Neler yeni

Apple iOS İşletim Sisteminin Kaynak Kodlarını Açık Hale Getirdi!

murat

rwxr-xr-x
Administrator
Cihaz
iPhone XS
iOS ve macOS Çekirdek Kodları Apple Tarafından Açıldı!!!

IMG_0160.PNG

Tuhaf bir şekilde Apple, Bütün OS sürümlerin kodlarını tam olarak açtı. Buda bizler için Jailbreak anlamına geliyor mu?

Apple, daha önce macOS sürümlerinin kaynak kodlarını paylaşıyordu. Şimdi ise iOS 1.0 ile iOS 10.3.3 arası tüm sürümlerin kaynak kodlarını açık hale getirdi.

Apple'ın gizlilik politikasını göz önünde bulundurursak bu hamlesi oldukça şaşırtıcı görünüyor.

Official Source:

Kodların açık kaynak haline gelmesi geliştiriciler için jailbreak işini kolaylaştırıyor.

IMG_0161.JPG

Peki Apple, neden iOS 11 altındaki bütün sürümleri açık kaynak haline getirdi?

Bu durum Apple tarafından aslında zekice atılmış bir adım olarak görünüyor. iOS ve macOS'taki güvenlik açıklarının tespiti daha kolay hale geliyor.

Linux işletim sistemi yıllardır güvenli bir şekilde kullanılıyor. Kaynak kodları açık olduğu için güvenlik zaafiyetileri kolayca belli oluyor. Hemde isteyen geliştiriciler kendi özelleştirilmiş sürümlerini yapabiliyorlar.

Ancak kaynak kodlarının açık hale getirilmesi kişiselleştirilmiş iOS sürümleri yapılabilir demek olmuyor. Çünkü iTunes firmware yükleme ve doğrulama sisteminden dolayı cihaza yüklenemeyecektir.

Jailbreak bekleyenler için sevindirici olan bu gelişme kısa sürede jailbreak aracıyla süslenir diye umuyoruz. Burada iş geliştiricilere kalıyor yine ama bu sefer işleri daha kolay olarak.

efsane

-Copy/Paste- *unacceptable*
Administrator
Cihaz
Evetttt>>> bakalım önümüzdeki günlerde neler olacak

Gesendet von iPhone mit Tapatalk Pro

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'
Kaynak kodlar herkes için indirilebilir durumda:

7fee4784242c3a8f0be0c1a21aed5d8d.jpg

hyperion4664

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6S Plus
Bu kodlarla eski sürümlere dönme imkanı olabilirmi ??

Tips
Tips
Üst Alt