Neler yeni

[Anlatım] Herhangi bir 64Bit cihazı BLOB'lar ile 10.3.x'den 11.1.2'ye Yükseltme

oguz

chflags hidden
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6S
  • Tüm hakları saklıdır ProAppleOS © ;
  • @ProAppleOS Tarafından Yapılmıştır (Twitter);

Blob'lar ile herhangi bir 64Bit cihazı 10.3.x'den 11.1.2'ye upgrade etme işlemleri.

BU YÖNTEMİ KULLANMAK TAMAMEN KENDİ TERCİHİNİZDİR. YAŞANABİLECEK HERHANGİ BİR SORUN İÇİN ASLA SORUMLULUK ALMIYORUM.

Gereklilikler
  • macOS 10.12.6 veya üstü bulunan bir cihaz veya Virtual Machine
  • 10.3.x ile çalışan 64Bit cihaz
  • iOS 11.1.2 için SHSH Blobları
  • Xcode 9 veya üstü
YÜKSELTME işlemi için desteklenen cihazlar

• iPad Mini 2 (WiFi) iOS 10.3.1
  • iPad Mini 2 (Cellular) iOS 10.3.3
  • iPhone SE iOS 10.3.2
  • iPhone 5s iOS 10.3.1 - 10.3.3
  • iPhone 6 iOS 10.3.1 - 10.3.3
  • iPhone 6s iOS 10.3.2 - 10.3.3
  • iPhone 7 iOS 10.3.1 - 10.3.3
  • iPhone 7 Plus iOS 10.3.1 - 10.3.3
Cihazınız desteklenenler listesinde yoksa yine de bu işlemi yapabilirsiniz fakat kendi cihazınız için olan offsetleri bulup v0rtexNonce Xcode projesindeki offsets.m dosyasına ekledikten sonra compile etmeniz gerekir.

• v0rtexNonce için offset nasıl bulunur -> [Türkçe'sini yakında ekleyeceğim, şimdilik ilgili olan arkadaşlar deneyebilir.]
  • v0rtexNonce için offset nasıl bulunur videolu anlatım -> [Videoyu da çekmeyi düşünüyorum, tam süre veremiyorum]
  • Burada bazı DENENMEMİŞ offsetleri bulabilirsiniz ->

İNDİRMELER:

• Cihazınız için IPSW dosyasını indirin! (iOS 11.1.2 IPSW) ->
  • Xcode'u indirin ve kurun (MacAppStore).
  • v0rtexNonce ->
  • futurerestore ->

BAŞLAYALIM

1. v0rtexNonce-masterfolder -> açın
  2. v0rtexNonce.xcodeproj -> çift tıklayın
  3. Aç'a tıklayın
  4. Xcode -> Tercihler -> Hesaplar -> +'ya tıklayın -> AppleID'niz ile giriş yapın (Geliştirici hesabı gerektirmez)
  5. Hesaplar penceresini kapatın
  6. Sol üstteki v0rtexNonce isimli mavi dosyaya tıklayın
  7. Bundle Identifier'ı istediğiniz birşey ile değiştirin, örneğin test1
  8. Ortadaki Unknown Name'e tıklayın ve kendi AppleID'nizi seçin. Personal Team'i seçin.
  9. Kırmızı yazı gidene kadar bekleyin
  10. Cihazınızı bağlayın ve üstten DUR butonunun yanından cihazınızı seçin
  11. Play butonuna tıklayın
  12. Cihazınızı kilidi açık olmalı
  13. Xcode'un "v0rtexNonce çalıştırılamadı" popup'unu görmezden gelin.
  14. Cihazınızdan Ayarları açın. Genel -> Profil & Cihaz Yönetimi -> AppleID'nizi seçin -> Güven deyin -> Tekrar güven deyin

15. Masaüstünde Upgrade adlı bir klasör oluşturun
  16. Bu klasöre 11.1.2 IPSW'sini atın
  17. futurerestore_macos klasörünü açın ve futurerestore_macos dosyasını Upgrade klasörüne atın
  18. SHSH2 blobunuzu iOS 11.1.2'dan kopyalayın ve Upgrade klasörüne atın
  19. Blob dosyanızı blob.plist olarak yeniden adlandırın (blob.shsh2.plist olmayacak!)
  20. .plist dosyasına çift tıklayın
  21. Altlara gidin ve 0x28tf5c185sj9'a BENZEYEN bir yazı göreceksiniz, ama AYNI OLMAYAN. (generator diye görünen kısım)
  22. Ardından cihazınızdan v0rtexNonce'u açın. Eğer cihazınız desteklenmiyorsa offsetler yanlış olduğundan uygulama direk kapanacaktır.
  23. Eğer cihazınız destekleniyorsa ve uygulama açıldıktan sonra "Exploit failed" yazısı çıkıyorsa cihazı Reboot edin ve yeniden deneyin, ta ki Nonce elde edene kadar. Çalıştığında şöyle görünecektir -> 0x23ae4a983ds7

• Unutmayın, bu exploit o kadar da muhteşem bir exploit değil, yani çalışma olasılığı baya düşük. Tekrar tekrar deneyin.

1. Uygulama çalıştığında şöyle görünecektir
fYH1uoy.png
  1. Ardından, bilgisayarınızdan aldığınız nonce'u cihazınızdaki bu kısıma yapıştırın ve Enter'a basın ve nonce'unuzu ayarlayın.

• İşlemler gerçekleştikten sonra "The generator has been set" diye bir popup gelecektir.
  • Örneğin - >

Ekran Resmi 2018-02-08 02.08.22.png

ARTIK MAC'İMİZE GERİ DÖNEBİLİRİZ
  1. SHSH Blob dosyanızı kapatın (blob dosyasının içindeki herhangi bir şeyi değiştirmeyin)
  2. blob dosyanızı blob.shsh2 olarak yeniden adlandırın. (blob.shsh2.plist veya blob.plist.shsh2 olarak DEĞİL)

Artık Upgrade işlemleri için herşey ayarlandı. Şimdi masaüstünüzdeki Upgrade dosyanızın içinde şunlar bulunmalı :

• blob.shsh2
  • futurerestore_macos
  • iOS 11.1.2 IPSW

ŞİMDİ DE UPGRADE İŞLEMİ! Dikkatli ve sabırlı olun, hiçbir şeyi yanlış yazmamaya dikkat edin.

1. Terminal'i açın
  2. cd (Upgrade klasörünüzü Terminal'e sürükleyin) yazın ve Enter'a basın
  3. ls yazın ve Enter'a basın (LS'yi küçük harfle yazıyoruz)
  4. Bunu yazınca Upgrade klasörünüzün içindeki herşeyi görüyor olmalısınız.
  5. futurerstore_macos dosyasını Terminal'e sürükleyin ve Enter'a basın (bir sürü komut görüyor olmalısınız)
  6. Bunu yazın ->
./futurerestore_macos -t (blob'u sürükleyin) --latest-sep --latest-baseband -w (iphone11.1.2.ipsw'yi sürükleyin)
  • Çalışan örnek ->
T13sIEw.png
  1. Cihazınızı bağlayın
  2. Cihazınızın kilidini açın
  3. Bildiğiniz bütün duaları okumaya başlayın ve Enter'a basın

• EĞER CİHAZINIZIN EKRANI YEŞİLE DÖNERSE BU GAYET NORMAL (YÜKSELTME İŞLEMİNİN BİR AŞAMASIDIR)!

1. Umarım herşey istediğiniz gibi çalışır
  2. 5-10 dakika bekleyin
  3. Cihazınız yeniden başlayacaktır
  4. Cihazınızın kurulumunu yapın
  5. Jailbreak'inizi yükleyin

Son düzenleme:

H

hsahin4

Guest
Normal şartlar altında bu işlemlerin terside yapılabiliyor olması lazım ama henüz yapana rastlamadım/duymadım. Tersi derken ios 11.1.2'den ios 10.3.3'e dönmek. (shsh2 ile)
Çünkü ios 11.1.2 için noncesetter var, JB var, root erişimi var. Emin olamadığım tek şey SEP...

erenxda

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
shsh2 almayı unuttum 11.1.2 surumundeyım jb var shsh2sız restore etme sansımız var mı

erenxda

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone X
farklı bı cozum yolu var mı pekı jblı cıhazı restore etmek gıbı

oguz

chflags hidden
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6S
farklı bı cozum yolu var mı pekı jblı cıhazı restore etmek gıbı
Yalnızca eski cihaz ve sürümler için blob'suz downgrade/upgrade işlemi yapılabiliyor, mesela 32-bit cihazlar gibi. Daha güncel cihazlarda ve sürümlerde imkansız.

rcpkzl

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Peki iPhone 5S 10.3.3 jbli cihazımı yükseltmemi önerir misiniz ? Tweakler hemen güncellenir mi ?

superfb

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
iphone 7 ios 10.3.1'de basaramadim. shsh kayitlarim var. son islemde su hatayi aliyorum:
-bash: ./futurestore_macos : No such file or directory. bilgisi olan arkadaslar varmi?

oguz

chflags hidden
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6S
iphone 7 ios 10.3.1'de basaramadim. shsh kayitlarim var. son islemde su hatayi aliyorum:
-bash: ./futurestore_macos : No such file or directory. bilgisi olan arkadaslar varmi?
Bilgisayarınızda bütün dosyaları attığınız klasörün içinde futurestore_macos diye bir klasör yok, o yüzden hata veriyor.

superfb

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
var aslında, toplam 3 dosya. sadece dosyanin içinde futurestore var futurestore_macos değil. onuda ilk mesajdaki link'den indirdim. bi yerde hata var anlamadım

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

oguz

chflags hidden
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6S
var aslında, toplam 3 dosya. sadece dosyanin içinde futurestore var futurestore_macos değil. onuda ilk mesajdaki link'den indirdim. bi yerde hata var anlamadım

İsmini istenilen hale getirin sorun olmaz. futurestor_macos yapın klasörün adını yani, devam edecektir orada.

superfb

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Bilgisayarınızda bütün dosyaları attığınız klasörün içinde futurestore_macos diye bir klasör yok, o yüzden hata veriyor.
beceremedim ustam, simdide su hatayi veriyor "-bash: ./futurestore_macos: is a directory"

oguz

chflags hidden
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6S
beceremedim ustam, simdide su hatayi veriyor "-bash: ./futurestore_macos: is a directory"
Bir de şu şekilde dener misiniz

./futurerestore -t (blob'u sürükleyin) --latest-sep --latest-baseband -w (iphone11.1.2.ipsw'yi sürükleyin)

superfb

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Bir de şu şekilde dener misiniz

./futurerestore -t (blob'u sürükleyin) --latest-sep --latest-baseband -w (iphone11.1.2.ipsw'yi sürükleyin)
yine olmadı hocam, muhtemelen bi eksik var.

oguz

chflags hidden
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6S
yine olmadı hocam, muhtemelen bi eksik var.

Ben aynı şekilde, anlattığım yönetmi kullandım. Dosya ismi ile ilgili bir yanlışlık hatırlıyordum o da bahsettiğim meseleydi. Başka bir sorun olmaması gerekiyor. Bulunduğunuz klasörü kontrol edin, klasörü tekrar indirip son önerdiğimi tekrarlayın, çünkü başka bir eksiklik yok.

superfb

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 7
Ben aynı şekilde, anlattığım yönetmi kullandım. Dosya ismi ile ilgili bir yanlışlık hatırlıyordum o da bahsettiğim meseleydi. Başka bir sorun olmaması gerekiyor. Bulunduğunuz klasörü kontrol edin, klasörü tekrar indirip son önerdiğimi tekrarlayın, çünkü başka bir eksiklik yok.
malesef en son sürüme yükeltmek zorunda kaldim. yaklasik 60-70% tamamlanmisti. recovery modunda kaldi, error hatasi verdi:((

oguz

chflags hidden
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6S
malesef en son sürüme yükeltmek zorunda kaldim. yaklasik 60-70% tamamlanmisti. recovery modunda kaldi, error hatasi verdi:((
Recovery'den çıkabilirdiniz hemen güncellemeseydiniz keşke

kabu46

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6 Plus
arkadaşlarnoncebot1131dosyasınıkuramadım birtürlü
Mesaj düzenlendi:

ios sürümüm 9.3.3, farklı birşey yapmammı gerekyoracaba?
Mesaj düzenlendi:

shsh kaydım varbuarada
Mesaj düzenlendi:

bu uygulamayı itools ve ifunbox tan kurmaya çalışınca ios versiyon eski ujyarısı alıyorum
Mesaj düzenlendi:

arkadaşlar buyöntemle 9.3.3'ten 11.3.1'e geçebiliyormuyuz? shsh kaydım var

Son düzenleme:

oguz

chflags hidden
Katkıda Bulunan
Cihaz
iPhone 6S
arkadaşlarnoncebot1131dosyasınıkuramadım birtürlü
ios sürümüm 9.3.3, farklı birşey yapmammı gerekyoracaba?
shsh kaydım varbuarada
bu uygulamayı itools ve ifunbox tan kurmaya çalışınca ios versiyon eski ujyarısı alıyorum
arkadaşlar buyöntemle 9.3.3'ten 11.3.1'e geçebiliyormuyuz? shsh kaydım var
...64Bit cihazı 10.3.x'den 11.1.2'ye upgrade etme...
Konuda hangi sürümler için çalıştığı belirtilmiş.

Tips
Tips
Üst Alt