Neler yeni

[Anlatım] iOS 11'de to.panga Jailbreak'ı Kaldırma

oguz

chflags hidden
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6S
Birçok kullanıcı to.panga jailbreak'ını kullandı ve kaldırma konusunda sorunlar yaşadı. Biz de adım adım bu sorunlu jailbreak'i nasıl kaldırabileceğiniz hakkında bir konu hazırlamak istedik.

TO.PANGA'YI KALDIRMAK NEDEN ÖNEMLİ?

Abraham Masri, to.panga jailbreak'inin geliştiricisi, jailbreak piyasasından çekildiğini duyurdu.
Kendisinin iOS 11 jailbreak'i tamamen terkedildi ve hiçbir geliştirici o jailbreak üstünde çalışmıyor.
Bu araç proof-of-concept denilen ve asıl ama bu işlemin gerçekleştirilebilirliğini kanıtlamak olan bir araçtı ve sadece geliştiriciler içindi. Fakat yine de bazı meraklı kullanıcılar bu aracı kullanarak jailbreak yaptılar.

Sonuç olarak, bu aracın terkedilmiş olması çoğu kullanıcıyı cihazını brick edebileceği düşüncesi ile korkuttu.
Bu araç mantıklı hiçbir şey yapmıyor ve dikkatli olmazsanız cihazınızı soft-brick etmenize yol açabilir. Araç ile varsayılan olarak herhangi bir SSH client'i gelmiyor, bu yüzden de aracın değişikliklerini kaldırabilme olanağınız olmuyor.
Dahası, bu araç sisteme diğer araçlardaki gibi 64-bit binary yüklemek yerine 32-bit binary yüklüyor.

TEMİZLİK İÇİN HANGİ ARACI KULLANABİLİRSİNİZ?

Bazı geliştiriciler de bu olaylardan sonra bir temizleme aracı üzerinde çalışıyorlardı. Ama ne yazıkki ortada tam olarak bir temizleme aracı bulunmuyor henüz.

Eraser-jailed, to.panga'yı kaldırmak için yapılmaya başlanmış araçlardan biriydi ve Fox Flash Team tarafından yapıldı.

eraser-jailed-1.jpg

Sammy Guichelaar adlı geliştirici de benzer bir yazılım geliştirmeye girişmişti fakat bilinmeyen sebeplerden dolayı o da yazılımını terketti.

Yakında zamanda bir "eraser" veya "remover" gelmesi pek olası görünmüyor. Bu yüzden de, to.panga'yı kullanan kullanıcılar işlerini kendileri halletmek zorunda kalıyorlar.

Biz de temizleme işlemini anlatım olarak paylaşmak istedik. Unutmayın, to.panga dışındaki bütün jailbreak araçlarınızı cihazınızdan kaldırın.

TO.PANGA JAILBREAK'İ CİHAZINIZDAN NASIL KALDIRABİLİRSİNİZ

Aşağıda mevcut farklı yöntemler verdim. Bu şekilde en kafanıza yatan veya kolay gelen yol ile kaldırma işlemini yapabilirsiniz. Hepsi aynı işlemdir, sadece yollar farklı.

1- Manuel Tek Tek Silme

GEREKENLER
  • Uyumlu bir iPhone, iPad, veya iPod
  • iOS 11 yazılımı
  • Windows veya macOS ile çalışan bir bilgisayar
  • WinSCP veya Cyberduck FTP clienti
  • Bootstrap.tar
1. SFTP BAĞLANTISINI KURUN
Adım 1 -> bootstrap.tar dosyasını indirin. Dosya bize to.panga'nın şuan cihazınızın dosya sistemindeki dosyaların karbon kopyasını sunuyor.

Bu bize dosya sistemindeki bütün mirror'ları ve gereksiz dosya değişikliklerini kaldırma/düzeltme şansı verecek.

Adım 2 -> tar arşivini kolayca erişebileceğiniz bir yere çıkartın. İlerideki birçok adımda bu dosyayı kullanmamız gerekecek. (Eğer ayrıştıramazsanız WinRAR ile içeriğine bakmanız yeterli olacaktır. Bu dosya bize sadece neyi nereden sileceğimizi gösteriyor)

Adım 3 -> Electra jailbreak development toolkit'i cihazınıza yükleyin [ ]

2018-02-08-PHOTO-00000775.jpg

Adım 4 -> WinSCP veya Cyberduck kullanarak STFP bağlantınızı hazırlayın. Size aşağıda verilenleri birebir kullanın. WiFi IP adresiniz (Ayarlar > WiFi > (i) > IP Adresi), port numaranız (22), kullanıcı adınız (root) ve şifreniz (değiştirmediyseniz alpine).

2018-02-08-PHOTO-00000753.jpg

Adım 5 -> Cihazınızın dosya sistemine erişim sağlamak için Login'e basın

2. JAILBREAK DOSYALARINI SİLİN
Adım 6 -> Şu klasöre gidin – /bootstrap/Applications.

Adım 7 -> Bu klasörden Cydia.app'ı kaldırın. Bu dosyayı silmek, Cydia'yı cihazınızdan kaldıracaktır.

Adım 8 -> 6. ve 7. adımları tekrarlayın ve 2. adımdaki bootstrap klasöründen tüm dosyaları silin.

Bu klasördeki dosyaların kendi cihazınıdaki dosya sisteminde karşılığı olan "/usr/lib/_ncurses" klasörü dışındaki her bir dosyayı silmeniz gerekiyor. Dikkatli ve sabırlı olun ve bootstrap arşivi dışında herhangi bir dosya silmeyin.

Uyarı – Klasörlerin içindeki dosyaları silmelisiniz, klasörü tamamen silmemelisiniz. Örneğin; bin klasörünün içindeki bütün dosyaları silmelisiniz fakat sonda bin klasörünün kendisi kalmalı.

2018-02-08-PHOTO-00000759.jpg

3. BINARY'LERİ YENİDEN YÜKLEYİN
Adım 9 -> Silme işlemi tamamlandığında, LiberiOS jailbreak'ini indirin ve cihazınıza kurun. Bu jailbreak tamamen stabil ve tamamlanmış durumda. Ayrıca kendisi SSH desteği ile geliyor.

Adım 10 -> iTerminal'i kullanarak SSH bağlantısını hazırlayın. (Uygulamayı AppStore'dan indirebilirsiniz -> )

Adım 11 -> Gelen ekrandan SSH seçeneğine girin.

WhatsApp Image 2018-02-07 at 23.17.19.jpeg

Adım 12 -> Yazılı yerelere telefonunuzun IP adresini, şifreyi (değiştirmediyseniz veya kullanmadıysanız alpine 'dır şifreniz) girin. (Ayarlar > WiFi > (i) > IP Adresi)

WhatsApp Image 2018-02-07 at 23.17.19(1).jpeg

Adım 13 -> Bağlantıyı tamamladıktan sonra, aşağıdaki komutu çalıştırın (Kopyalayın ve Enter'a basın). Bu komut gerekli tüm binary'leri cihazınıza yeniden yükleyecektir.

export PATH=$PATH:/jb/usr/bin:/jb/bin:/jb/sbin:/jb/usr/sbin:/jb/usr/local/bin:

2- Bash Script Kullanarak Otomatik Olarak Kaldırma

Adım 1 -> Verilen linkten FilzaEscaped'i indirin : (Impactor ile cihazınıza yüklenin)

Adın 2 -> Kaldırma scriptini indirin ve FilzaEscaped ile root yoluna atın. İşlemin sonunda script'in sistemdeki yolu şu olmalı : /remover.sh

Adım 3 -> Yukarıda anlatıldığı gibi cihazınıza SSH bağlantısını kurun

Adım 4 -> Şu komutu çalıştırın :

bash remover.sh

Adım 5 -> jailbreak'i cihazınıza kurun

Adım 6 -> Cihazınıza tekrardan SSH bağlantısını kurun ve aşağıdaki komutu çalıştırın :

export PATH=$PATH:/jb/usr/bin:/jb/bin:/jb/sbin:/jb/usr/sbin:/jb/usr/local/bin:

3- to.panga'nın Kendisi İle Kaldırma

Adım 1 -> Verilen linkten to.panga.ipa'yı indirin :
Adım 2 -> Cydia Impactor ile ipa'yı cihaza yükleyin
Adım 3 -> Uygulamayı açın ve "tap to remove to.panga" butonuna dokunun
Adım 4 -> İşlemlerin hallolmasını bekleyin.

- Eğer reboot'tan sonra Cydia ikonunuz ekran görüntüsü 3'teki gibi görünüyorsa terminalde uicache yapmanız halinde Cydia ikonu kaybolacaktır.

482b1a8eb3e56c468f071205134bf556.jpg624701c90cd1ad3018d5f28fac41b2ea.jpg1c357cc3c2536b315dba234f6e80630b.jpg

(Ekran görüntüleri ve ipa için aticim'e teşekkür ederiz.)

Son düzenleme:

coolstar

Sileo
Süper Moderatör
Cihaz
iPhone 7 Plus
Abraham masri github kaynağını güncelledi ve uygulama içine topangayı kaldıran bölüm ekledi

aticim

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
İlk jailbreak aracı to.panga olduğu için ben de ilk onu kullandım. Cydia vardı içinde ama açılmıyor atıyordu. Electra çıkınca direk üstüne ekledim Cydia atmamaya başladı düzgün olarak açılıyor ama içi boş tabi. Electra ve tüm tweakleri düzgün bir şekilde çalışıyor şu an, dolayısıyla to.pangayı kaldırmaya da gerek olmadı benim açımdan, bilginiz olsun

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

sametsurmeli

Yetkili
Süper Moderatör
Cihaz
iPhone 7 Plus
İlk jailbreak aracı to.panga olduğu için ben de ilk onu kullandım. Cydia vardı içinde ama açılmıyor atıyordu. Electra çıkınca direk üstüne ekledim Cydia atmamaya başladı düzgün olarak açılıyor ama içi boş tabi. Electra ve tüm tweakleri düzgün bir şekilde çalışıyor şu an, dolayısıyla to.pangayı kaldırmaya da gerek olmadı benim açımdan, bilginiz olsun

Electra nın yakında gelecek olan final sürümde de modifiye edilmiş cydia olacağı için to panga varsa çalışmayacağını belirtmiş ondan dolayı to panga dan eser kalmamalı cihazda

coolstar

Sileo
Süper Moderatör
Cihaz
iPhone 7 Plus
Abraham masri içine koymuş bende topanga yok denemedim

alsha

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
ben iphone SE to panga yukledim erorr oldu jb yapmadi.liberios ile yukledim.telefon kapatip acinca cydia geldi ama acmiyor kendini kapatiyor.kaldirmam gerek mi jb? yoksa yeni electradaki guncelleme ustune kurunca cydia calisimir?

Blackcodetech

Yetkili
Moderatör
Cihaz
iPhone 7 Plus
Aslında @coolstar Nonceset112 ile mevcut sürümü yeniden yüklemeyi Öneriyor ama bu yöntemde güzel anlatılmış
B2012773-31B1-4C98-B311-E09683127660.jpeg

aticim

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
To.panga ipa dosyasını buldum.

Cydia impactor ile cihaza yükleyip “tap to remove to.panga” dedim silindi sanırım. İşlem sonrasında cydia ikonu bu hali aldı

alsha

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S

Cydia impactor ile cihaza yükleyip “tap to remove to.panga” dedim silindi sanırım. İşlem sonrasında cydia ikonu bu hali aldı

ben liberios ile indirdim bununla silmem gerek mi yoksa kalsinmi?

coolstar

Sileo
Süper Moderatör
Cihaz
iPhone 7 Plus
Tamam silinmiştir

uicache yap cydia iconunu siler

aticim

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Tamam silinmiştir

uicache yap cydia iconunu siler
Yaptım o da silindi, teşekkürler

youngbrave

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7

Merhaba hocam bu işlemleri yaptığımda hiç birşey olmuyor telefonu kapatıp açıyorum birşey olmuyor birde bu uicache işlemini terminalden yapılacak demişsiniz jb yokki terminal nasıl indirecez

aticim

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X

Merhaba hocam bu işlemleri yaptığımda hiç birşey olmuyor telefonu kapatıp açıyorum birşey olmuyor birde bu uicache işlemini terminalden yapılacak demişsiniz jb yokki terminal nasıl indirecez
Bu işlemi hangi amaçla yapıyorsunuz?

youngbrave

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Cydia ve topango silmek için siz bu yöntemle silmedinizmi

---- ----

Bu işlemi hangi amaçla yapıyorsunuz?

Cydia ve topanga silmek için siz bu yöntemle silmedinizmi

Son düzenleme:

aticim

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
Uicache işlemini tweak installer ile de yapabilirsiniz. Bu işlemler bende işe yaradı tekrar deneyin cydia iconu kaybolmuş olacak sonunda

ofspor

Banned
Yasaklı
Cihaz
iPhone X
Bende to.panga yüklemeye çalıştım cydia gelmedi liberios ile cydia geldi sonrasında electra yükledim bende sikinti olurmu bu işlemi uygulamam gereklimi?

yusuf_

Yetkili
Administrator
Cihaz
Macbook Pro 15'

MTerminal jailed kullanabilirsiniz

Tips
Tips
Üst Alt