Neler yeni

A7 ve A7 altı işlemcilere sahip cihazlara downgrade yapmak

quadespy

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Öncelikle bugün bir geliştirici redditte checkm8 açığı kullanarak macOS'da yapılan downgrade işlemlerini linuxa taşıdı bu rehberde nasıl downgrade edeceğinizi anlatacağım:

1-Cihazınız A7 veya A7 altı işlemciye sahip olmalı(bazı modeller desteklenmiyor örnek:(iPad4,6 iPad4,7 iPad4,8 iPad4,9 iPhone5,3, 5,4 iPad2,4)
2-32-bit olan cihazlarda jailbreak gereklidir ama A7 işlemcili cihazlarda jailbreak gerekmiyor .
3-Bu işlem için macOS ya da ubuntu 20.04 gereklidir Ubuntu kurmak istemiyosanız ubuntuyu dene seçeneğini seçerek devam edin.
4- n
5-Terminalı açın ÖNEMLİ:Terminali downgrade dosyasının içinde açın
6-
Kod:
chmod +x restore.sh
kodunu girin.Telefonunuz 32-bit ise normal modda pcye bağlayın 64-bit ise recovery modunda-dfu modunda bağlayın
7-
Kod:
./restore.sh
kodunu girdikten sonra size opsiyon seçtircek ve 1'e basın downgrade işlemi başlayacaktır.
NOT: Cihazınız ipwndfu moduna girmedi diye hata alıyorsanız deneyin ve sabırlı olun

Son düzenleme:

Istanbul37

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 6
ıpad air da oluyor mu acaba ve ıphone 6 cihazlarında

mmeeeert

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone 5S
Daha detaylı anlatabilir misiniz?

bugra_5211

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE
2 saat denedim ancak ipad mini 2 4,4 bir turlu pwndfu moda gecmiyor cihaz :( cihazim 12.4.8 yuklu jb.'li onunla ilgisi varmidir acaba ?

bugra_5211

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE
Bu gun ipad mini 2 ( 4,4) ios 10.3.3 downgrade yaptim.

Program cihazi pwndfu moduda gecmedi diye hata veriyor sonrasinda kabloyu söküp geri takıyoruz dfu moddan cikartmiyoruz geri takip restore.sh komutunu verince cihazi algiliyor cihaza ait ipsw tekrar indirip arka planda custom fw hazirlayip cihaza yukluyor

caglar_fb

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone XS Max
arkadaşlar şu işlemi daha detaylı anlatabilecek var mı? ubuntuyu kurdum açtım downgrade dosyasını açıp ctrl+alt+t tuşlarına basıp komut satırında yukarıdaki kodları girdiğimde boyle bir yol bulunamadı diyor, mesela indirdiğim 10.3.3 ipsw dosyasını nereye koyucaz onu ne zaman göstericez ubuntuyu açınca sadce restore.sh dosyası görünüyor downgrade dosyasını açınca çok belirsizlik var. telefonu dfu moda aldık kaldık öyle dediğim adımları anlatabilecek var mı?

bugra_5211

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE
hocam merhaba
downgrade dosyasini unutun
downgrade aracini indirin
zipten cikartalim
downgrade araci yani restore.sh klasorunun icinde bos alanda mouse sag tiklayin , uc birimde acin yapin
sonra terminal acilacak ve komutlari girip 1. olarak cmod restore ( komut eksik yazdim ezbere siz tam yazarsiniz) bu komutu girince terminalde her hangi bir degisiklik olmuyor alt satira atiyor sizi entere basinca ,
2. komutu girin restore.sh burada bir suru indirme yapacak sonra sprint tekrar calistirin gibi yazi gelecek
sonra 3. kez restore.sh yazacaksiniz sonra yine cloned ile baslayan bir suru yazi gelecek
4. restore.sh yapin tabu bunu cihaz dfu bagli iken yapin downgrade icin 1. basip entere basiniz

burada cihazi yakaliyor ancak pwndfu basarisiz diye haya verecek cihazi usb sokun geri takip
tekrar restore.sh komutu girip 1. basin bu sefer cihazi yakalayip 10.3.3 surumu kendisi indirip sonrasinda yukleme yapacaktir.

caglar_fb

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone XS Max
@bugra_5211 hocam ayni dediginiz gibi 1. basamakta “chmod” lu kodu yazip sonrasinda cihazi dfu moda alip takiyorum ve 2. komut olarak ./restore.sh yazinca bir suru kod geliyor oraya kadar tamam daha sonraki aşamaları maalesef gelemiyorum sonraki aşamada hiç 1 li kod gösterdiği ekran görmedim şu anda kaldığım ekran bu sekilde cihazda şu anda dfu modda eminim çünkü windowsa dönüp baktığımda itunes kurtarma modunda oldugunu doğruluyor sorun ne olabilir çözemedim bir türlü 12.5.1 de jb li cihaz acaba temiz bir kurulum mu yapmak gerekiyor

Ekli dosyalar

bugra_5211

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE
@caglar_fb hocam
Bendede o hata olmuştu.
Restore.sh komutu sürekli aynı işlemleri yapıyordu
Bende downgrade aracı baştan indirmiştim.
Cihazın restore modda kalması normal
Restore.sh komutund 1. Basınca onay istiyor normalde yes diye onu no yapınca restore moddan çıkıp cihaz açılıyordu

Birde linux flashtan mı çalıştırıyorsunuz ?

Formu her gün giriyorum yazarsanız mutlaka dönerim

caglar_fb

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone XS Max
@bugra_5211 4-5 saattir uğraşıyorum malesef 2. adımdan sonrasına ilerleyemedim bir çok kez denedim kabloyu söktüm taktım cihazı recovery moda alıp orda bile denedim birde kod kısmında chmod +x restore.sh den sonra restore.sh değilde ./restore.sh komutu işlem yaptı bende restore.sh hata verdi her defasında ayrıca bende hiç onay istemeden en aşağıya kadar geldi hep eklediğim resimdeki hatayı verip ilerlemedi birde dikkat ettim 2. aşamada kabloyu sök tak yapınca telefon bazen açıldı bazen açılmadı ama hep aynı hatayı verdi, evet linuxu flashtan dene şeklinde kullanıyorum. şu anda 12.5.1 e geri temiz kurulum yaptım checkra1n jb yapıcam ne yapalım gene takipteyim tabi döndürebilsem iyiydi olmayınca olmuyor bazen.

bugra_5211

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE
@caglar_fb hocam komutları ezbere yazdım eksik olabilir siz forumun ilk mesajındakine bakarak yaparsınız komutları

Jb şart değil

Flash 2gb dosya boyutu oluyor linux kalıp dosyası bu şekilde ayarlıyor sistem boyutunu :) 10.3.3 2 gb fazla işlem yapmaz hafıza yetmez önerim harici disk bağlayıp
Dowgrade aracını hariciye atıp terminali haricindeki klasörden yapınız çünkü terminal kodları doğru şekilde girip işlemi başlatırsa dosyayı terminal açtığınız yere kaydediyor

caglar_fb

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone XS Max
flash 16gb lık boş yer olarak 12gb dan fazla boş yer var yetmez mi yani cdye de yazdırırım gerekirse hariciyede sağol kafam balon oldu artık sonra denicem.

bugra_5211

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE
@caglar_fb hafta içi müsait olursam wp arayıp işi çözebilirim istersen

Flashla ilgisi yok linux kalıbı yada flash yazan rufus ( vb. ) uygulama kendi 2 gb sistem alanı veriyor sanırım
Mesaj düzenlendi:

Bn işlemi flashtan yapmayı denerken fark etmiştim ama sonradan hdd kurdum yaptım

Cihazınız neydi bu arada

caglar_fb

Aktif Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone XS Max
Cihaz 5s 16gb PC i3 2. Seri çok düşük bir PC win7 home premium eski pata disklerimi takip kullanıyorum dosyalarımı yedekleme filan :) mac imiz yok bu imkanlarla bu kadar.

bugra_5211

Kayıtlı Üye
JailbreakTR
Cihaz
iPhone SE
Linuxin keyfi eserse cihaza işlem yapacak hocam işin şansa kalmış :)
Olay pc ile ilgisi yok i3 , core2 duo fark etmez düşükte olsa yüksekte olsa Linuxta bu işlem oluyor ama işte uğraştırıyor. Yine yardımcı olurum siz deneyin hocam

Tips
Tips
Üst Alt