Neler yeni

Bootra1n ile Checkra1n yükleme (VoidLinux) Linkler yenilendi

murat.toksoz

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Bootra1n ile Checkra1n Yükleme (VoidLinux)
Bilinen en kolay ve hızlı yöntem
Arkadaşlar merhaba.. Daha önce yayınlanan Checkra1n ile Jailbreak yöntemlerine göre daha pratik bir yöntem anlatacağım..
Bu yöntemin diğerlerinden farkı ve kolaylığı;
  1. Ortalama 500mb'lık bir usb yeterli
  2. UEFI desteği olmayan en eski sistemlerde bile çalışması
  3. Sadece 500mb üstü bir usb ile çalıştırılıp jailbreak yapılması.
  4. Herhangi bir kurulum/ayar gerektirmemesi
Kurmaya gerek kalmadan boot ekranında 3 adet komutla aynı işlemleri yapıyor olması.. Usb yanınızda olduğu sürece herhangi bir pc ile jb yapabilirsiniz..

intel ve Amd destekliyor ( intel atom, celeron, amd, ve 32-64 bit pc'de denedim sonuç olumlu)

Öncelikle usb'den kurulum işinden az çok anlayanlar için kısaca anlatacağım.
İlkdefa yapacak yada tecrübesi olmayanlar için aşağıda ayrıca detaylı anlatmaya çalışacağım..

İndirme Bağlantıları (Gereksinimler)

BOOTRA1N 0.10.2

Bootra1n 64 bit :

Bootra1n 32 bit :

BOOTRA1N 0.10.1 Yeni sürüm linkler
  • Bootra1n 64bit :
  • Bootra1n 32bit :
  • Bootra1n 32bit alternatif (yandex) :
  • Rufus :
  • Bootra1n 0.9.8 ESKİ SÜRÜMLER
BOOTRA1N 0.9.8
  • Bootra1n :
  • Bootra1n (32-bit) :
  • Alternatif :
  • Rufus :

Kurulum
Not: Öncelikle mutlaka İphone ayarlardan parolayı kapatınız..

1-Linkte vermiş olduğum dosyaları indirip, rufus programı ile Bootra1n iso dosyasını usb'ye yazdıralım.

2-Bios ayarlarından boot seçeneğini usb olarak ayarlayalım (biosa girerken usb takılı olsun, bazı eski sistemlerde usb takılı değilse boot menüsünde usb seçeneğini göremeyebilirsiniz) ve bilgisayarımızı usb ile başlatalım.

3-Bilgisayarımız usb'den yükleme yaparken komut satırında username ve password kısmına gelecek.

• User: anon
  • Password: voidlinux

ve ardından sudo checkra1n komutunu girince kurulum ekranı gelecek.

Gelen Görsel ekranda yapmanız gerekeni gösteriyor ve Jailbreak aracımız yüklenmiş oluyor.

Artık Checkra1n cihazımızdan açıp cydia install diyerek Jailbreak kullanmaya başlatabiliriz.

Not: Boot ekranında Checkra1n yükleme İlk denemede hata verirse ikinci kez deneyin. Ayrıca bazen kurulum sonuna doğru hata versede cihaza yükleme tamamlanmış oluyor, iphone ekranınzı kontrol edin..

Kurulum yapılan Örnek PC özellikleri
Bilgisayarım.jpg

1-Linkteki dosyaları masaüstüne indirelim..
2020_02_17_21_39_IMG_0213.jpg

2-Rufus programını açalım ve görseldeki gibi ayarlayalım ve iso dosyamızı yazdıralım..
rufus iso hazırlama.jpg

3- Yazma işlemi bittikten sonra rufus'u kapatalım. Usb takılıyken bilgisayarı yeniden başlatalım ve bios ayarlarına girelim. Bios ayarlarından boot seçeneğine gelelim ve 1. boot olarak usb belleğimizi seçelim ve ardından F10 ile kaydedip yeniden başlatalım. Bu yöntemler bilgisayarınıza göre değişiklik gösterebilir. Burada amacımız bilgisayarı USB’den boot etmek. UEFI olmayan eski sistemlerde bile çalışmaktadır.
2020_02_17_21_54_IMG_0219.JPG

2020_02_17_21_55_IMG_0220.JPG

4- Bilgisayarımız Usb'den başlayınca Checkra1n yükleme ekranı gelecek, Void linux ekranına Enter diyerek devam edelim
2020_02_17_21_56_IMG_0221.JPG

5- 30 saniye kadar sonra User ve Password kısmı gelecek
User: anon
Password
: voidlinux (password siz yazınca gözükmeyecektir, o yüzden doğru yazdığınızdan emin olun. "i" harfi yerine "ı" kullanacağınızı unutmayın
2020_02_17_21_57_IMG_0223.JPG

6- Sonraki satıra "sudo checkra1n" yazarak devam edelim ve sağ üstte Checkra1n yükleme kısmı gelecek..
2020_02_17_21_58_IMG_0225.JPG
2020_02_17_22_02_IMG_0228.JPG

7- Telefonumuzu bağlayalım ve start'a basalım. Telefonumuz Recovery moduna girecek ve ekranda sizden DFU modunuza almanızı isteyecek ve aynı zamanda nasıl alacağınıza dair tuş sıralaması ve zamanını gösteren görsel çıkacak. Görsele göre hareket edeceksiniz.. (Görselde telefon resmini görünce starta basıp hemen Power ve ses kısma tuşlarına basıyoruz, görsel 3 saniye sayacak sonra ve Power tuşunu bırakıp ses kısma tuşuna ekrandaki süreye kadar basmaya devam edin.
2020_02_17_22_10_IMG_0235.JPG
8- Checkra1n telefonunuza yüklenecek.

İlk denemede bazen başarısız olabiliyor ama ikincide hep yüklendi.

Not: Arkadaşlar yükleme tamamlanıp telefon kapanıp açılacak, bazen pc ekranda yükleme sonuna doğru hata verirse Telefona bakın, hata versede Checkra1n yüklemeyi tamamlamış olabiliyor. Aşağıdaki görselde bende code 77 hatası verdi ama yükleme sorunsuz tamamlandı Jailbreak kuruldu mesela..
2020_02_17_22_53_IMG_0243.PNG
2020_02_17_22_55_IMG_0245.PNG

2020_02_17_22_30_IMG_0232.PNG
2020_02_17_22_29_IMG_0231.PNG

Bundan sonra Telefondan Checkra1n açarak Cydia install tıklayıp cydia kurulumunu yapın, gerekli güncellemeleride cydia içinden yapıp uygun tweak repo ekleyerek kullanmaya başlayabilirsiniz..
Resimlerin kalitesinden dolayı kusura bakmayın, 2 saate sığdırmaya çalıştım. Video hazırlayacaktım fakat zamanım yetmedi.. Artık birçoğumuz biliyor fakat yeni başlayanlar için biraz detaylı ve uzun tuttum kusura bakmayın. Sorularınızı, deneyiminizi pc,tel modelinizle yoruma yazabilirsiniz..

Dfu Modu merak edenler için aşağıdaki konuda yeterli açıklama mevcut..​
Olası hata mesajları için kaynak:
Örnek video :
Medya bağlantılarını görmek için kayıt olmalısınız

Son düzenleme:

murat.toksoz

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
@efsane katılıyorum, gerçekten çok basit, yeterince açıklamayada çalıştım.
Ayrıca Resim ekleme konusunda sıkıntı yaşayıp düzenledim o yüzden siz dahil olmak üzere yönetici arkadaşlar uygun-uygunsuz, eksik-fazla gördükleri kısımları düzenleyebilirler..

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

hansebahattin

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 8
Parola derken tam olarak hangi parolayı kapatalım?
Mesaj düzenlendi:

Pardon buldum. ayarlar/touch ıd ve parola/parolayı kapat
Mesaj düzenlendi:

Valla bir kere de jailbreak tamamlandı elinize sağlık...

Son düzenleme:

jakin33

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
Öncelikle emeklerine anlatımına sağlık ben İphone 7 Plus olarak 13.3 versiyonundayım şimdi benim aklıma takılan bir soru var
unc0ver mı Checkra1n çünkü şimdi unc0ver 7 plus desteğini bekliyordum bilemedim bunu uygulasammı ? Checkra1n kuruldunmu muhtemel Unc0ver kuramayız diye düşünüyorum tekrar teşekkürler

Moderatör tarafından düzenlendi:

murat.toksoz

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
@jakin33 tamamen size kalmış beklemek fakat bende uncover kullanıcısı olarak checkra1n kullanmaya başladım ve uncover çıksada bunu kullanmaya devam edeceğim. Buda stabil kapanma olmadı hiç. Bunu kurunca tabiki daha sonra kaldırıp uncovere geçebilirsin. Kısaca sabırsızım diyorsan bunu kur, yoksa biraz daha bekle uncover yükle derim.

efsane

-Copy/Paste- *unacceptable*
Administrator
Cihaz
Konu ile alakasız sorular silininecektir....

Lütfen sorularınızı konuyu alıntı veya yorumları alıntı yapmadan cevaplayın...

**Kullanıcı ismi ile sorularınızı sorun...**

Örnek: resimdeki gibi,

avokados

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
EAC60EAC-B193-42BD-A5F7-1F7E5FFFC7EA.png İso uzantılı dosya ilk linkte inmiyor. İkinci linkte de İSO uzantılı bir dosya yok USB ye ne yükleyeceğimizi bir daha belirtebilir misiniz?

murat.toksoz

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
@avokados ilk linkte sunucu kaynaklı sorun olabilir, ikinci yandex olan çalışıyor şuan

murat.toksoz

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
İndirmede sorun yaşayan arkadaşlar konu altındaki kaynak siteden de gereksinimleri indirebilirler..

murat.toksoz

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
@apagesatana güncellenmiş olarak yayınlanırsa burada gerekli düzenlemeleri yaparız. Bende baktım, dosyaların içinde checkra1n göremedim, LiveOs içindeki dosyaya gömülü sanırım..

quadespy

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
benim sorunum var
right before trigger kisminda kaliyor

onrsytkn

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
iPhone 7 Plus 13.3 sürümü için uygun mudur ?

darkness

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
@efsane sorduğum sorunun neresi konuyla alakasız? Right before trigger da kalıyor dedim. Ayrıca dediğiniz gibi işlem kolay fakat hataları varsa biz ne yapalım?
@onrsytkn Uygun.

murat.toksoz

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
@quadespy kablonuz orjinal olmalı, orjinal ise usb noktasını değiştirin. Cihaza yükleme kısmında kaldınız sanırım. İşlemi tekrar deneyin, aynı hatayı bende birkez almıştım, quit diyerek çıktım, tekrar sudo checkra1n yazıp işlemi tekrarladım oldu.

murat.toksoz

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
@Darkweeb "i" yerine "ı" kullanıp küçük harf olacak şekilde yazdınız değilmi.

adroxx

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7 Plus
-31 alıyorum devamlı ve senin ekranındaki gibi dfu moduna geçmiyor siyah ekranda kalıyor iphone 7+ 13.3.1

murat.toksoz

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Örnek video

Medya bağlantılarını görmek için kayıt olmalısınız

ermenuss

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S
Usb error -77 hatası alıyorum bilgilendirir misiniz lütfen.
Mesaj düzenlendi:

Usb error -77 hatası alıyorum bilgilendirir misiniz lütfen.
Ve uygulama gelmiyor konu basında söylemişsiniz ama bende gelmiyor.

Son düzenleme:

murat.toksoz

Çalışkan Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
@ermenuss iphone ayarlardan touch-id içinden parolayı kapattınızmı.

Tips
Tips
Üst Alt