13 sürümünü alamadığı için iOS'un kendi karanlık mod özelliğinden mahrum kaldı. Ama bu konu altında en az iOS 13 kadar kusursuz olmasa da karanlık mod deneyimi hakkında detaylı incelemede bulunacağız. Tabii karanlık mod için bir çok tweak söz konusu. Bu tweaklerden bazıları ücretli, bazıları da ücretsiz. İncelemede hangisini uygun görüyorsanız onu kullanabilirsiniz.

Karanlık Mod Tweakleri:

1. Noctis 12 (Ücretsiz)

Karanlık Mod diyince akla gelen ilk tweaktir. En güncel ve en iyi karanlık mod tweakidir. Sistem geneli ve sistem uygulamalarını karanlık moda çevirmede kusursuz, diğer uygulamaları karanlık moda çevirmede ise başarılıdır. Çeşitli iOS 12 tweakleri Noctis'in toggle sistemini kullanmaktadır (Değineceğiz). İstediğiniz gibi özelleştirme yapabilir, istediğiniz uygulamayı karanlık moda çevirebilirsiniz. Üstelik Safari sayfalarını bile karanlık moda alabilirsiniz. Kontrol merkezinden parlaklık kısmından iOS 13'teki gibi açıp kapatabilirsiniz.

Ekstra:
iOS 13 karanlık mod renklerini ekleyebilirsiniz. Bunun için /Library/Application Support/Noctis12/App Profiles klasöründeki herhangi bir dosyanın içeriğindeki primaryColor değerini 0E0E10, secondaryColor değerini 1C1C1E olarak değiştirip kaydetmeniz yeterlidir.

Eksileri:
• Diğer uygulamaları karanlık moda çevirmede görüntüde ufak tefek hatalar oluşabilir.

Kaynak:

2. Dune ve LightsOut (Ücretsiz)

Ücretsiz ve başarılı bir tweaktir. Ücret ödemeden sistem genelinde karanlık mod kullanmak isteyenler için tam aradıkları tweaktir. Yalnız sistem uygulamaları ve diğer uygulamalarda karanlık mod yoktur. Karanlık modu birkaç profil ile özelleştirebilirsiniz.

Ekstra:
LightsOut tweaki ile kontrol merkezindeki parlaklık kısmından iOS 13 gibi karanlık modu açıp kapatabilirsiniz.

Eksileri:
• Hiçbir uygulamayı karanlık moda çeviremiyor.
• Sınırlı özelleştirme.
• Safari sayfalarını karanlık moda çevirme özelliği yok.

Kaynak:

3. Carbon Dark Mode (Ücretsiz)

Noctis'e en yakın tweaklerden birisi. Alternatif bir karanlık mod tweakidir. Sistem geneli, sistem uygulamaları ve diğer uygulamaları karanlık moda çevirebilirsiniz.

Eksileri:
• Özelleştirmesi yok.
• Uygulamaların çoğunu biraz hatalı karanlık moda çeviriyor.
• Denetim merkezinden açılıp kapatılamıyor.

Kaynak:

4. Darkmode (2.50$/Ücretsiz)

Bu tweakin hem ücretli, hem de ücretsiz seçeneği var. Ücretli olanında ücretsizin aksine sistem uygulamalarını da karanlık moda çevirebiliyorsunuz. Ücretsiz versiyonu Dune ile aynı işi görüyor fakat tweak sistemi OLED karanlık moduna çeviriyor ve özelleştiremiyorsunuz. Denetim merkezinden açıp kapatabiliyorsunuz.

Eksileri:
• Özelleştirilmesi yok.
• Cihaz performansını önemli derecede etkiliyor.
• Ücretli olanı bazı sistem uygulamalarını buglu şekilde karanlık moda çeviriyor.

Kaynak:

5. Eclipse Dark Mode (Ücretsiz)

Bir çok kişinin bildiği Noctis'in rakibi Eclipse yine başarılı bir tweaktir. Uygulamaların rengini özelleştirmede sınır tanımayan bir tweaktir. Bazı sistem geneli kısımlarını karanlık moda çevirir. Bazı uygulamaları Noctis'ten daha iyi karanlık moda çeviriyor. Safari sayfalarını da karanlık moda çevirebilirsiniz.

Ekstra:
iOS 13'teki karanlık mod renklerini kullanmak isterseniz Color Options -> Custom Colors kısmından:
Custom Nav Color'ı etkinleştirip #0E0E10 değerini, Custom Theme Color'ı etkinleştirip #1C1C1E değerini girin.

Eksileri:
• Denetim merkezinden açılıp kapatılamıyor.
• Bazı sistem geneli kısımlarını karanlık moda çevirmiyor.
• Bazı uygulamaları Noctis'ten daha iyi karanlık moda çevirdiği gibi bazılarını da daha kötü çeviriyor.

Kaynak:

Daha İyi Karanlık Mod Deneyimi İçin Daha Fazla İsteğe Bağlı Tweakler:

1. Bubbles (Ücretsiz)

Mesajlar uygulamasına hoş bir hava katan bir tweaktir. Kendisi Mesajlar uygulamasını daha doğru bir şekilde karanlık moda çevirir ve özelleştirebilirsiniz. Üstelik Noctis kullanıyorsanız denetim merkezinden Noctis'i açıp kapattığınızda Noctis Toggle özelliği sayesinde Bubbles, otomatik olarak Mesajlar uygulamasını Aydınlık/Karanlık moda alır. Bunun için Bubbles ayarlarından Noctis Control seçeneğini açıp, Noctis Enabled Mode seçeneğini ise kullandığınız moda göre seçin. Eğer Noctis Enabled Applications'tan Mesajlar uygulamasını açtıysanız kapatın çünkü o işi Bubbles daha iyi bir şekilde yapacak.

Kaynak:

2. Turkey (Ücretsiz)

Cydia'yı karanlık moda çevirir. Özelleştirilemez. Bazı hataları vardır. Kullanmak için varsa kullandığınız karanlık mod tweakinden Enabled Applications'tan Cydia'yı kapatmalısınız.

Kaynak:

3. Dark GMaps (Ücretsiz)

Google Haritalar'ı karanlık moda çevirir. Noctis Toggle özelliği sayesinde Dark GMaps ayarlarından Apply with Noctis seçeneğini açtığınızda denetim merkezinden Noctis'i açıp kapattığınızda otomatik olarak Aydınlık/Karanlık moda geçer. Renklerini özelleştirebilirsiniz. Kullanmak için varsa kullandığınız karanlık mod tweakinden Enabled Applications'tan Google Haritalar'ı kapatmalısınız.

Kaynak:

4. Watusi 3 (Ücretsiz)

Bir çoğumuzun kullandığı Watusi, kendi içerisinde WhatsApp'ın renklerini özelleştirme özelliğine sahip. WhatsApp normalde iOS 13'te karanlık mod desteğine sahip fakat iOS 12'de yok. Watusi bunun için bu özelliği ekledi. Tema'dan Tema Mağazası kısmından Dark Mode temasını ekleyip özelleştirebilir, isterseniz kendiniz de tema oluşturabilirsiniz. Aktif et butonuna bastığınızda temanız değişecektir. Kullanmak için varsa kullandığınız karanlık mod tweakinden Enabled Applications'tan WhatsApp'ı kapatmalısınız.

Kaynak:

Benim incelediğim, araştırdığım tweakler, ayarlar bunlardır. Uzun süredir kendim kullanıp ve hepsini deneyimledim. Sistemim şuan gayet stabil ve düzgün çalışıyor. Siz de hangisi işinizi görecekse kullanabilirsiniz. İyi Forumlar...

Diğer Konularım:
Installer 5.1
checkn1x
odysseyn1x (odysseyra1n aracı)

Son düzenleme:

wooozie69

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE 2. Nesil
Güzel bir rehber olmuş, elinize sağlık. Yalnız, bir de bahsedilen tweaklerin repolarından bahsedebilirseniz bilmeyen veya bulamayan kullanıcılar için de bayağı kolaylık sağlamış olursunuz 🙂

CanerK

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Güzel bir rehber olmuş, elinize sağlık. Yalnız, bir de bahsedilen tweaklerin repolarından bahsedebilirseniz bilmeyen veya bulamayan kullanıcılar için de bayağı kolaylık sağlamış olursunuz 🙂
Az önce hepsini ekledim, gözümden kaçmış, teşekkür ederim.

efsane

-Copy/Paste- *unacceptable*
Administrator
Cihaz
Alternatif benzer konular:

CanerK

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Eclipse12 an itibariyle ücretsiz!

CanerK