Neler yeni

Fransa'dan Apple için Planlı Eskitme Soruşturması

21huseyin

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7
Apple, Aralık ayında üst seviyelere çıkan eski iPhone modellerini bilinçli olarak işlemci hızını düşürerek yavaşlamasına sebep olduğu iddialarından sonra, resmi olarak özür açıklamasını yapmış, pil değişim ücretlerini indireceğini açıklamıştı.

Belki Apple için özür diledikten sonra kapanan konu, hem tüketiciler tarafından açılan davalarla hem de devletlerin hazırladığı soruşturmalarla pek kapanmamış gibi gözüküyor. En son soruşturma haberi de Fransa’dan geldi.

Fransa’dan Apple için planlı eskitme soruşturması

Tüketici hakları konusunda önde gelen ülkelerden biri olan Fransa, Apple’ın ürünleri için planlı eskitme uyguladığı iddiaları hakkında soruşturma başlattı. Soruşturmayı başlatan Fransız savcılar, Apple yetkililerinden talep ettiği isteklere henüz karşılık alamadı. Tabii uzun süre Apple’ın bu taleplere sezsiz kalması beklenmiyor. Büyük ihtimalle iddialarla ilgili çalışıp, biraz daha süre kazanmak için soruşturma konusunda geciktirmeye çalışılacak gibi gözüküyor.

Yasalar da şikayetçilerin arkasında gözüküyor!

HOP adı altında Halle A l’Obsolescence Programmee adlı bir dernek tarafından yapılan şikayet sonrasında soruşturmaya başlayan Fransız savcılar, planlı eskitmeye karşı çıkan yasaları da kullanarak soruşturmayı yürütecek.

Fransa, planlı yavaşlatmayla ilgili 2015 yılında Hamon yasası olarak bilinen önemli bir mevzuatı kabul etmesiyle beraber bu konuda elektronik üreticilerinin değil de, tüketicinin yanında yer almıştı. Bu yasaya göre, Apple’ın planlı eskitme yaptığı kabul edilirse, ciddi bir ceza ve uluslararası hukukta da emsal karar olarak görülme riskiyle karşı karşıya.

Apple, ceza alırsa ne kadar ceza alacak?

Henüz soruşturma aşamasında olduğu için, ceza alıp alınmayacağı yargılamadan sonra belli olacak. Fakat mevzuata göre şirketin bir yıllık satışlarının yüzde 5’ine kadar para cezası verilme durumu söz konusu.

Apple’ın hisseleri düşüşte

Apple’ın hisselerinin de planlı yavaşlatma söylentileri ve yaşanan özür açıklamasından sonra düşüşte olduğu gözüküyor. Özellikle son dönemde açılan davaların, Apple’a karşı sonuçlarla sonuçlanması sonrasında, Apple’ın ciddi bir giderle karşılaşacağını ve prestij kaybı yaşanacağı da bilinen bir gerçek. Bu da hisselere yansıyor.

Kaynak: shiftdelete

21huseyin

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7
Bu haberi paylaşmamdaki amaç,bu tür soruşturmalar artarsa apple kendini kurtarmak için geçici olarak imzaları açabilir.Ara ara ipsw.me adresini kontrol etmek lazım.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Ozan

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 11 Pro Max
Bu haberi paylaşmamdaki amaç,bu tür soruşturmalar artarsa apple kendini kurtarmak için geçici olarak imzaları açabilir.Ara ara ipsw.me adresini kontrol etmek lazım.

Adam geleceği görmüş :D

21huseyin

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7
Estağfirullah.Ne haddimize.Sadece bir tahmindi ve tuttu.İşin komik tarafı bir kaç dakikayla sürüm düşürme şansını kaybettim.

Ozan

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 11 Pro Max
Ben olaylar bitince dahil oldum, iş işten geçti :D Bir dahaki sefere artık. Sen yine bir konu aç bununla ilgili, görüşlerini söyle. Bakarsın tekrar açılır :D

21huseyin

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone 7
Ben olaylar bitince dahil oldum, iş işten geçti :D Bir dahaki sefere artık. Sen yine bir konu aç bununla ilgili, görüşlerini söyle. Bakarsın tekrar açılır :D
Ben dosyaları indirdim,duruyor.Bi daha açılırsa 10 dakika yeter sürüm düşürmem için

Ozan

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 11 Pro Max
Ben dosyaları indirdim,duruyor.Bi daha açılırsa 10 dakika yeter sürüm düşürmem için

Aynen öyle. Ben de 5s için tüm sürümleri indiriyorum. Eğer açılırsa bir tanesine geçerim, açık olan diğer sürümlerin de shsh kayıtlarını alırım. Ama uzunca bir süre bunu yaşamayız gibi. Umarım yanılırım

batle450

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
Umarım yanılırsın dershanedeyken imzaların açıldığını öğrenmek nasıl bir şey bilir misin =(

Doğu

Emektar
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 5S
açsalarda jb siz sürümleri açarlar diye düşünüyorum yoksa ios 8.4 e geçmek istiyordum bende elimdeki 5s. 10.2 nin jb si çok stabil ama izlediğim videolarda ios 8 10 dan hızlı diye geçeceğim

Tips
Tips
Üst Alt